Inzerce

Bypass

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 95119x )

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

shutterstock.com

Jak se tato operace provádí?

Přístup do hrudníku si chirurg nejčastěji zajišťuje podélným rozříznutím prsní kosti. K našití cévních spojek je většinou nutné, aby srdce po určitou dobu operace stálo. Během toto období nahrazuje funkci srdce a plic přístroj pro mimotělní krevní oběh. Operace netrvá většinou déle než 2-3h. Ještě v narkóze je pacient převezen na pooperační oddělení, kde setrvá ještě několik hodin na dýchacím přístroji. Jakmile je jeho stav stabilní, je pacient probuzen z umělého spánku, je odstraněna kanyla z dýchacích cest a pacient dýchá sám, provádí dechové cviky a snaží se odkašlávat. Na jednotce intenzivní péče stráví většinou 1-2 dny, poté je překládán na standardní oddělení. Z nemocnice odchází obvykle za 7-10 dní. Přestože se jedná o rozsáhlý zákrok, pooperační průběh nekomplikované operace je pro pacienta méně bolestivý, než například po větším břišním výkonu. Technika této operace je do detailů propracována a byla již provedena na statisících pacientech po celém světě, v naší zemi tento výkon podstupuje několik tisíc pacientů ročně. V zavedených kardiocentrech dosahuje riziko úmrtí v souvislosti s výkonem 2-4%.

kapitola
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Matoušková

Asi14 dnů mám bolestí = tlak na prsou, mírné zadýchávání, únava, léky bisoprolol termisartan, rosumovastatin. Léky beru 4 měsíce. Nemohli tento stav ovlivnit léky? Děkuji, D. Matoušková


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=unor

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Máte zkušenosti se syndromem vyhoření?

69%
31%
Zatím hlasovalo 331 lidí

Mohlo by vás zajímat

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

Akutní infarkt myokardu

Svíravá a pálivá bolest na hrudi, která z hrudníku vystřeluje do ruky, ale i do zubů nebo čelisti. To je nejčastější příznak infarktu myokardu.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.