Inzerce

Evropský den epilepsie

14. února 2011, Výstup z tiskové konference   |   přečteno: 10884x

Podle statistik je jen v Evropě šest milionů lidí, kterým život ztrpčuje epilepsie. U nás to je asi 70 tisíc pacientů. Od letošního roku bude každé druhé pondělí v únoru Evropským dnem epilepsie. Letošní Evropský den má podtitul "Epilepsie má mnoho tváří". Cílem je zvýšit informovanost o této nemoci.

foto: shutterstock.com

Fakta o epilepsii:

 • Epilepsie to je vážné, časté, chronické neurologické onemocnění, které se projevuje epileptickými záchvaty. Epilepsií je mnoho druhů, liší se typem záchvatů, věkem vzniku, reakcí na léčbu. Některé druhy epilepsie jsou geneticky podmíněné, jindy je epilepsie důsledkem poškození mozku z jiných příčin (poranění, cévní mozkové příhody, nádory a další). Epilepsie nejčastěji začíná u dětí a seniorů, ale může postihnout kohokoli, v jakémkoli věku. Epilepsie ovlivňuje nejen zdraví, ale i nezávislost, možnosti vzdělání a zaměstnání, mobilitu a soukromé vztahy.
 • Stále je mnoho neznámých, jejichž vyřešením bude možné osudy lidí s epilepsií zlepšit. Proč epilepsie u lidí vzniká? Můžeme rozvoji onemocnění zabránit? Můžeme onemocnění účinněji léčit? Jak mohou lidé s epilepsií žít co nejkvalitněji?
 • Vše o nemoci, příznacích i léčení epilepsie se dočtete v tomto článku.
 • V České republice žije asi 70 000 lidí s aktivní epilepsií. U jedné třetiny z nich není možné současnou léčbou dosáhnout bezzáchvatovosti.
 • Epilepsie je drahé onemocnění. Celkové náklady na léčbu epilepsie v Evropě jsou odhadovány na 15,5 biliónů €, nepřímé náklady představují více než polovinu (8,6 biliónů €) z této částky. Náklady na jednoho člověka s epilepsií představují 2 000 až 11 500 €.
 • Věděli byste si rady, jak zvládnout epileptický záchvat? Zjistíte to v tomto článku.

Evropský den epilepsie

Vyhlášení Evropského dne epilepsie navazuje na globální kampaň proti epilepsii, která byla zahájena v roce 1997 za podpory tří organizací – ILAE (Mezinárodní liga proti epilepsii), IBE (Mezinárodní úřad pro epilepsii) a WHO (Světová zdravotnická organizace). Kampaň dostala název "Out of shadows" – "Ze stínu na slunce" a jejím cílem je zvýšit všeobecné povědomí o nemoci, zlepšit postoj společnosti k lidem s epilepsií, podpořit komplexní péči o tyto lidi. Občanské sdružení EpiStop (www.epistop.cz ) s podporou české odborné lékařské společnosti, Českou ligou proti epilepsii (www.clpe.cz ), se k této celoevropské akci připojuje. Všichni, kdo trpí epilepsíí, jejich blízcí, přátelé, všichni, kterých se toto chronické neurologické onemocnění týká, chtějí upozornit na problémy, které jim přináší. Nemoc je stejná u všech pacientů, v léčbě a v úrovni péči však zatím existují v evropských zemích rozdíly.

V rámci letošního dne epilepsie připravily Evropské sekce těchto organizací setkání zástupců lidí s epilepsií s europoslanci ve Strasbourgu. Za EpiStop se setkání zúčastní sociální pracovnice, Mgr. Eva Teysslerová. Při setkání s českými europoslanci bude diskutovat o problému komplexní péče u pacientů s epilepsií v České republice. V současné době je totiž ohrožena dlouhodobě budovaná pozice sociálních pracovníků pro tyto pacienty. EpiStop s podporou České ligy proti epilepsii hledá řešení a prostředky pro zachování služeb těchto specializovaných sociálních pracovníků a chce na tento problém upozornit právě během setkání s českými poslanci Evropského Parlamentu.

Víte dobře, jaké to je mít epilepsii? Je jedno, jestli jste pacient nebo máte nemoc někdo z vašich blízkých, napište nám v rámci diskuse.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jiřina

Já mám epilepsii od 6 let a teď hodně přemýšlím o operaci mozku ale nevím jakou nemocnici se na to mám vybrat abych neměla záchvaty vůbec.Problémy jsem při zaměstnaní když jsem hledala ale rozhodla jsem se že to nikomu nebudu říkat protože se bojí zaměstnat lidí s epilepsii objednala jsem si náramek že mám epilepsii a mám i kartičku aby lidí věděli lidí že trpím touhle nemocí a ne že jsem opila a nebo zfetovaná.

Reagovatpoděkovatnahlásit

11. února 2013, 20:44:13


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 256 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

  Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

 • Jana (Úzkost, deprese) 16. září 2019, 20:02:12

  Dito, je prosím Persen na lékařský předpis, nebo koupím jen tak v lékárně? A za jak dlouho… Diskutovat

 • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 17. září 2019, 14:05:24

  Tak to je super, presne nemozme to zakriknut :-) Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.