Bypass

(MUDr. Pavel Mokrý | přečteno: 90272x )

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

shutterstock.com

Jak se tato operace provádí?

Přístup do hrudníku si chirurg nejčastěji zajišťuje podélným rozříznutím prsní kosti. K našití cévních spojek je většinou nutné, aby srdce po určitou dobu operace stálo. Během toto období nahrazuje funkci srdce a plic přístroj pro mimotělní krevní oběh. Operace netrvá většinou déle než 2-3h. Ještě v narkóze je pacient převezen na pooperační oddělení, kde setrvá ještě několik hodin na dýchacím přístroji. Jakmile je jeho stav stabilní, je pacient probuzen z umělého spánku, je odstraněna kanyla z dýchacích cest a pacient dýchá sám, provádí dechové cviky a snaží se odkašlávat. Na jednotce intenzivní péče stráví většinou 1-2 dny, poté je překládán na standardní oddělení. Z nemocnice odchází obvykle za 7-10 dní. Přestože se jedná o rozsáhlý zákrok, pooperační průběh nekomplikované operace je pro pacienta méně bolestivý, než například po větším břišním výkonu. Technika této operace je do detailů propracována a byla již provedena na statisících pacientech po celém světě, v naší zemi tento výkon podstupuje několik tisíc pacientů ročně. V zavedených kardiocentrech dosahuje riziko úmrtí v souvislosti s výkonem 2-4%.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se, že můžete mít poruchu štítné žlázy?

Zatím hlasovalo 106 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Bicyklová ergometrie - zátěžové EKG

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak.

Angina pectoris

Zužování věnčitých (koronárních) tepen aterosklerotickým procesem může mít různé klinické projevy, které shrnujeme pod společný název ischemická choroba srdeční.

Srdeční selhání

O srdečním selhání mluvíme tehdy, když srdíčko nedokáže čerpat do těla tolik krve, kolik je nezbytné pro transport kyslíku, živin a odstraňování zplodin látkové výměny.

Udělejte službu svému srdci: změřte si tlak

Myslíte si, že vás se problémy se srdcem netýkají? Opak je pravdou - ohroženy jsou všechny věkové kategorie - a podle posledních studií mají potíže se srdcem i děti. Na vině je hlavně to, že "chytily" od svých rodičů nezdravý životní styl a kromě srdečních obtíží mají většinou i nadváhu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.