Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zdravotní rizika létání

(Prof. MUDr. Vladimír Šerý CSc. | přečteno: 26065x )

Přestože v moderních letadlech mají cestující obtíže jen zřídka, doporučujeme řídit se následujícími radami, které vám pomohou v prevenci nevolnosti, letadlové nemoci a dalších stavů, které mohou - i když vzácně - ohrožovat život.

Dobrá rada
shutterstock.com

  • Před odletem se vystříháme přílišné námahy a dopřejeme si 7 až 8 hodin spánku; před odletem není vhodné kouřit a pít velké množství alkoholu (večírky na rozloučenou!).
  • Vystříhejte se zmatku, rozčílení a stresových situací.
  • Před odletem nejezte příliš vydatně, ale nenastupujte do letadla ani s prázdným žaludkem. Pozor na pokrmy, které vyvolávají nadměrnou plynatost.
  • Během letu snězte asi každé tři hodiny malé množství lehce stravitelné potravy.
  • Dejte přednost místu v přední třetině letadla, pokud je to možné, tam je přibližně těžiště. Po určité době sklopte poněkud sedadlo a mírně zakloňte hlavu. Doporučujeme vzít s sebou, zvláště na dlouhé lety, nafukovací podušku.
  • Nepijte příliš mnoho lihovin, dejte přednost nealkoholickým nápojům.
  • Při prvních známkách nevolnosti na sebe nařiďte proud studeného vzduchu a požádejte letušku o sklenku studené vody na zapití léku proti nevolnosti. Pokud jej nemáte při sobě, požádejte o něj letušku. Naši cestovatelé si mohou zakoupit Kinedryl nebo Travel-Gum, v zahraničí např. Dramamin nebo Avomin. Tyto léky se však nesmějí podávat epileptikům, při akutním astmatickém záchvatu, glaukomu, dětem do 4 let, těhotným a před řízením motorového vozidla. Trpíte-li nevolností pravidelně, doporučujeme tabletku před odletem a v případě, že nevolnost neodezní, dávku během letu opakovat.
  • Ve středním uchu vzniká při snížení tlaku v kabině během stoupání přetlak. Přebytečný vzduch uniká Eustachovou trubicí. Únik vzduchu usnadníte žvýkáním bonbónu nebo žvýkací gumy, popř. alespoň polykáním slin.
  • Do letadla si vezměte lehkou četbu, dívejte se na televizi, nebo naslouchejte nepříliš hlučné hudbě, abyste odpoutali pozornost od výkyvů letadla při turbulenci.
  • Na cestu si berte volný oděv a obuv; během letu uvolněte límce, opasek, popř. i další stahující části oděvu nebo prádla. Ženy nemají mít punčochy, které stahují stehna. Při delších letech letušky rozdávají látkové návleky, které umožňují zout si boty.
  • Zvláště před dlouhým letem se nemá brát uspávací prostředek, který vyvolává hluboký spánek a neumožňuje občas změnit polohu těla, zvláště nohou a zbavuje možnosti se projít po chodbičce, trochu si zacvičit a stavět se na špičky nohou.
  • Pijte dostatek nealkoholických nápojů, které zabrání ztrátě tělesných tekutin. Tyto rady platí především pro starší cestující, ale i pro ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Předejdete tak ucpání cév krevní sraženinou, příp. plicní embolii, která se podílí až 20 procenty na úmrtí cestujících přijíždějících do Evropy dálkovými lety. Před cestou je rovněž vhodný lék snižující krevní srážlivost (např. Anopyrin nebo Aspirin).
  • Máte strach z létání? Pak čtěte zde!

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Václav H.
1x

Děkuju za rady jsem vděčný chystám se na 19hodinový let tak se mi to hodí xD


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

První gynekologická prohlídka - co vás čeká?

Každá dívka by měla první gynekologické vyšetření absolvovat ještě před zahájením sexuálního života, a to i když nemá žádné problémy.

Příběh Olgy: Omdlela na dovolené v Řecku – mohla za to vzácná nemoc

Lékaři Olze odhalili vzácnou a někdy velmi závažnou nemoc kosterních svalů – myozitidu

Ponocování vede ke zdravotním a sociálním obtížím

V poslední době zaznamenávají lékaři u nás i ve světě stále častější výskyt zpožděné spánkové fáze. Ponocování se týká nejen dospělých, ale v současnosti také dětí a mladistvých.

Máte před menstruací chuť na sladké? Mohou za to hormony

Každá žena pravděpodobně zná nutkavou potřebu jíst těsně před menstruací zvýšené množství sladkých a nezdravých potravin. Jedná se o běžné příznaky premenstruačního syndromu, který v určité fázi cyklu postihuje více než 90 procent žen. Proč je touha po čokoládě v tomto období tak silná a jak omezit přejídání?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce