Inzerce

Léčba alergie pomocí antihistaminik vás nemusí uspat

( Renata Vyšínová | přečteno: 15048x )

Ucpaný nos, kýchání, kopřivka a slzení očí, ale i závažný šokový stav, který vás ohrozí na životě. To mohou být projevy alergie.

shutterstock.com

Právě předjaří a začátek jara je dobou, kdy se masivně projevují alergiena pyly dřevin a stromů. V dubnu je jich ve vzduchu vůbec nejvíc za celý rok. Není tedy divu, že je také chvílí, kdy mnozí alergici hledají účinný prostředek, jak projevy alergie zmírnit. Mezi nejčastější příznaky alergie patří otok sliznic, svědění, kýchání. Z projevů na kůži pak kopřivka, zarudnutí svědění  nebo otoky. Nejzávažnějším z projevů alergie je ale profylaktický šok, který může alergika ohrozit na životě.

Myslíte si, že vás se to netýká? Pak si přečtěte informace odborníků o tom, že alergie mohou přijít v každém věku a nečekaně.

Vyhněte se alergenům a nekuřte

Základním doporučením pro alergiky je, aby přešli na zdravý životní styl, nekouřili a pokusili se vyloučit alergeny z prostředí, ve kterém se pohybují. Pokud se ani tak nepodaří zmírnit alergii, přicházejí na řadu medikamenty – nejčastěji antihistaminika. Ty se používají k léčbě všech projevů alergie – rýmě, ekzému, svědění a otokům sliznic, kopřivce, zánětu spojivek a dalším.

Antihistaminika lze podávat ústy v podobě tablet nebo roztoků, lze je užívat ve formě kapek a sprejů do očí nebo nosu, existují v podobě injekční.

Mezi alergiky se ale mluví i o tom, že mají i neblahé účinky - větší únavu, ospalost, snížení pozornosti. Jak to s těmito vedlejšími účinky je, na to jsme se zeptali MUDr. Tomáše Rohovského z alergologie a imunologie Hornmed Brno.

Vyvolávají antihistaminika opravdu pocit ospalosti?

„Antihistaminika první generace skutečně mohou vyvolávat pocit ospalosti. Novější generace to způsobují zcela výjimečně. Obecně se dá říct, že každému můžeme najít antihistaminikum, které ho netlumí. Takže pokud se po těchto lécích cítíte víc unaveni, pak je dobré antihistaminika vyměnit.“

V jakém případě jsou antihistaminika indikována, kdy naopak použít nejdou?

„Indikována jsou v případě alergické rýmy, alergického zánětu spojivek, alergické kopřivky, atopického ekzému, alergie na hmyz, na potraviny a léky, profesionální alergie. Nejsou absolutní kontraindikace antihistaminik. Opatrnost musí být u těhotných a malých dětí, ale i tam lze najít antihistaminikum, které lze použít.“

Jak se – kromě antihistaminik – může alergik léčit?

„Použití léku by vždy měl předcházet pokus eliminovat  alergen - omezit roztoče v domácnosti, eliminovat kontakt se zvířetem, potravinou lékem, pylem.  U alergické rýmy, zánětu spojivek a astmatu je na zvážení vakcinace. Pokud má tato otázka směřovat k používání, homeopatie, akupunktury a jiných alternativních metod, tak jsem k jejich účinku poměrně skeptický.“

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Iveta Juráková

Dcerka má věčně rýmu a kašel. Na ORL nám zjistili zvětšenou nosní mandli, která půjde v září ven. Doufám, že nám tím obtíže vymizí, pokud ne, budeme posláni na alergiologii a budou zjišťovat, jestli nemá astma. Každý takový článek mě tedy moc zajímá. Ráda i diskutuji své obavy a přijímám pomoc od členů Komunity 111, kde nedávno proběhl chat o nosní mandli.

Mirek

Jsem alergický na pyl už přes 40 let, takže mám ledacos prozkoumané. Na jaře a v létě silně omezuji kyselá jídla, čerstvou cibuli a česnek, a ostrá kořeněná jídla. S pravidelným užíváním léků nemám dobré zkušenosti. Po delší době přestávají účinkovat. Je lepší počkat na první slabé příznaky, většinou to bývá svědění v nose po ránu, a pak rozlomím prášek na dvě poloviny, jednu spolknu a tu druhou rozkoušu na několik ještě menších kousků. To všechno na lačno. Většinou to zabere minimálně na dva dny. Ale mám ještě něco účinnějšího ! Asi před 30 lety jsem si koupil elektroakupunkturní přístroj. Když jsem ho používal podle návodu a odborné literatury, nemělo to žádné účinky. Loni jsem ho našel ve skříni a říkán si "přece to nějak fungovat musí". Tak jsem na to šel selským rozumem, nepoužíval sedativní body ale tonizační, ne na nízký výkon ale na plný. Podařilo se mi najít bod, kde je účinek okamžitý a zastaví i silnou reakci. Když jsem to vyzkoušel poprvé, byl jsem přímo ohromen výsledkem. Měl jsem naplánovaný výlet na kole. Bylo krásně, polovina června, pofukoval větřík, k večeru hlásili bouřky. Pylu bylo v ovzduší tolik, že nezabíral ani rozkousaný prášek, ani kapky do nosu, pořád mi teklo z nosu a kýchal jsem. Už to vypadalo, že z výletu nic nebude. Poslední možnost, elektroakupunktura. Zabralo to. Tři hodiny jsem jezdil na kole kolem rozkvetlých luk a až po návratu jsem si všiml, že jsem si nevzal kapesník, nepotřeboval jsem ho. Po čtyřiceti letech se můžu konečně projít loukou a užívat si jarní přírody jako zdravý člověk. Nádherný pocit.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 207 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie přicházejí nečekaně a v každém věku. Otestujte sebe i své blízké

Pálení oči, nosu, kýchání, svědění kůže nebo noční kašel mohou být příznakem reakce na některý z alergenů, které se nacházejí všude kolem nás. Jaro a rozkvetlá příroda každoročně přivádějí do ordinací odborných lékařů tisíce lidí.

Alergie

Alergie může vzniknout kdykoli v životě a také na cokoli. Nezáleží na tom, jak jste staří. Prostě jednou můžete přivonět ke své oblíbené květině a zjistit, že na její pyl začal váš imunitní systém reagoval přemrštěně, čili alergicky. Že máte oteklé oči, škrábe vás v krku a kýcháte.

Homeopatická lékárnička pro alergiky

Krásné počasí, které nám letošní jaro nabízí, láká k pobytům venku. Přesto toto období může být pro někoho nepříjemná část roku, hlavně pro alergiky reagující na pyl jarních a letních rostlin. S kvetoucí vegetací přicházejí jejich pravidelné sezónní alergické potíže, jako rýma, podráždění očí, dušnost, kašel. Jak na alergie homeopatickou léčbou?

Pyl

Pyl je pro rostliny v podstatě totéž, co spermie pro živočišnou říši. Pro člověka je z hlediska tohoto produktu důležitý vysoký obsah živin a alergizujících látek.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.