Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-pro-klouby

Cukrovka a poruchy štítné žlázy

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 56307x )

MUDr. Vladimír Weiss3. interní klinika VFN, 15. listopadu 2001

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Vladimírem Weissem z III. interní kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 15. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Moderátor: Vítám první návštěvníky našeho chatu, chvilku počkáme na připojení pana doktora Weisse.
Moderátor: A už je tady. Tedy vítám MUDr. Vladimíra Weisse z 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Budeme si povídat na téma Cukrovka a poruchy štítné žlázy.
MUDr.Weiss: Dobrý den
Moderátor: Mám hned první zcela laickou otázku: co to vlastně ta cukrovka je a jak k ní člověk přijde?
MUDr.Weiss: Cukrovka je narušení regulace látkové přeměny cukru, ale i bílkovin a tuků. Jsou zde vlivy dědičné, imunitní, výživy. Onemocnět lze v dětství i v dospělosti.
zdene: Dobrý den, měl bych dotaz je možno cukrovku úplně vyléčit?
MUDr.Weiss: Cukrovku nelze bohužel úplně vyléčit (kromě určitých typů např. při vlivu některých hormonálních vlivů apod.). Lze ji ale účinně léčit a tím bránit vzniku některých nežádoucích následků. Způsob léčby se může měnit, vždy ale pacient nusí o onemocnění vědět a spolupracovat s lékaři a dalšími zdravotníky.
Moderátor: Někdo se nevyhne později užívání inzulínu, hrozbě upladnutí do kómatu atd. Nebo toto nebezpečí lze nějak odvrátit včas už v počátcích nemoci, tedy jakési zmírnění průběhu nevyléčitelné nemoci?
MUDr.Weiss: Většina pacientů s cukrovkou inzulín neužívá. Pacineti s cukrovkou tzv. I. typu jsou ale inzulínem léčeni celý život od počátku. Záleží jistě na správné léčbě ale především spolupráci pacienta již od počátku, aby se některé i pozdější komplikace nevyvinuly nebo alespoň, aby byly co nejmírnější.
Kafka: Proč musím držet dietu?
MUDr.Weiss: Dieta patří mezi základní pilíře léčby a nelze ji v žádném případě podceňovat. Část pacientů se domnívá, že pokud jsou léčeni např.tabletami, inzulínem apod., že dieta se jich netýká - jejich názor je ale zcela nesprávný. Pokud pacient dietu nedrží, může být léčen i těmi "nejdražšími léky", ale výsledek je neuspokojivý.
Pipa: Pane doktore, je mozne zjistit dispozice k cukrovce prenatalne?
MUDr.Weiss: Dle známých údajů je dispozice k cukrovce větší u rodičů s cukrovkou (jsou známá procenta), nevím ale nic o tom, že by prenatálně v konkrétním případu bylo možné event. vývin cukrovky v budoucnosti odhadnout.
paní Marie: Mám v poslední době několikrát zjištěnou zvýšenou hladinu cukru.Zatím bez léčby.Kdy je ta hranice zvýšeného cukru, abych se začala léčit.Podotýkám, že nesladím a sladkosti vůbec nemiluji.
MUDr.Weiss: Záleží na konkrétním čísle - velikosti hladiny cukru. Při výrazně zvýšené "glykémii" lze dg. provést okamžitě. Pokud se jedná jen o hraniční hodnoty ( např. cca 6 mmol/l), je nutné vyšetření opakovat a případně provést tzv. zátěžový test s glukózou.
paní Marie: Je možné, že zvýšená "glykémie" souvisí se špatnou funkcí štítné žlázy?
MUDr.Weiss: Zvýšená nebo snížená funkce štítné žlázy může skutečně látkovou přeměnu (metabolizmus) cukrů ovlivňovat a bývá proto vhodné (např. u diabetologa) provést i vyšetření štítné žlázy. Pokud je zjištěna porucha štítné žlázy, je potřebná její další léčba a sledování.
Iva: Dobrý den. Pane doktore dcera (14 let) se léčí pro sníženou funkci štítné žlázy bere 1 x denně Euthyrox 50, před týdnem byla vyšetřena v nemocnici pro bolesti hlavy a byly jí předepsány kapky Clavigrenin forte (3 x denně 12 kapek), ale na příbalovém letáku je uvedeno, že se nemají užívat při onemocnění štítné žlázy. Mohou jí kapky uškodit?
MUDr.Weiss: Léčba u Vaší dcery je v podstatě substituční, tzn. že dostává hormon, který její štítná žláza nedokáže v dostatečném množství tvořit. Pokud je adekvátně léčená, je její stav obdobný jiným lidem s normálně fungující štítnou žlázou. V takovém případě se nemusí obávat užívání předepsaných dalších léků.
Pavla: Dobrý den. Mám štítnou žlázu se sníženou funkcí. Beru prášky Letrox. Zajímalo by mne jestli tato "nemoc" působí na hmotnost a proč. Děkuju.
MUDr.Weiss: U některých pacientů především s výrazně sníženou funkcí štítné žlázy může docházet ke zvyšování hmotnosti. Ve vašem případě se Letrox dodává k normalizaci funkce štítné žlázy. Pokud bude dle klinického a laboratorního vyšetření vše normalizováno, nebude výkyv hmotnosti (nahoru ani dolů) v souvislosti s touto léčbou.
paní Marie: Jsem krátce po operaci štítné žlázy. Zajímá mně zda mně čekají nějaká omezení a zda by se mohla upravit moje hmotnost. Během poruchy štítné žlázy jsem dost nabrala.
MUDr.Weiss: Bude potřebné, aby se jizva dobře zhojila (nezvedat nic těžkého). Dle doporučení chirurga se většinou provádí v následujících měsících masírování kůže. Nevím, zda jste byla operována pro zuvýšenou funkci štítné žlázy. Před operací je nutné podávat tlumící léky (thyreostatika), a při tom může někdy dojít ke zvýšení hmotnosti. Bude potřebné, aby jste byla i nyní pod dohledem endokrinologa, který doporučí případnou další léčbu. Při dosažení normální funkce štítné žlázy ( spontánně nebo při léčbě) bude ale další snižování hmotnosti záviset jen na Vás.
Moderátor: To, že "cukrovkáři" mívají potíže při operacích se srážlivostí krve či hojením ran, zapřičiňuje cukrovka sama nebo léky, které kvůli cukrovce užívají?
MUDr.Weiss: Cukrovka může mít bohužel různé následky (cévní, metabolické) a to může způspbvat např. zhoršené hojení ran apod. Proto je pacient s cukrovkou vždy pod výraznějším dohledem.
paní Marie: Pakliže mi byla štítná žláza vyoperována, jak může dojít k dosažení normální funkce štítné žlázy? Pomocí medikamentů? Byla jsem operována pro sníženou funkci.
MUDr.Weiss: Nevím přesně důvod operace Vaší štítné žlázy ( vě+tšinou jsou operace pro zvětšení nebo pro zvýšenou funkci. Pokud bude po operaci zjištěno chybění funkce ( např. při vyoperování celé štítné žlázy) bude léčba hormony štítné žlázy zcela nutná.
Mirka: krevní testy na vyšetření štítné žlázy mám v naprostém pořádku, přesto cítím tlak v oblasti štítné žlázy směrem dovnitř.Myslíte si, že by mohlo jít i přesto o špatnou funkci štítné žlázy?
MUDr.Weiss: Mirce: Pokud jsou tlaky v oblasti krku, nemusí se jednat jen o postižení štítné žlázy. Sonografické vyšeřtření přispěje k potvrzení nebo vyloučení příčiny.
Jindriška: Přibrala jsem 40 kg a dostala cukrovku. Přestože držím dietu, nehubnu. Co mám dělat, já snad tloustnu i ze vzduchu.
MUDr.Weiss: Dodržování diety bývá často svízelné - záleží i na způsopbu léčby. Např. nadbtyečné podávání insulínu nebo i některých tablet na snižování cukru může k dalšímu zvyšování váhy přispívat. Je nutný pravidelný pohyb a přísná diabetická dieta.
Ana: Dobrý den,pane doktore,manžel měl 4 roky hypertyreozu,nyní prý mu štítná žláza neprodukuje žádné hormony,má asi hypotyreozu.Užívá Letrox,má potíže-únava,bolesti v obl.slinivky,průjmy,pálení žáhy.Čeká ho sono.Chci se zeptat,nemusím se bát,že má třeba nádor na žláze (pořád o tom mluví),má diagnozu EO.3 3 (snad je to dobře opsáno).Co to znamená,čeká ho operace, nebo co ho čeká????
MUDr.Weiss: Dg., kterou udáváte není závažná a manžel se nemusí obávat. To, že št.žláza pracuje nadměrně a později podprůměrně není nic neobvyklého. Sono vyšetření je jistě vhodné.
Ana: Děkuji,jeho maminka měla totiž rakovinu štítnice.Proto se bojí.A jak zni prosím přesně ta diagnoza? řekl byste mi jen,co ho tedy po sonu dál čeká?Ana
MUDr.Weiss: Aně: Rakovina štítné žlázy není přímo dědičná na potomky. ( i když se při vyšetřová¨ní pacientů s poruchou štítné žlázy ptáme na event. postiženi u příbuzných). Vaše diagnóza je ze skupiny snížení funkce štítné žlázy. Pokud bude sonografista nebo endokrinolog požadovat event. jiná vyšetření, bude to záležet na konkrétním nálezu. Většinou sonografie je dostačující.
Ana: Děkuji,a jak moc ovlivňuje hypoyreoza psychiku? Manžel je výbušný,nesoustředěný a plačtivy.
MUDr.Weiss: Např. výrazně zvýšená funkce št.žlázy může psychiku narušovat. Toto ale můžeme vysvětlit pouze při průkazu (laboratorním) zvýš.funkce. Pokud je již na substituční léčbě a tato léčba je adekvátní - přiměřená, nebudou mít psychické problémy původ ve štítné žláze.
Ana: A ještě-má bolesti páteře,kolující do levého kyčle,nebo naopak do hlavy.Nesouvisí to? Děkuji.
MUDr.Weiss: Spíše nesouvisí (bude záležet ale na sonografickém vyšetření). Rentgenologické vyšetření postižených oblastí ale zřejmě bude vhodné.
rene: Problematika se mne besprostredne netyka, ale rad bych se zeptal v novinach probehla zprava ze v Izraeli vynalezli novy inzulin ktery se da podavat v tabletach misto inj. aplikace. Za jak dlouho bude tento lek dostupny a jak moc ovlivni zivot nasich diabetiku. Predem dekuji.
Inzul: Renému: Inzulín v tabletách zatím dostupný není a ještě dlouhou dobu nebude (jedná se o problém stability molekuly a standardního vstřebávání).
MUDr.Weiss: Renému: Výzkum inzulínu a tablet užívaných k léčbě probíhá. Jak napsal "Inzul" není jiná forma užívání inzulínu než injekčně t.č. možná.
rene: Inzulovi: tento problem mne napadle takze inzulin v tabletach je stejna pohadka jako koenzymy a jine enzimy v tabletach na ktere se bohuzel norm. lide nechaji nachytat?
Inzul: Renému: Ne všechno o enzymoterapii podáváné v tabletové formě je pohádka - používá se například s úspěchem u lymfatických otoků (například po operaci nádorů prsu s odstraněním lymfatických uzlin) nabo u některých dlouhodobě probíhajích onemocnění (například roztroušená skleróza). Určitá část enzymů se do oběhu vstřebává neporušená.
rene: Inzulovi: jsou na to dlouhodobe verohodne studie? Pouzivaji se pouze enzymy v tabletove forme nebo jde o kombinace s jinou terapii
Inzul: Renému: U lymfatických otoků jsou podložené studie. Pokud vím, používají se převážně tablety, i když některé preparáty existují i v injekční formě. Tato léčba se může kombinovat s lymfodrenáží - jde v podstatě o masáž (i přístrojovou). V této indikaci jsou některé preparáty i hrazeny pojišťovnou.
rene: Inzulovi: dekuji za vycerpavajici odpoved jsem uspokojen
ptacek: Manželka má již 3 měsíce trvalé bolesti počínaje rameny až do konečků prstů.Prodělala již trakci, masáže krčních obratlů, injekce, koupele a to bez výsledku. Ošektřující lékařka vyslovila možnost, že bolesti souvisí s nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Má večet trvale horečky do 37,3 st.C a chvění prstů. Sebemenší pohyby i ben násilí ji způsobují značné bolesti. Jak to souvisí se štítkou žlázou.
MUDr.Weiss: Pokud má ošetřující lékařka podezření na sníženou funkci št.žlázy, bude vhodné (laboratorním testem) vyšetření provést a případně zahájit příslušnou léčbu. Příznaky ale nejsou zcela typické.
Mirka: může být štítná žláza zvětšená po neléčeném zánětu uzlin?
MUDr.Weiss: Zvětšení štítné žlázy může být různého původu. Záleží na typu neléčeného "zánětu uzlin". Byla určena konkrétní diagnóza "postižení uzlin " ? Sonografické vyšetření krku se zaměřením na uzliny a štítnou žlázu bude vhodné.
Mirka: diagnoza určena nebyla je to jen domněnka. Děkuji
MUDr.Weiss: Hodnota cukru v krvi je pro lékaře nejdůležitější, i když vyšetření moče je také vhodné. Záleží na věku pacientky - obzvláště ve vyšším věku není nutné trvat na "přísném" snížení hodnot cukru v krvi.
Hana: matka má 12 let cukorvku, 10 let cukr 9,6 jen v krvi
MUDr.Weiss: Viz předcházející odpověď. Je jistě vhodné další sledování.
Hana: 2 roky mívá přes 10 v krvi, v moči 12
MUDr.Weiss: Podezření na maligní postižení št.žlázy nemusí být vždy potvrzeno. I tak je ale dle cytologického nálezu operační řešení potřebné v rozsahu, který uvádíte.
Válková Drahomíra: proveden odběr z pravého laloku,při rozboru zastiženy skupiny folikulárních buněk s objemnými anizomorfními jádry se zhrubělým chromatismem,místy zastiženy i intranukleární zářezy.Folikulární buňky mají pouze úzký lem cytoplasmy.Na pozadí hojné lymfocyty a lymfohistiocytární uzlíky.Koloid chybí..Je nutná operace,nebo lze léčit.Je podezření na maligní tumor.Jaké je nebezpečí operace,Navrženy oba la
MUDr.Weiss: Válkové: Záleží na doporučení endokrinologa resp. cytologa. Popis nálezu skutečně svědčí pro vhodnost operačního zákroku - odstranění celé štítné žlázy. Jedná se ale o předoperační vyšetření - přesná dg. bude určena až po operaci. Riziko vlastní operace není příliš vysoké - záleží ale na celk.stavu pacienta.
Mirka: chci se zeptat zda bude ještě nějaké pokračování této debaty na téma štítná žláza a popřípadě kdy. Děkuji
Moderátor: Pro zájemce o pokračování v našich chatech na jiná či opakující se témata mohu doporučit, abyste se na www.ordinace.cz přihlásili do klubu. Členové jsou pravidelně a včas informováni o našich chatech (mimo jiné). Děkujeme za zájem.
neygee: Dobry den. Pri vysetreni krcni patere mi lekarka doporucila vysetreni stitne zlazy s oduvodnenim, ze cela oblast krku je "natekla, prekrvena". Kam na toto vysetreni zejit a jaka muze byt pricina? Vek 27 let, prarodic trpici cukrovkou. Dekuji
MUDr.Weiss: Pokud je podezření na postižení štítné žlázy, bude vhodné vyšetření provést endokrinologem. Bylo by ale také možné obvodním lékařem objednat sonografické vyšetření a laboratorní vyšetření a dle nálezů poté konzultovat endokrinologa.
neygee: Dekuji, muzete mi poradit kvalitni endokrinologicke pracoviste v Praze?
MUDr.Weiss: Na všech endokrinologických ambulancích v Praze pracuje erudovaný endokrinolog (nejbližší pracoviště poradí obvodní lékař). V případě, že by se jednalo o složitější případ, endokrinolog se můůe domluvit s klinickým pracovištěm k dalšímu dovyšetření pacienta.
marie: Je hypothyreosis chron. původcem únavy a dušnosti, mám současně i ICHS.
MUDr.Weiss: Neléčená hypotyreóza může být půvpodcem únavy. Bude vhodné dle dopor. endokrinologa zahájit nebo pokračovat v léčbě hormony štítné žlázy. Je třeba brát v úvahu ischemickou chorobu srdeční - pomalejší nasazování dávek. Tato diagnóza ale nemusí být jediné vysvětlení Vašeho stavu.
marie: Užívám dva roky LETROX.
MUDr.Weiss: Marii: Pokud jste již na zavedené léčbě ( "správné hodnoty"), Vaše dušnost a únava budou zřejmě jiného původu (pokud není event. útlak štítné žlázou).
Moderátor: Bohužel nadešel konec našeho milého setkání s MUDr. Vladimírem Weissem. Děkujeme za vyčerpávající odpovědi a těšíme se někdy na shledanou.
MUDr.Weiss: Děkuji všem za dotazy a pozornost a také se těším opět někdy na shledanou.

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Peter

Může při poruchách funkce štítné žlázy docházet u takto nemocného člověka k vylučování acetonu do krve, moče nebo dechu?

Hájková Eva

Chtěla jsem se zeptat. Mám jít na operaci štítné žlázy.Veškeré vyšetření dopadlo v pořádku.Akorát mi volali,že v moči je krev.Je možné s tímto problémem jít na operaci?děkuji.E.M.

jana
1x

Dobry den mam dotaz sla jsem po prve na odber a hodnoty stitne zlazy mam tsh 0,866 mlu/l ft4. 15,7 pmol/l mislite ze jsou hodnoty v poraku dekuji za odpoved


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-pro-klouby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vse-pro-klouby

Anketní otázka

Vyskytly se u vás někdy bradavice?

Zatím hlasovalo 938 lidí

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Komplikace cukrovky

Mám cukrovku 1. typu již 9 let, píchám si inzulín čtyřikrát denně a je mi 30 let. Nedávno na pravidelné kontrole u mé lékařky mi bylo sděleno, že dle výsledků vyšetření krve a moči mi začínají hůře pracovat ledviny. Chtěla jsem se touto cestou zeptat, jak na sobě laickým pohledem mohu tyto zhoršené změny pozorovat.Měla jsem asi před rokem poměrně silný zánět očních spojivek. Oční lékařka mi předepsala sterilní oční mast MAXITROL a sterilní oční kapky CILOXAN. Vše mi velmi dobře zabralo, ale jen asi na 3 měsíce. Od té doby se mi zánět vrátil asi pětkrát, čemuž se oční lékařka podivovala. Ví o tom, že jsem diabetička. Může můj zdravotní stav mít na opakovatelný zánět vliv? Jana

Diabetes mellitus, úplavice cukrová, lidově cukrovka

Diabetes mellitus představuje skupinu chronických onemocnění, která mají různý mechanismus vzniku a projevují se poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce