Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Bulimie

(MUDr. František Krch | přečteno: 201628x )

Mentální bulimie se projevuje zejména opakujícími se záchvaty přejídání, které střídá období hladovění, užívání projímadel a prostředků na odvodnění.

shutterstock.com

Časté otázky

Jak se začít léčit?
Mentální bulimie není nemoc, ze které by vás někdo vyléčil bez vaší spoluúčasti a bezbolestně. Cena, kterou musíte zaplatit jsou nepříjemné pocity spojené se změnou jídelních návyků, pocity viny a paniky, které budete cítit vždy, když se budete cítit přejedeni a nepůjdete zvracet.

Překonat bulimii znamená, že si povolíte jídlo, vzdáte se diet a nutkání zhubnout a budete se učit normálně jíst. Pomoci vám může psycholog nebo psychiatr se zkušeností v léčbě bulimie. Jestliže máte pochybnosti o svém zdravotním stavu nebo trpíte zažívacími obtížemi, vyhledejte lékaře.

Jak vydržet se nepřejídat?
Vzpomínkám na přejídání a zvracení nelze zamezit. Každá myšlenka na přejedení je přirozeně spojena s představou určitého plánu, který když nerealizujete, povede ke vzrůstu napětí a výčitkám. Napětí ale neroste do nekonečna a výčitkám se vyhnete, když si jídlo povolíte a naplánujete. Přestanete-li zvracet, strach z tloušťky vám pomůže tolik se nepřejíst. Když nebudete hladoví a budete se učit bezpečně jíst (u stolu, s určitou pravidelností, nespojovat jídlo s jinými aktivitami apod.) dokážete lépe odolat nutkání se přejíst.

Můžete si vytvořit různé strategie, jak se vyrovnat s nutkáním přejíst se:

  • neztotožňujte se se svým nutkáním, nehledejte důvody, proč je nutné se přejíst. Snažte se lépe orientovat ve svém jídelním režimu (veďte si například jídelní záznamy);
  • myšlenky na krátkodobé uspokojení nahraďte myšlenkami na dlouhodobé negativní důsledky;
  • vědomě odvádějte pozornost jinam, hledejte náhradní program;
  • snažte se nebýt tolik zahleděni do sebe a představte si svůj problém, jak ho vidí vaše okolí.

Zbytečně se nelitujte. Přestaňte si povolovat jídlo podle toho kolik vážíte, nebo jakou máte možnost vydávat energii. Nezapomínejte, že každý zlozvyk lze překonat.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lucy

Myslím si, že je dobré stále připomínat tyto články o poruchách zažívání. Sama jsem tím trpěla a nebylo lehké s tím přestat. Vše je to zabudováno v hlavě a proto je nejlepší vyhledat pomoc, třeba i u kamarádky. Každý nepatrný náznak pomoci přispívá k uzdravení.

Petr

Myslim ze jsem se na techto strankach dovedel dost podstatnych veci, bohuzel mi ale chyby odpoved na nektere otazky jako napriklad.. jaka je pravdepodobnost navratu bulimie kdyz se z toho clovek jednou dostane? nebo jak muzu pomoci tomu aby se to neopakovalo? jak se mam vubec chovat k holce co timto vsim prosla? predem dekuji za jakoukoliv odpoved je to pro mne hodne dulezite.

Ráďa
3x

Ahojky Peťo, sama jsem si tímto problémem prošla. Co ti můžu říct, je to, že návratnost nemoci je možná, záleží na ní samé. Když je toho na člověka moc (obv. ne pocit že je cl.tlustý, ale nervové vypětí), může se to zvrtnout k tomu, že se vše vrátí... a i když ti sama řekne, že ne...vím o co jde. Ale pomoct jí můžeš, tak jak mě pomohl přítel, buď jí "pevnou oporou" samozřejmě, že pořád, ale hlavně v době, kdy to bude potřebovat...


Celkový počet příspěvků v diskusi: 46. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Poruchy příjmu potravy - mentální anorexie, mentální bulimie

Poruchami příjmu potravy (mentální anorexií a především mentální bulimií) trpí v České republice každá dvacátá dospívající dívka a mladá žena.

Anorexie (Mentální anorexie)

Ve světě, kde se šedesát procent mladých žen obává nadváhy a není spokojeno se svým tělem je potom obtížné rozhodnout, kde končí dieta a kde začíná mentální anorexie.

Bulimie

Mentální bulimie se projevuje zejména opakujícími se záchvaty přejídání, které střídá období hladovění, užívání projímadel a prostředků na odvodnění.

Mentální anorexie

V poslední době stále přibývá nemocných, kteří trpí některou z různých forem poruch příjmu potravy nebo se pohybují někde na její hranici.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce