Inzerce

Dobromysl obecná

6. března 2006, MUDr. Miroslava Kolínková   |   přečteno: 19954x

Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech.

(Origanum vulgare L.)Příprava čaje

1 čajová lžička řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Připravujeme 2 krát denně. Pro bezpečné použití se nesmí překračovat dávka 2-3 čajové lžičky.

Užívaná část

nať Nať    (Herba origani)

Sběr a sušení

Během kvetení, tedy v červenci a srpnu, sbíráme kvetoucí nať bylinky. Natrhané vrcholky s olistěnou lodyhou sušíme v tenké vrstvě nebo zavěšené ve svazečcích. Teplota by neměla překročit 35 st. C. Nejvíce silic má nať sbíraná během dopoledne.

Dobromysl obecná

Jak vypadá

Vytrvalá bylina, dosahující výšky až do půl metru. Svým vzhledem nám může poněkud připomínat majoránku. Dobromysl má bohatě větvené lodyhy s vejčitými lístky. Listy se směrem k vrcholu zmenšují. Na koncích lodyh vyrůstají shluky drobounkých, nafialovělých květů. Rostlinka příjemně voní. Kvete během léta.

Kde se rostlina vyskytuje

Dobromysl najdeme na slunných stráních a pasekách, v prosvětlených lesích a je velmi častou bylinkou pěstovanou v našich zahrádkách, případně truhlících a květináčích.

Co dobromyslová nať obsahuje

Pro dobromysl je charakteristický vysoký obsah silic (thymolu), tříslovin a hořčin.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Pomineme význam v ochraně proti černé magii a zaměříme se na ostatní účinky dobromysli. Šlo hlavně o použití při infekčních chorobách, onemocněních trávicí trubice, ledvin, jater a dýchací soustavy, především astmatu. Jak napovídá název, využívala se pro svůj velmi příznivý vliv na duševní rozpoložení.

Dnes: Dobromyslovou nať lze použít vnitřně i zevně.

Vnitřně: Dobromyslová silice (hlavní složkou je thymol) dokáže zlepšovat vykašlávání, v dýchacích cestách působí mírně desinfekčně a zvyšuje produkci žluči v játrech. Čaj připravený z drogy působí velmi příznivě při onemocněních z nachlazení – hlavně při kašli a onemocněních dýchacích cest. Nálev podáváme také při poruchách trávení, žaludeční nevolnosti a nechutenství.
Její spasmolytický efekt (mírnící křeče hladkého svalstva) se uplatňuje nejen v trávicím ústrojí, ale velmi příznivě působí i na dělohu a využívá se při bolestivé menstruaci. Kromě toho má silice povzbuzující a euforizující účinek na centrální nervovou soustavu.

Zevně: Zde využijeme dezinfekčních vlastností dobromyslu v plné míře. Používáme ji v povzbuzujících koupelích nebo obkladech na špatně se hojící rány a vředy, ke kloktání při zánětech hrdla a dásní.

Pozn. Dobromysl je u nás hojně rozšířená v kuchyni jako koření. Hospodyňky ji častěji znají pod názvem oregano.
Vzhledem k tomu, že se jedná o aromatickou bylinu s vysokým obsahem silic (získávají se destilací), používá se také v aromaterapii. Páry z drogy dokáží podpořit léčení při rýmě, kašli a při špatné náladě spojené s nedostatkem duševních sil.

Foto: http://botanika.wendys.cz/

autor: MUDr. Miroslava Kolínková

Inzerce
Související články
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 193 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tomáš (Oční pozadí) 14. února 2019, 09:29:44

    Mě nově vyšetřili pozadí i bez rozkapání. Na chodbě jsem si všiml, že ty kapky se kapou… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. února 2019, 09:43:34

    Kde jste všichni zase to na mě spadlo. Potřebuji si popovídat. Vy jste v pořádku. Včera mě… Diskutovat

  • Klára (Porod: doba před porodem) 14. února 2019, 10:28:09

    Tu pumpičku měla i sestra, co rodila před rokem v Rakousku, a také si to pochvalovala. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.