Inzerce

FEJETON -Jen tak si trochu zacvičit

( Jan Žamboch | přečteno: 6178x )

Jen tak si trochu zacvičit.

Povětšinou hromadnému cvičení v povětšinou poněkud nevlídných tělocvičnách se říká aerobik. Někdy se tomu sice říká jinak, ale to jen aby se to lépe prodávalo - pořád je to přeci jen aerobik. Jenomže proč zrovna aerobik, když to s pohybem na vzduchu, jak si jej představujeme, příliš společného nemá. Nemá, protože ani nikdy mít nemělo. Název tohoto druhu zábavy pochází z biochemického pojmu aerobní. Tedy probíhající za účasti kyslíku. Což, pravda, samo o sobě neříká skoro nic, ale není to tak beznadějné.

Minule jsme mluvili o mitochondriích, o jejich schopnosti využít látek, které zbudou po molekule glukózy, kterou hostitelská buňka vlastně jen rozštípne napůl -- těm půlám se říká pyruvát. A že přitom je detoxikován kyslík. A to je právě ono. Běžně namáhaná svalová buňka je zásobována kyslíkem v takové míře, že na každou molekulu pyruvátu je v ní dost kyslíku, aby mohl v být mitochondrii přeměněn na vodu a oxid uhličitý. Jenomže v okamžiku, kdy námaha přesáhne určitý stupeň, je štěpení glukózy na půlky natolik intenzivní, že převáží nad přísunem kyslíku. Mitichondrie zpracovávají pyruvát nadále jen jak jim přísun kyslíku dovolí a přebývající pyruvát se přemění na kyselinu mléčnou a tak odplývá z buňky do těla, kde je pak v klidu zpracovávána.

Tak -- a tomu pochodu, při kterém vzniká z glukózy pyruvát, a který nevyžaduje přítomnost kyslíku se říká anaerobní pochod. Té části přeměny, která probíhá v mitochondrii, a která kyslík vyžaduje, se říká pochod aerobní. Je to trochu zamlžené, ale aerobik je takové cvičení, kdy námaha svalu je pořád jen taková, že rychlost vzniku pyruvátu nepřesahuje rychlost zásobení kyslíkem. Není tedy možné tvrdit, že při aerobiku probíhají jen aerobní pochody.

Ano, správně -- když od určitého okamžiku nestačí zásobení kyslíkem, který je přinášen krví, jak to, že stále stačí zásobení glukózou, která také běhá v krvi? Jednoduše proto, že sval si určité množství glukózy skladuje. Jenomže skladování cukrů v buňce provázejí určité problémy a způsob jejich řešení je obdivuhodně elegantní.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 224 lidí

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Zánět průdušek (bronchitis)

Chronický zánět průdušek je charakterizován chronickým nebo opakovaným kašlem s produkcí sputa po dobu 3 měsíců v roce po více než dva roky. Onemocnění postihuje hlavně dospělé, spíše vyššího věku...

Hemofilový zánět plic

Onemocnění může být velice závažné zejména u předškolních dětí, kdy generalizovaná infekce může postihnout hrtanovou příklopku - epiglotis, hrtan, vyvolat sepsi i hnisavou meningitidu zároveň s...

Kouření zabije ročně víc lidí než virus HIV

Kouření se dá přirovnat k ruské ruletě. Podle statistik tabák zabíjí až polovinu těch, kteří jsou na něm závislí. Jen v České republice denně zemře padesát kuřáků na následky své „vášně“. Kdyby stejné množství lidí zemřelo na otravu nějakým jídlem, jistě by okamžitě zmizelo z pultů a všichni bychom si dali sakra pozor, aby se neocitlo v našem nákupním košíku. Ovšem cigarety si tam hodíme s klidem… Proč se kuřáci nebojí nemocí a zbytečné smrti – a proč se na to stát zatím relativně klidně dívá?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.