Aplikace bandáže žaludku II. - Operace

( | přečteno: 15791x )

Švédská adjustabilní žaludeční manžeta se od okamžiku, kdy byla ve Švédsku vyvinuta , používá téměř dvacet let. Většina operací se provádí minimálně invazivními metodami.

Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Aplikace bandáže žaludku II. - Operace Švédská adjustabilní žaludeční manžeta (SAGB) se od okamžiku, kdy byla ve Švédsku vyvinuta (1985), používá téměř dvacet let. V současnosti se většina operací provádí minimálně invazivními laparoskopickými metodami, tzv. „klíčovou dírkou“.
To znamená, že není nutný rozsáhlý řez žaludeční stěny. Zákrok se provádí prostřednictvím malých řezů žaludeční stěny, do kterých se umístí speciální trubice na protažení operačních nástrojů dovnitř břišní dutiny. Chirurg sleduje a ovládá operační nástroje na televizní obrazovce pomocí miniaturní kamery, která se rovněž těmito trubicemi protáhne do dutiny břišní.

Postup voperování manžety spočívá v obkroužení a stažení horní části žaludku jakýmsi „páskem“. Manžeta zužuje a rozděluje žaludek na dvě části ve tvaru přesýpacích hodin. Pro voperování švédské manžety není nutné řezat, svorkovat či odstraňovat žádnou část žaludku či střeva. Z toho vyplývají dvě důležité skutečnosti.

Za prvé, bandáž žaludku je operací, která minimální naruší zažívací trakt. Tím se vyhýbá řadě nežádoucích vedlejších účinků, které jsou často spojeny s jinými druhy operačních zákroků proti obezitě.

Za druhé, ve výjimečných případech, kdy je nutná reoperace, je možné manžetu snadno vyjmout a dojde k obnovení původního tvaru a struktury žaludku. Tak tomu není u mnoha jiných operací obezity, kdy je návrat k původní anatomii žaludku či střeva buď velmi obtížný, či dokonce úplně nemožný.

Žaludeční manžeta nabízí možnost pooperačního nastavení, tzn. že průměr bandáže (zúžení žaludku) je možné po operaci nastavit podle optimálních požadavků na úbytek hmotnosti a podle toho, jak pacient prospívá, pomocí vstříknutí či odstranění tekutiny z pásku přes malou komoru umístěnou pod kůží. Toto probíhá ambulantně bez nutnosti aplikovat analgetika či anestezi.

Pokud byste v budoucnu potřebovali jiný typ volitelného či naléhavého operačního zákroku, bandáž žaludku není kontraindikací.

Evolution of Operative Procedures for the Management of Morbid Obesity 1950-2000. Buchwald H. et al. Obes Surg 2002; 12:705-17 Retrospective Analysis of Gastric Banding Technique: Short-term and Mid-term Follow-up. Berrevoet F. et al. Obes Surg 1999; 9:272-75. Laparoscopic Adjustable Gastric Banding: State of Art. Zimmerman JM. et al. Le journal de Coelio-chirurgie 2001 38:21-9.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Marie
1x

Mám dotaz, před několika lety jsem byla na bandáži žaludku a shubla jsem 20 kilo.Jenže jsem měla pak rodinné problémy a přejedla jsem jsem jí.Tedˇ si říkám že jsem byla hloupá takovou chybu udělat.Teď mám opět 132 kg.Můj dotaz zní zda je šance jít znova na bandáž nebo bariatrii a na koho se obrátit. Děkuji

Hana
2x

Dobrý den, jsem studentkou gymnázia a píši seminární práci na téma Bandáž žaludku. Chtěla bych tímto oslovit všechny ochotné lidi s trochou času, kteří již zákrok podstoupili nebo mají ve svém okolí někoho, kdo se již s touto operací setkal. Žádám tedy všechny milé lidi, kteří by se chtěli tímto způsobem podílet na mé práci, aby se mi prosím ozvali na kontaktní e-mail: hana.hiklova@centrum.cz Předem děkuji za spolupráci

Jola

Dobrý den ,před téměř 3-lety jsem v Praze ,karl. podstoupila zákrok-bandáž žaludku a zhubla necelých 40kg,za nějaký čas mi ovšem začaly problémy s unikem štáv a brala jsem léky,které mi moc nepomohli a ze zdrav.důvodů mi tato byla zrušena.Poněvadž u mne po operaci nastala alergie na lék ,který měl utišit bolest,skončila jsem na jipce.Po tomto zážitku jsem již nechtěla žadnou operaci podstoupit a na další kontrolu jsem už nepřijela.Ale nyní je mé BMI-47,4 což je podle lékařů morbidní obezita se kterou se pojí i mé dosavadní problémy.Pokud tyto mé řádky bude číst lékař-Doc.Kasalický,ctěla bych se ho touto cestou zeptat zda by u mne byla možná jiná alternativa-třeba zmenšení žaludku a jestli bych se nemusela ničeho obávat.Pokud to bude jen trochu možné ozvěte se mi prosím na email-A.naloj@seznam.cz Předem vám moc děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 925 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Chirurgická léčba obezity: bariatrie, čili bandáž žaludku

Bariatrie je vhodnou variantou pro ty, kteří mají velkou nadváhu, které se nemohou zbavit. Pro ty, kteří sice drží dietu, ale krátce po jejím ukončení se zase vrátí ke své původní váze.

Glykemický index

Ve světě již bylo vymyšleno tisíce způsobů jak zhubnout a mnohi zaručených diet, které popírají jedna druhou.

Muže obezita obvykle trápí až s nástupem zdravotních potíží

Většina žen je se svou váhou nespokojená a je jedno zda, váží padesát, šedesát nebo sedmdesát kilogramů. Stručně řečeno, i když je jejich váha vzhledem k výšce přiměřená, vždy by chtěly mít o pět kilogramů méně.

Když hubnout, tak jedině s odborníky

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.