Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Diety pohledem internisty

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11270x )

as. MUDr. Tomáš Štulc 3. interní klinika VFN, 10. října 2002

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s as. MUDr. Tomášem Štulcem z 3. interní kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 10. října 2002 mezi  10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz

Moderátor: Vítám vás, pane doktore, a přeji příjemně strávenou dvouhodinku s námi.

MUDr Tomáš Štulc: Dobrý den; děkuji a vítám všechny účastníky diskuse

Dudy (offline): Dobrý deň. Chcem sa opýtať pána doktora na dietu pri DIVERTICULOSIS. Ďakujem. Pavel

MUDr Tomáš Štulc: Předem se omlouvám, ohlášené téma diskuse je na webu uvedeno trochu nepřesně: téma dnešní diskuse má být "Tuky v dietě, tuky v krvi, tuky v cévách..." - prostě o problematice cholesterolu v souvislosti s cévními chorobami, a o možnostech léčby zvýšeného cholesterolu. Ale přesto zkusím odpovědět. Základem diety při divertikuloze mají být potraviny s dostatkem nevstřebatelných látek, s dostatkem vlákniny. To způsobí, že se zvýší objem střevního obsahu a rychlost průchodu zbytků potravy střevem. tím se sníží tlakové zatížení střevní stěny a tím i možnost vzniku střevních výchlipek - divertiklů.

baf (offline): Proč je v nemocnicích strava zásadně nedoslolená? Vím, že solit moc škodí, ale v nemocnici mi to připadá, že se nesolí vůbec. Má to nějaký důvod?

MUDr Tomáš Štulc: Základní dieta, kterou dostávají pacienti bez zvláštních dietních omezení, rozhodně není neslaná a myslím, že ani nedosolená. Máte samozřejmě pravdu, že moc soli škodí a je také fakt, že mnoho lidí u nás solí velmi nadměrně. Takovým lidem samozřejmě nemocniční dieta může připadat "nedosolená".

jana: Od jakého věku by si měl člověk začít nechat pravidelně kontrolovat cholesterol v krvi a jaké hodnoty jsou ty správné?

MUDr Tomáš Štulc: V zásadě platí, že "svůj cholesterol" by měl znát každý dospělý člověk. Není nutné, aby kvůli tomu chodil zvlášť k lékaři, ale je vhodné požádat o změření cholesterolu v krvi při návštěvě u lékaře z  jiného důvodu - a to již v mladší dospělosti. Pokud jsou hodnoty zcela normální, není nutná další péče ani (nebo ne dříve než za 3-5 let). A jaké hodnoty jsou normální? To sice záleží na množství dalších okolností, ale lze říci, že zcela normální hladiny cholesterolu v krvi je do 5,0 mmol/l. Současně by měly být triglyceridy (další skupina tuků v krvi) pod 2,0 mmol/l a tvz. HDL-cholesterol nad 1,0 mmol/l (HDL-cholesterol je jakási "hodná", ochranná forma cholesterolu v krvi, ve které je cholesterol transportován z organismu pryč). Pokud hodnoty normální nejsou, musí další postup sledování a léčby stanovit lékař po dohodě s pacientem.

Markéta: Zdravim vás, chtěla bych zhubnout, jaké prášky byste mi doporučil? Měřím 157cm a vážím 40,6kg. A chtěla bych o 8 kilo méně.

MUDr Tomáš Štulc: Jsem rád, že jste doplnila tyto základní "míry a váhy": Máte váhu normální, nebo spíše ještě dost pod vhodnou váhou!!!! Další hubnutí by pro Vás mohlo být zdravotně škodlivé. Spíše bych Vám doporučil zamyslet se, proč chcete hubnout. Může to signalizovat i přítomnost tzv. mentální anorexie - to je choroba, která se projevuje snahou nadměrně až nezdravě hubnout. Tuto poruchu je nutné léčit, protože může mít závažné zdravotní důsledky.

tomasv: Dobry den, pane doktore, vsichni vime, jak je tezke dodrzovat nejakou zdravou dietu. Mozna by vsem pomohlo, kdyby dostali jasna pravidla co delat a co ne. Kdybyste mohl uvest pouze tri nejdulezitejsi vyzivova pravidla, ktera by to byla?

MUDr Tomáš Štulc: Uvedu těch pravidel víc: Omezit příjem tuků, zvláště živočišných. Omezit příjem sladkých jídel a také bílého pečiva. Omezit smažená jídla. nepít alkohol (v míře věší než malé). Naopak jíst dostatek ovoce zeleniny, cereálií a tmavého pečiva. Z mléčných výrobků si vybírat polotučné a nízkotučné, z masitých výrobků zásadně libová masa. A alespoň dvakrát týdně jíst jídlo z  mořských ryb. Z nápojů dávat přednost neslazeným. A tuto zdravou dietu doplnit dalšími prvky zdravého životního stylu: Rozhodně nekouřit, mít dostatek tělesného pohybu a pokud možno omezovat i nadměrné psychické napětí (stres)


Markéta: Zhubnout potřebuji z důvodu, že jezdim závodně parkury a čim menší váha, tim je to výhodnější. Potřebovala bych tedy nějaké silné prášky. např. Adipex retard, který jsem zrovna dobrala. Problém je v tom, že mi je nikdo nepředepíše.Ale já zhubnout opravdu potřebuji!!!

MUDr Tomáš Štulc: Jste zřejmě dobrou ilustrací přisloví "sportem k trvalé invaliditě. Sport, který po Vás žádá takové věci, jako pohybovat se  na hranici vyhladovění, je skutečně pro Vás velmi nebezpečný!! A lékař, který by Vám v této situaci pomáhal hubnout, by se mohl snadno dočkat trestního stíhání.

Markéta: Tak mi poradtě jaký volný prodejný lék je účinnný proti obezitě.

MUDr Tomáš Štulc: Naštěsí žádný takový není - a i kdyby byl, tak bych vám ho neporadil. Léky proti obezitě je nutné užívat velmi uvážlivě a za dohledu lékaře. A vždy jsou určeny pouze pro osoby skutečně výrazně obézní, a ne pro  ....

Markéta: Ale ja jsem obézní. A potřebuji pomoc! Dělala jsem zdravotní sestru 3 roky. Potom jsem odešla, ale sebou jsem si vzala pár předpisů. Chci se zeptat jestli je to trestný čin, když si předpis předepíši sama.

MUDr Tomáš Štulc: Na to byste se musela zeptat právníka, ale velmi pravděpodobně ano (a zneužitím receptů ještě dostanete do potíží toho, komu jste je odcizila). Ted tady ale mluvime o zdravi a nemocech, a to, co chcete delat (nebo vlastně již děláte) je opravdu velmi nezdravé!!! Dlouho se mi moc nechtělo psát to takhle otevřeně v této veřejné diskusi, ale myslím, že byste měla vyhledat konzultaci s psychiatrem; problematika nepřiměřeného hubnutí patří do jejich oboru. Pokud budete takto nesmyslně hubnout, velmi si uškodíte!!!

Markéta: To ne, ale děkuji vám za konzultaci. S pozdravem Markéta.

Moderátor: Když dovolíte, vložím se s poznámkou Markétě: poněkud si pletete parkur s dostihem, kde na váze FAKT záleží. A vím, co říkám, parkury jsem jezdila taky, jsem z "koňské" rodiny. Není-li kůň naprostá hajtra, tak s Vaší váhou je schopen lítat.

Dudy: Mam 64 rokov. Stav po opakovanych CPM. +ICHS+St.p. nefrektomii - propter TU. Cholesterol v norme. Mozem este dietou ovplyvnit stav cievneho riecista?

MUDr Tomáš Štulc: Vzhledem k tomu, že jste již prodělal oapkované CMP, tak asi Vaše cévní řečiště nebude v ideálním stavu. Rozhodně Vám může jenom prospět přiměřená zdravá dieta, o které jsme psal na začátku této diskuse. Píšete také, že máte cholesterol v normě; je otázka, co to znamená, "normy" jsou různé. Vhodnost radikálnější diety nebo případně i jiné léčby by měl u  Vás posoudit Váš ošetřující lékař.

Dudy: Dakujem.

blondy: Přeji dobrý den, mám tuky v krvi, tedy málokdy je hodnota minimálně vyšší, dietu jakžtaž dodržuji občas zhřeším, ale nemohu zhubnout, jak na to aby se to konečně podařilo, mám celodenní sedavé zaměstnání (jako účetní + jezdím s manželem po kontrolách)

MUDr Tomáš Štulc: Nerozumím přesně začátku věty, ale zřejmě máte cholesterol spíše při hranici normy, někdy trochu vyšší? Dietu dodržujete, ale potřebovala byste zhubnout a nevíte jak...? Máto málo pohybu... Řešení má zřejmě dvě části: Zaprvé, dieta může být co do složení přiměřená, a celkové množství energie může být přitom vysoké. Možná byste měla snížit celkové množství jídla, které denně sníte. Hlavní problém výška může být pravě v nedostatku pohybu. Pokud chcete zhubnout, je velmi obtížné dosáhnout toho pouze redukční dietou. Dostatek tělesného pohybu je téměř nezbytným doplňkem redukční diety!

Dudy: Vysoky cholesterol a z toho vyplyvajuca ICHS moze byt dedicneho charakteru.?

MUDr Tomáš Štulc: Ano, koncentrace cholesterolu v krvi i riziko ICHS jsou z nemalé části dědičné. Na druhé straně jsou také výrazně ovlivňovány zevními, nedědičnými faktory, především dietou a životním stylem. Takže i méně příznivou vrozenou dispozici můžeme zásadně ovlivnit.

Dudy: Otázka ohladne normy chol.: 5,18 ...3,0 mmol/l je v norme? Vyska 183 cm , váha 116 kg za posledne dva mesiace pre problemy ( diverticulosis) som zhodil 14 kg.

MUDr Tomáš Štulc: 5,18 je těsně nad hranicí normy, 3,0 je normální, spíše nižší .... za jak dlouho se Vám cholesterol takto snížil? Vaším problémem je spíše velká nadváha, než cholesterol. Je škoda, že k hubnutí Vás donutila až taková nepříjemnost, jako je divertikulosa

blondy: Ano přesně tak jak jste napsal.S tělesnou aktivitou je to horší, procházky ano cvičení nic moc, kromě tuků mám ještě inkontinenci a nevím jak to napsat (chromne mě ruka Vy si to určitě přeložíte, že)   :-) takže je jen málo cviků které zvládám bezbolestně.

MUDr Tomáš Štulc: Nevím jestli to "chromnutí" ruky zůstalo po CMP - asi ano? Chápu, že to může cvičení značně ztěžovat. Ale nejde o nějaké konkrétní cviky, ale o celkovou tělesnou námahu. Pokud zvládáte procházky, tak je to dobré a stačí to, bylo by ale dobré chodit víc.

MUDr Tomáš Štulc: Omlouvám se, s tou CMP jsem si to popletl s Dudy. Jinak o tom pohybu to platí.

blondy: Ano,to je pravda jenže je tu jedno ALE - kde vzít čas, na to mě bohužel lékaři neodpoví   :-) přesto děkuji

MUDr Tomáš Štulc: (blondy) ...těch ale je víc: Když na to cvičení nebudete mít čas teď, možná jej budete mít dost v invalidním důchodu! Já vím, že najít čas je těžké (taky jej nemám... a čekám na ten invalidní důchod), ale vždycky je to věc priorit. Pokud nám nic nechybí, tak zdraví bývá jaksi v pozadí za  spoustou jiných věcí. Až když pak onemocníme, tak si většinou uvědomíme, že je fakt důležité a potřebuje naší péči a čas.

Dudy: V priebehu 14 dni pobytu na internom odd. , Preductal Vasilip Milurit, Concor, Norvasc, Monomack, Anopyrin,+ dieta s obmedzenim soli. DakujemVam pan doktor. Prajem Vám príjeny veekend.

MUDr Tomáš Štulc: Takže ten pokles cholesterolu je zřejmě vysvětlen lékem Vasilip, ten je na snižování cholesterolu.

Dudy: Ďakujem

MUDr Tomáš Štulc: Také děkuji a zdravím

Dudy: Po nasadeni Vasilip mi bolo povedane ze to precisti rieciste, ale treba zmenit zivotospravu( pohyb- pohyb - pohyb) lebo znovu sa to moze nabalovat na cievy a problemy zacnu znova. Operaciu (baj pas) z mojho pohladu vzhladom na CMP, a ostatne dg. som odmietol. Neviem ci som konal spravne.

MUDr Tomáš Štulc: To také nevím, to záleží na všech konkrétních okolnostech a nálezech ... a samozřejmě také na vašich preferencích. S tou dietou a životosprávou to samozřejmě platí, je to důležitá součást léčby.

Dudy: Este raz ďakujem. Prajem dobrú chuť a príjemný zbytok dňa.

Naďa: Mám problém, že nemohu přibrat, i když se dle názoru ostatních "cpu jak blázen". (158cm/42 kg). Připadám si jak kostlivec a nevím, jak to změnit.

MUDr Tomáš Štulc: Jistě máte o něco nižší váhu, než je obvyklé, ale ještě to nemusí být zásadní problém. Takto na dálku jistě nedokáži posoudit, jestli je to v pořádku nebo ne, doporučil bych Vám základní vyšetření u Vašeho lékaře. Tu váhu máte takto pořád, nebo jste v poslední době zhubla?

blondy: Ne pane doktore s tím bych nesouhlasila, pro mne není zdraví v pozadí, proto dodržuji diety.Jenže mám taky děti a ty chtěj jíst, takže si člověk musí vybrat a to je ta smůla.Děkuji

MUDr Tomáš Štulc: I děti mohou jíst zdravě... a Vy nepotřebujete žádnou zvláštní dietu, pokud jde o zastoupení potravin ... jenom prostě jíst míň. Takže jistě nemusíte vařit "nadvkakrát". A naposled jsem myslel spíš na  ten pohyb na na dietu.

Moderátor: Dovoluji si upozornit na posledních 10 minut tohoto našeho posezení.

blondy: Ne to určitě nedělám, koukám,že se již chýlí čas tak děkuji a přeji hodně úspěchů.

blondy: pro moderátorku kde bych našla tabulku na výpočet kalorií

Moderátor: obraťte se, prosím s dotazem na odbornou poradnu na lekarna.cz

blondy: dobře děkuji

Moderátor: Je mi líto, že musím dnešní živou diskusi ukončit, neb čas vypršel. Děkuji panu doktorovi za trpělivost a všem za účast a těším se příště na shledanou.

MUDr Tomáš Štulc: Také děkuji a loučím se

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 534 lidí

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce