Inzerce

Bolí vás klouby? Příčinou může být osteoartróza!

( Komerční prezentace | přečteno: 983x )

Cítíte bolest v kloubech, která je horší ráno nebo po delším odpočinku a zlepšuje se s pohybem? Pozorujete ztuhlost a otok kloubů, které vás omezují při pohybu? Příčinou může být osteoartróza. Jedná se o degenerativní onemocnění kloubů, se kterým se potýká řada lidí. V léčbě osteoartrózy se uplatňuje rehabilitace, léky a v pokročilých případech pomůže chirurgický výkon.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
599 Kč

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza nebo zkráceně pouze artróza je chronické degenerativní onemocnění kloubů charakterizované postupnou ztrátou kloubní chrupavky. Příčina tohoto onemocnění není ve většině případů známá.

U menšího procenta případů je důvod osteoartrózy zřejmý, za rozvojem degenerace kloubní chrupavky může stát závažný úraz, revmatické onemocnění, vrozené vady, obezita nebo nevhodný životní styl, například nadměrné pití alkoholu.

Koho onemocnění postihuje?

Osteoartróza představuje nejčastější kloubní onemocnění u dospělých lidí, jehož výskyt vzrůstá s věkem. Degenerativní změny kloubů jsou patrné u více než 50 % lidí starších 65 let. Může postihovat kterýkoliv kloub v těle, mezi tři nejčastější postižené lokality patří páteř, kolena a kyčle. Zajímavostí je, že muži trpí častěji osteoartrózou páteře a kyčle, zatímco u žen se častěji objevuje osteoartróza kolen a rukou.

Dominantním příznakem je bolest

Prvním příznakem onemocnění bývá takzvaná startovací bolest, která se objevuje na začátku pohybu a postupně dochází k jejímu útlumu až vymizení. V pokročilých případech je však bolest přítomna i v klidu a často je příčinou nočního buzení. Kloubní bolesti jsou typicky tupé, umístěné hluboko v kloubu bez ostrého ohraničení.

Mezi další časné příznaky patří omezení hybnosti kloubů a ranní ztuhlost, která je však krátká a mizí do půl hodiny od probuzení. S postupem onemocnění dochází k vzniku deformit kloubů, snížení svalové síly a časem se kloub může stát částečně až úplně nepohyblivý.

Jak se onemocnění léčí?

Současná medicína nedokáže onemocnění úplně vyléčit, ale dokáže zpomalit jeho průběh. Léčba se většinou zahajuje úpravou životního stylu, tedy například snížením hmotnosti a pravidelným pohybem v rozumné míře.

Další krok představuje podávání léků a doplňků stravy. Ty můžeme rozdělit na léky tlumící bolest a zánět a na léky nebo doplňky stravy vyživující chrupavku, které zpomalují postup osteoartrózy. Léky jsou podávány lokálně v podobě mastí nebo takzvaných „opichů“ kloubů nebo celkově formou tablet či injekcí.

V pokročilých případech se přistupuje k chirurgické léčbě, nejčastěji v podobě výměny postiženého kloubu. Důležitou součástí léčby osteoartrózy je rehabilitace, která pomáhá u mírných i závažných forem onemocnění.

Přírodní látky v léčbě osteoartrózy

Mezi velkou skupinu látek vyživujících chrupavku patří takzvaná fytofarmaka. Jedná se o léčivé látky na přírodní bázi. Patří mezi ně například kurkumin – výtažek z kurkumy dlouhé. Výhodou kurkuminu je, že kromě zpomalení úbytku chrupavky také tlumí zánět v kloubu a přispívá tak k výraznému zlepšení obtíží. Kurkumin přitom lze užívat dlouhodobě a nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

kurkumin

Zdroje:
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925
2. https://www.medicinenet.com/osteoarthritis/article.htm

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

40%
54%
Zatím hlasovalo 325 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Revmatismus

Revmatické obtíže patří k velmi častým zdravotním problémům. Tvoří cca 20 % příčin všech návštěv pacientů u praktických lékařů. O co se vlastně jedná?

Bolest kloubů - chladné počasí ji stupňuje, pomoci může teplo a úprava jídelníčku

Bolesti kloubů se zejména s příchodem chladného počasí zhoršují, ačkoliv lékařské výzkumy doposud neprokázaly, proč tomu tak je. Důvodem může být pravděpodobně nedostatek světla či pohybu. Projevy onemocnění kloubů doporučují lékaři zmírňovat teplem nebo úpravou jídelníčku, který by měl zahrnovat například lososa, kefír nebo pomeranče.

Desatero pacienta s revmatickým onemocněním

Revmatoidní artritida je autoimunitní onemocnění napadající klouby. Postihuje lidi mezi 20. a 50 rokem života a o něco častěji ženy. Na revma, jak se nemoci lidově říká, neexistuje žádný lék. Jeho léčba proto spočívá jen v tlumení příznaků léky a fyzioterapií.

Revmatoidní artritida - nové možnosti biologické léčby

Choroba, která zasahuje celý organizmus, není záležitostí seniorů, může postihnout i děti.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.