karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Aby vám alergie nepokazila dovolenou

( Renata Vyšínová | přečteno: 8683x )

Plísně v klimatizaci, roztoči v sedadlech, pyly z otevřených okének… Několik hodin v autě, třeba cestou do Chorvatska, může alergika „vyřídit“ tak, že se ani za týden u moře nevzpamatuje. Dovolená je vůbec skvělou příležitostí, jak objevit nějakou novou alergii - například ti, kteří mají alergii na roztoče a alergickou rýmu, mohou bouřlivě reagovat i na mořské korýše.

shutterstock.com

Na alergiky a astmatiky čeká nebezpečí na každém rohu. Není to ale tak, že by jim měla nemoc pokazit vysněných pár dní volna. Stačí se jen dopředu připravit:

Jízda autem: Cestovat v horkém dni znamená jediné – buď zapnete klimatizaci, nebo otevřete okénka. Nevyčištěná klimatizace může osahovat plísně, takže si ji nechejte vydezinfikovat. Ideální je cestovat brzy ráno nebo na noc, to je pylů ve vzduchu nejméně a okénka mohou být otevřená.

Letadlem: Zvlhčujte nosní sliznici vhodným nosním sprejem nebo mořskou vodou. Žvýkejte během letu a dostatečně pijte – obojí má vliv na problémy s dutinami. Lidé s potravinovou alergií by si měli vzít s sebou vlastní svačinu a nespoléhat na jídlo v letadle, není na něm uvedeno složení.

Na pláži: Kdykoli v životě se může objevit alergie na slunce, jinak řečeno sluneční ekzém. Nejčastěji jím trpí ženy mezi 20. až 40. rokem. Reakce kůže může být opravdu alergií na UV záření, ale také důsledkem přecitlivělosti kůže po léčbě antibiotiky, antidepresivech, ale také po větší porci citrusů nebo fíků. Před pobytem na sluníčku byste neměli používat ani protizánětlivé gely, dehtové přípravky, ale ani parfémy.

Lidé s atopickým ekzémem potřebují speciální opalovací přípravky, které by si měli přivézt s sebou.

Na pláži není většinou pyl, protože vítr fouká od moře a tudíž ho s sebou nepřináší, takže pylová alergie nehrozí. Horší to je, když v rámci výletů zamíříte do vnitrozemí nebo místních hor.

V hotelu: Koberce a čalouněný nábytek v hotelu může být plný roztočů. Pokud máte těžší alergii, zeptejte se dopředu, zda má hotel pokoj vybavený pro alergiky, nebo si s sebou musíte vzít minimálně svůj polštář.

Hmyz: Proti poštípání byste se měli chránit repelentem – vždy je lepší si ho přibalit do kufru v dostatečné zásobě.

Proč při poštípání nejde jen o štípance, to se dočtete v tomto článku.

Při jídle: Exotická jídla, která zkoušíte poprvé, mohou být velkým rizikem. Při těžších formách potravinové alergie byste měli zcela jistě vynechat ořechy, mořské plody a různé druhy ořechů. Platí, že lidé s alergií na roztoče a alergickou rýmou, mohou velmi bouřlivě reagovat i na mořské korýše. Uvědomte si také, že pokud jste alergičtí na ořechy, budete mít reakci i na sezamová semínka a slunečnicová jadérka. „Alergie na některou potravinu se objevuje nejčastěji u dětí do šesti let. Může se ale vyvinout i později, i v dospělosti. Ironií je, že nejčastějšími alergeny u starších dětí a dospělých jsou potraviny, které považujeme za zdravé až nezbytné - jsou to totiž ořechy, sýry, ryby, mák, aromatické ovoce a zelenina,“ upozorňuje MUDr. Daniela Hlobilová.

Ještě před dovolenou udělejte pár opatření:

  • Alergici a astmatici by měli před dovolenou zajít k alergologovi a všechna případná rizika s ním probrat. Vezměte si s sebou příslušné léky první pomoci. Proberte s ním i správné dávkování, pokud cestou překročíte časové pásmo.
  • Léky mějte stále u sebe, nedávejte je do zavazadel, která cestují nezávisle na vás, ale do příručního kufříku.
  • Pokud potřebujete elektrický inhalátor, zjistěte si, jaké zásuvky mají v cílové zemi a přivezte si „redukci“.
  • Vždy se dobře pojistěte pro případ, že budete potřebovat lékařskou pomoc.

partner_1.png

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Alergie
Partner rubriky Alergie

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

63%
37%
Zatím hlasovalo 594 lidí

Mohlo by vás zajímat

Průduškové astma

ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...

Podávání Lactobacilla chrání před atopickým ekzémem

Atopický ekzém, alergickou rýmu a bronchiální astma řadíme mezi tzv. atopická onemocnění. Jejich výskyt v ekonomicky rozvinutých zemích neustále roste. Lékaři zatím s jistotou nevědí, čím je to způsobeno, někteří z nich se však domnívají, že na vině je nižší výskyt mikrobiálních infekcí u malých dětí.

Alergie

Když se řekne alergie, vybaví se každému buď uslzený, usmrkaný a kýchající člověk v pylové jarní a letní sezóně.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce