Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Dobromysl obecná

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 21986x )

Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech.

(Origanum vulgare L.)Příprava čaje

1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Připravujeme 2 krát denně. Pro bezpečné použití se nesmí překračovat dávka 2-3 čajové lžičky.

Užívaná část

nať Nať    (Herba origani)

Sběr a sušení

Během kvetení, tedy v červenci a srpnu, sbíráme kvetoucí nať bylinky. Natrhané vrcholky s olistěnou lodyhou sušíme v tenké vrstvě nebo zavěšené ve svazečcích. Teplota by neměla překročit 35 st. C. Nejvíce silic má nať sbíraná během dopoledne.

Dobromysl obecná

Jak vypadá

Vytrvalá bylina, dosahující výšky až do půl metru. Svým vzhledem nám může poněkud připomínat majoránku. Dobromysl má bohatě větvené lodyhy s vejčitými lístky. Listy se směrem k vrcholu zmenšují. Na koncích lodyh vyrůstají shluky drobounkých, nafialovělých květů. Rostlinka příjemně voní. Kvete během léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Dobromysl najdeme na slunných stráních a pasekách, v prosvětlených lesích a je velmi častou bylinkou pěstovanou v našich zahrádkách, případně truhlících a květináčích.

Co dobromyslová nať obsahuje

Pro dobromysl je charakteristický vysoký obsah silic (thymolu), tříslovin a hořčin.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Pomineme význam v ochraně proti černé magii a zaměříme se na ostatní účinky dobromysli. Šlo hlavně o použití při infekčních chorobách, onemocněních trávicí trubice, ledvin, jater a dýchací soustavy, především astmatu. Jak napovídá název, využívala se pro svůj velmi příznivý vliv na duševní rozpoložení.

Dnes: Dobromyslovou nať lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech. Čaj připravený z drogy působí velmi příznivě při onemocněních z nachlazení – hlavně při kašli a onemocněních dýchacích cest. Nálev podáváme také při poruchách trávení, žaludeční nevolnosti a nechutenství.
Její spasmolytický efekt (mírnící křeče hladkého svalstva) se uplatňuje nejen v trávicím ústrojí, ale velmi příznivě působí i na dělohu a využívá se při bolestivé menstruaci. Kromě toho má silice povzbuzující a euforizující účinek na centrální nervovou soustavu.

Zevně: Zde využijeme dezinfekčních vlastností dobromyslu v plné míře. Používáme ji v povzbuzujících koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Pozn. Dobromysl je u nás hojně rozšířená v kuchyni jako koření. Hospodyňky ji častěji znají pod názvem oregano.
Vzhledem k tomu, že se jedná o aromatickou bylinu s vysokým obsahem silic (získávají se destilací), používá se také v aromaterapii. Páry z drogy dokáží podpořit léčení při rýmě, kašli a při špatné náladě spojené s nedostatkem duševních sil.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Meduňka lékařská

Meduňka rozhodně nepatří mezi byliny, které by nás vytáhly z deprese a navodily bujarou náladu, ale zapůsobí celkově uklidňujícím účinkem.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce