Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Brusnice borůvka

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 18901x )

Brusnice borůvka je asi půl metru vysoký keřík s opadavými listy.

(Vaccinium myrtillus L.)Příprava čaje

Z listů: 1 čajová lžičky sušených listů na 2 šálky (200 ml) vody. Pijeme rozděleno do dvou až tří denních dávek.
Z plodů: K přípravě se používá až 10 g sušených plodů, účinek ale mají již mnohem menší dávky.

Užívaná část

plod Plod    (Fructus myrtilli)
Brusnice borůvka List    (Folium myrtilli)

Sběr a sušení

Plod sbíráme v době, kdy barva je temně modrá, tedy v době úplné zralosti, během července a srpna. Z větévek bez plodů sbíráme list. List i plod důkladně vysušíme, aby nedocházelo k plesnivění a ztrátě barvy. K plesnivění mají větší sklon plody, které obsahují větší množství vody, než listy. Sušit můžeme ve stínu nebo na slunci.

Brusnice borůvka

Jak vypadá

Brusnice borůvka je asi půl metru vysoký keřík s opadavými listy. Ty jsou sytě zelené, oválného až vejčitého tvaru, mírně pilovité, velké asi 1 cm. V úžlabí listů vyrůstají baňkovité květy, které jsou později nahrazeny drobnými zelenými, kulovitými plody. Tyto plody v průběhu zrání zvětšují svoji velikost a barva se mění do sytě modré, které dosahují v době zralosti. Borůvka kvete v květnu a červnu.

Kde se rostlina vyskytuje

Borůvka je hojně rozšířený keřík, najdeme ji především v jehličnatých lesích.

Co obsahuje

Plod borůvky – mezi hlavní obsahové složky můžeme zařadit třísloviny, směs anthokyanidů, ovocné kyseliny, barviva, cukry, karotenoidy, thiamin (vitamin ze skupiny B).

List borůvky – pro list borůvky je charakteristický vysoký obsah tříslovin, organických kyselin (askorbová kyselina), flavonoidů, triterpenů, glukokininů.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Borůvku používali již antičtí lékaři. Sirup se podával při průjmu a úplavici. V 16. století se rovněž sirup z plodů používal při onemocněních plic a trávicí trubice. Ještě později se borůvka osvědčila při teplotě.

Dnes: Borůvku lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Sušené bobule lze rozžvýkat a polknout, nebo je můžeme nechat nabobtnat a velmi mírně povařit, jestliže je chceme použít jako tradiční a osvědčený prostředek proti průjmu. Obsažené látky rovněž zlepšují regeneraci oční sítnice, lze je použít k léčbě a prevenci šerosleposti.

Naopak čaj z listů se v lidovém léčitelství používá jako podpůrný prostředek při léčbě a prevenci cukrovky (stejně jako odvar z lusků fazole). Působí také spasmolyticky (uvolnění křečí hladkého svalstva) a tohoto účinku využijeme při poruchách trávení spojených s křečemi v břiše. Třísloviny zároveň potencují desinfekční působení v trávicí trubici. Má i odvodňující účinek.

Zevně: V koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Pozn. Borůvka je součástí originálně vyráběných přípravků. U nich dodržíme návod k přípravě a doporučené dávkování. Čerstvé plody mají bohaté využití v kuchyni. Oblíbené jsou jak k přímé spotřebě, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 21 lidí

Mohlo by vás zajímat

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce