Inzerce

Komu škodí létání

aktualizováno 5. července 2013, Renata Vyšínová   |   přečteno: 29352x

Ani když už nemůžete dospat samým těšením na dovolenou, neměli byste nastoupit do letadla čerstvě po operaci, infarktu ani se zlomenou rukou. Náš nový seriál vám řekne proč.

foto: shutterstock.com

Srdci nesvědčí málo kyslíku

Cestu letadlem by měli rozhodně konzultovat s lékařem všichni, kteří mají po infarktu, trpí na anginu pectoris nebo mají závažnější typ srdeční arytmie. Je ale velmi těžké odhadnout, kterému z pacientů může let uškodit a koho neohrozí. Obecně se říká, že let je stejná zátěž, jako výšlap do prvního patra po schodech. Pokud tedy zdoláte schody, aniž byste se zadýchali nebo museli odpočívat, máte velkou šanci, že vám nebude vadit ani cesta letadlem. Porada s lékařem je ale daleko spolehlivější!

Uši a dutiny mohou bolet kvůli tlaku

Během letu se mění tlak, a pokud máte nějaké problémy s ušima, pak můžete trpět bolestí. Lékaři většinou nedoporučují létat lidem, kteří mají akutní zánět nosohltanu, vedlejších nosních dutin. Není to vhodné ani čerstvě po operaci středního ucha nebo jiném zákroku. To platí i pro děti, kterým nedávno „píchli“ ucho nebo mají zánět středního ucha – může to být velmi bolestivá zkušenost, takže se vždy poraďte s lékařem.

Od měnícího se tlaku v letadle vás může začít bolet hlava, ale také zuby - a to v případě, že máte například pod výplní dutinku vyplněnou plynem. Ten se kvůli tlaku rozpíná a působí bolest.

S mírným zalehnutím uší, pocitem tlaku, mírným pícháním a praskáním v uších ale musíte zřejmě během letu počítat. Způsobuje je změna tlaku v kabině a rychle vymizí. Předejdete jim (nebo je alespoň zmírníte) žvýkáním nebo cucáním. Tyto projevy mohou být závažnější u dětí se zvětšenou nosní mandlí a také při rýmě – proto můžete před startem použít nosní sprej.

Čerstvá zlomenina může opuchnout

V případě, že jste těsně před letem utrpěli úraz se zlomeninou, měli byste si cestu také rozmyslet a minimálně ji odložit. Může se stát, že kvůli přetlaku při stoupání letadla tkáň pod sádrou oteče a pak může bolet. I to je důvod, proč byste měli o svém úmyslu letět informovat lékaře a dát na jeho doporučení.

Kombinace letu a potápění vyvolá dekompresní nemoc

Až se budete vracet letadlem z dovolené, pamatujte na to, abyste se v ten samý den už nepotápěli. Lékaři doporučují sednout do letadla nejméně 24 hodin po posledním vynoření – mluvíme o potápění s přístrojem, při kterém podstupujete dekompresi. Spojení potápění a letu by mohlo být příčinou dekompresní nemoci, tedy vytvoření nebezpečných mikrobublinek dusíku v tkáních.

Bolest hlavy může být reakcí na výšku

Hlava může začít bolet v důsledku zalehnutí uší, ale víc na ni trpí i lidé se sklonem k migrénám a jiným bolestem hlavy, ale také ti, kteří mají potíže s krční páteří. Bolest jim pak může let znepříjemnit, ale vážnější komplikace ve valné většině nehrozí. Za výjimečnou považují lékaři bolest hlavy v souvislosti s výškovou nemocí, tedy kombinací nižší koncentrace kyslíku a poklesem tlaku.

Tlak nesvědčí nemocným plicím

Právě tlak v kabině způsobuje rozpínání vzduchu v tělních dutinách, což může být nebezpečné pro ty, kteří trpí nemocemi plic. V případě rozedmy může dojít až k prasknutí plíce, takže lidé s touto diagnózou by létat neměli.

Let může uspíšit porod

Těhotenství není překážkou cestování letadlem, ovšem v devátém měsíci už můžete mít problém, protože vás letecká společnost odmítne přepravit. Od 28. Týdne od vás může chtít potvrzení, že vaše těhotenství není rizikové. "Málokterá těhotná si uvědomuje, že například s krvácením či předčasnými kontrakcemi je třeba dodržovat přísný klidový režim, někdy s nutností dlouhodobější infúzní terapie, která cestu domů vylučuje. Mezitím může těhotenství pokročit natolik, že ji letecká společnost už nebude chtít přepravit. Následný porod v zahraničí může být náročný nejen z finančního, ale i z administrativního hlediska," varuje gynekoložka MUDr. Táňa Glosová.

Víc se dočtete v článku: V těhotenství nelétejte na ostrovy

Infekce se v letadle snadno šíří

Do letadla nepatří lidé s infekcí, kterou by mohli nakazit cestující i posádku – tedy nemocní se spalničkami, tuberkulózou, chřipkou nebo podobnými chorobami. Pokud jsou na vás projevy těchto chorob patrné, může po vás personál letecké společnosti chtít potvrzení od lékaře, že je cesta bezpečná pro vás, ale i že nejste infekční. Pokud ho nemáte, pak riskujete vyloučení z přepravy.

Čtěte také: Zdravotní rizika létání

V dalším díle seriálu se dozvíte víc o Syndromu turistické třídy a hlavně to, jak mu předejít.

Uvítáme Vaše zkušenosti s létáním - jak ho zvládáte - napište nám prostřednictvím diskuse nebo  na mailu redakce@ordinace.cz.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
loading...
Celý seriál
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Zdenka2 poděkování

Zdravím všechny a chci Vám jenom napsat o mých potížích při létání. Já hrozně trpím při letu s očima. Ty mě příšerně tak bolí a pálí. Sice beru kapky, musím mít nasazeny sluneční brýle, ale nějak to "tam nahoře" moc nezbírá. Z tohoto důvodu jsem nucena volit pouze lety tak zhruba na 2 hodiny. Delší let bych s těma očina nevydržela. A dalším problémem je pro mě neustálé chození na toaletu. To mě rovněž dost "nebaví". Takže když bych to shrnula, tak létání není pro mě nic moc a o nějakém užívání si letu se nedá vůbec hovořit. Ahoj a zdravím Zdenka

Reagovatpoděkovatnahlásit

17. července 2012, 17:20:15

Lída

existuje syndrom ekonomické třídy na letech po Evropě ? a doporučujete letět nedoprovázanému dítěti 4roky 1-2x v mněsíci ?

Reagovatpoděkovatnahlásit

23. října 2014, 17:19:49

Markéta

Po vytržení sedmičky zubu mám letět 4 hodiny ,není to nebezpečné? M

Reagovatpoděkovatnahlásit

31. března 2015, 13:00:34


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 37 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Roman (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 09:03:46

    Právě že jsem asi žádnou chybu neudělal. Prostě jsem se vzbudil včera a od rána hned… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 10:24:54

    Ahoj. Romane nemáš to od nervů nemáš obavu se vrátit do práce. Takhle mě bývalo když jsem… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 23. března 2019, 10:25:29

    Michal kamarát skús pangamin. Ja ho beriem a pomohol..... Prvé tri ,štyri dni aj po šesť… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.