Inzerce

FEJETON -Jen tak si trochu zacvičit

4. května 2007, Jan Žamboch   |   přečteno: 5592x

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Jen tak si trochu zacvičit.

Povětšinou hromadnému cvičení v povětšinou poněkud nevlídných tělocvičnách se říká aerobik. Někdy se tomu sice říká jinak, ale to jen aby se to lépe prodávalo - pořád je to přeci jen aerobik. Jenomže proč zrovna aerobik, když to s pohybem na vzduchu, jak si jej představujeme, příliš společného nemá. Nemá, protože ani nikdy mít nemělo. Název tohoto druhu zábavy pochází z biochemického pojmu aerobní. Tedy probíhající za účasti kyslíku. Což, pravda, samo o sobě neříká skoro nic, ale není to tak beznadějné.

Minule jsme mluvili o mitochondriích, o jejich schopnosti využít látek, které zbudou po molekule glukózy, kterou hostitelská buňka vlastně jen rozštípne napůl -- těm půlám se říká pyruvát. A že přitom je detoxikován kyslík. A to je právě ono. Běžně namáhaná svalová buňka je zásobována kyslíkem v takové míře, že na každou molekulu pyruvátu je v ní dost kyslíku, aby mohl v být mitochondrii přeměněn na vodu a oxid uhličitý. Jenomže v okamžiku, kdy námaha přesáhne určitý stupeň, je štěpení glukózy na půlky natolik intenzivní, že převáží nad přísunem kyslíku. Mitichondrie zpracovávají pyruvát nadále jen jak jim přísun kyslíku dovolí a přebývající pyruvát se přemění na kyselinu mléčnou a tak odplývá z buňky do těla, kde je pak v klidu zpracovávána.

Tak -- a tomu pochodu, při kterém vzniká z glukózy pyruvát, a který nevyžaduje přítomnost kyslíku se říká anaerobní pochod. Té části přeměny, která probíhá v mitochondrii, a která kyslík vyžaduje, se říká pochod aerobní. Je to trochu zamlžené, ale aerobik je takové cvičení, kdy námaha svalu je pořád jen taková, že rychlost vzniku pyruvátu nepřesahuje rychlost zásobení kyslíkem. Není tedy možné tvrdit, že při aerobiku probíhají jen aerobní pochody.

Ano, správně -- když od určitého okamžiku nestačí zásobení kyslíkem, který je přinášen krví, jak to, že stále stačí zásobení glukózou, která také běhá v krvi? Jednoduše proto, že sval si určité množství glukózy skladuje. Jenomže skladování cukrů v buňce provázejí určité problémy a způsob jejich řešení je obdivuhodně elegantní.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

autor: Jan Žamboch

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 273 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 00:17:02

    Elo,život se stebou teda vůbec nemazlí.Vnoučátko moc přeju, dětičky jsou úžasný… Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 19. září 2019, 07:58:41

    Ahoj Eli, tá noha ma moc teší ako to zvládaš super perfektné :-) Len tak ďalej... To si… Diskutovat

  • numero005 (Rivotril) 20. září 2019, 08:13:58

    RIVOTRIL KVAPKY 2,5 mg Mám rivotril kvapky jedna fľašticka 10ml. Päť kvapiek rovná sa 0,5… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.