Inzerce

Dobromysl obecná

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 21146x )

Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech.

(Origanum vulgare L.)Příprava čaje

1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Připravujeme 2 krát denně. Pro bezpečné použití se nesmí překračovat dávka 2-3 čajové lžičky.

Užívaná část

nať Nať    (Herba origani)

Sběr a sušení

Během kvetení, tedy v červenci a srpnu, sbíráme kvetoucí nať bylinky. Natrhané vrcholky s olistěnou lodyhou sušíme v tenké vrstvě nebo zavěšené ve svazečcích. Teplota by neměla překročit 35 st. C. Nejvíce silic má nať sbíraná během dopoledne.

Dobromysl obecná

Jak vypadá

Vytrvalá bylina, dosahující výšky až do půl metru. Svým vzhledem nám může poněkud připomínat majoránku. Dobromysl má bohatě větvené lodyhy s vejčitými lístky. Listy se směrem k vrcholu zmenšují. Na koncích lodyh vyrůstají shluky drobounkých, nafialovělých květů. Rostlinka příjemně voní. Kvete během léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Dobromysl najdeme na slunných stráních a pasekách, v prosvětlených lesích a je velmi častou bylinkou pěstovanou v našich zahrádkách, případně truhlících a květináčích.

Co dobromyslová nať obsahuje

Pro dobromysl je charakteristický vysoký obsah silic (thymolu), tříslovin a hořčin.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Pomineme význam v ochraně proti černé magii a zaměříme se na ostatní účinky dobromysli. Šlo hlavně o použití při infekčních chorobách, onemocněních trávicí trubice, ledvin, jater a dýchací soustavy, především astmatu. Jak napovídá název, využívala se pro svůj velmi příznivý vliv na duševní rozpoložení.

Dnes: Dobromyslovou nať lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech. Čaj připravený z drogy působí velmi příznivě při onemocněních z nachlazení – hlavně při kašli a onemocněních dýchacích cest. Nálev podáváme také při poruchách trávení, žaludeční nevolnosti a nechutenství.
Její spasmolytický efekt (mírnící křeče hladkého svalstva) se uplatňuje nejen v trávicím ústrojí, ale velmi příznivě působí i na dělohu a využívá se při bolestivé menstruaci. Kromě toho má silice povzbuzující a euforizující účinek na centrální nervovou soustavu.

Zevně: Zde využijeme dezinfekčních vlastností dobromyslu v plné míře. Používáme ji v povzbuzujících koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Pozn. Dobromysl je u nás hojně rozšířená v kuchyni jako koření. Hospodyňky ji častěji znají pod názvem oregano.
Vzhledem k tomu, že se jedná o aromatickou bylinu s vysokým obsahem silic (získávají se destilací), používá se také v aromaterapii. Páry z drogy dokáží podpořit léčení při rýmě, kašli a při špatné náladě spojené s nedostatkem duševních sil.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

Inzerce

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 352 lidí

Mohlo by vás zajímat

Mateřídouška úzkolistá

Mateřídouška úzkolistá je jednou z mnoha druhů, které se u nás vyskytují. Všechny domácí druhy této značně proměnlivé rostliny.

Čekanka obecná

U čekanky je významná její schopnost podporovat chuť k jídlu, trávení, činnost jater.

Léčivé rostliny používané při zánětech dýchacích cest - 5. část R-S

Černý rybíz je u nás dosti oblíbeným "drobným ovocem". Setkáváme se s ním v našich zahradách i zahrádkách. Je to nápadný rozložitý keř až 1,5 metru vysoký s laločnatými listy.

Růže šípková

Šípky, oranžové až červeně zbarvené plody, sbíráme v době dokonalé zralosti, kdy je jejich obsah vitaminu C nejvyšší.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.