Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Tipy a cviky pro dlouhou cestu autobusem, vlakem či letadlem

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 24098x )

Pár pravidel a několik jednoduchých cviků vám pomůže vyhnout se bolestem zad a únavě při dlouhých cestách dopravními prostředky.

shutterstock.com

Dlouhé cestování za prací i zábavou je pro nás samozřejmostí. Únava a bolesti zad, které dlouhé cesty provázejí, však nejsou dobrým startem pro úspěšné pracovní jednání ani začátek vysněné dovolené.

Páteř je funkční celek, který chrání míchu, umožňuje vzpřímené držení těla a je podmínkou pro pohyb. Při dlouhodobém sezení dochází k utlačení meziobratlových plotének, k bolestem v bederní krajině či krční páteři, otékání nohou, rukou a celkové únavě. Proto udělejte všechno proto, abyste se vyhnuli dlouhodobému sezení. Meziobratlové ploténky se při něm vyklenují a tlačí na okolní nervové a cévní struktury. Tělo se dostává do špatného postavení, to způsobuje bolesti krční a bederní páteře. Bolesti mohou vystřelovat i do dolních končetin. Snižuje se citlivost, hybnost a nohy mohou začít natékat.

Dovolí-li vám cestovní prostor alespoň drobný pohyb, pak tuto možnost využijte. Jednoduché cviky, které je možné cvičit i v dopravním prostředku, jsou zaměřeny hlavně na zlepšení svalové rovnováhy těla, ovlivnění stability páteře a zlepšení cirkulace krve a její okysličení. Cviky je důležité provádět pomalu, plynule a několikrát během cesty.

Tipy a cviky pro dlouhou cestu dopravními prostředky

Fyzioterapeutka Bc. Vladimíra Vacková radí:

  1. Před dlouhou cestou dopravními prostředky si udělejte půlhodinovou procházku.
  2. Seďte co nejméně, nikdy dlouhodobě. Nohy by měly být volně natažené, hlava by měla mít dostatečnou opěru, aby nedocházelo k namáhání krční páteře. (A)
  3. Uzpůsobte své sedadlo, které vám zajistí správný sed. Páteř se anatomicky přizpůsobí. Páteř by měla být po celou dobu cestování v rovné poloze, nikoliv ve skrčeném, pokrouceném či zhrouceném postavení. (B)
  4. Při dlouhodobých cestách využívejte tzv. odlehčeného sedu, pomozte si použitím bederní opěrky (polštářku), over ballu. Nohy položte na stupátko. (C)
  5. Vyhněte se častému zlozvyku, hovění si s nohama na sedadle, páteř se tak dostane do špatného postavení. (D)
  6. Během cesty si několikrát zakružte předloktím ruky a v kotníku nohy, vystřídejte obě rucei obě nohy, protřepte je. (E)
  7. Rukama plynule střídavě provádějte stisk a uvolnění s krátkou výdrží do pěsti. (F)
  8. Ve vzpřímeném sedu složte ruce v týl a plynule se předklánějte ke kolenům a zpět. (G)
  9. Při dlouhodobých cestách zařazujte častěji přestávky. Pokud je to možné, postavte se během cesty několikrát na špičky a paty, prošlapujte nohy nebo se projděte. (H)
  10. Dodržujte pitný režim, dejte si lehkou svačinu. Během cesty se vyvarujte alkoholu a těžkého jídla. Bolestem, otokům či unaveným nohám můžete také ulehčit aplikací přírodních bylinných mastí a prostředků, jako je např. Koňská mast s chladivým účinkem. Využít můžete i zesílené formy forte. Jestliže jste po cévním onemocnění (trombóza dolní končetiny), nezapomeňte na kompresivní punčochu či elastickou bandáž. (I)
Komerční sdělení
Magniflex_Ordinace_Bannery_1900x500px_Bolesti zad a kloubu.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Regina Falátová Wolfová

Děkuji za kvalitní rady. S dcerkou jedeme do Bulharska a čeká nás 22 hodinová cesta autobusem. Jsem měsíc po operaci levého kolene. Proto zjišťuji veškeré informace na přežití cesty. Děkuji a pokyny budeme dodržovat. S pozdravem Falátová Wolfová

jirka

to je sice moc pěkné ale když jezdím každý týden 1200 km do práce menší dodávkou kde nejsou ani polohovací sedačky, minimální prostor pro nohy a jede se přes noc, tak jsou tyto rady né moc platné. po roce tohoto "fungování" jsem skončil 4 měsíce na nemocenské. ted to praktikuju opět (vyléčila mě hypotéka) zdravotní problémy se mi vracejí. a nějakou radu te´d? podle rehab. sestry si mám najít nějakou aktivitu na volný čas po práci. pracovní doba je od 6-20. většina prac. doby je sedavé zaměstnání řekl bych že moc volného času nezbývá. je nějaká dobrá rada krom toho se na tuto práci vy...? děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů
Partner rubriky Bolesti zad a kloubů

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce
Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

banner_voucher_sleva_magniflex

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

24%
76%
Zatím hlasovalo 217 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolest kolenních kloubů

Je mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Existuje několik různých léků, které ji obsahuji. Nevim, podle čeho si vybírat a jak dlouho je potřeba ji užívat. Dalším problémem je její cena. Hradí na ni něco pojišťovna, nebo existuje i něco levnějšího? Eva

Problémy s krční páteří

Mám problémy s krční páteří. Poraďte mi, prosím, nějaké cviky na uvolnění krční páteře, případně další rady. Milan

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce