Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Glaukom ve skutečnosti není zákal

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 423x )

V týdnu od 7. března si připomínáme Světový týden glaukomu, onemocnění, které může být při zanedbání prvních příznaků důvodem částečné, nebo úplné ztráty zraku. Onemocněním trpí asi 5 % lidí ve věku kolem 60 let, přičemž riziko oslepnutí záleží na typu glaukomu, na pravidelnosti kontrol a intenzitě léčby.

shutterstock.com

Glaukom se často nazývá také „zelený zákal“. Toto pojmenování je ale dosti zavádějící. Ve skutečnosti se totiž jedná o onemocnění, ke kterému dochází kvůli postupnému odumírání vláken očního nervu. Protože úkolem očního nervu je přenášení informací z oka, konkrétně sítnice, do mozku, jeho poškození může vést k postupné ztrátě periferního vidění, kdy místo lidí a předmětů jsou viditelné pouze stíny a černé skvrny. Vzhledem k tomu, že se nejedná o skutečný zákal čočky, jako v případě šedého zákalu, degenerativní změny jsou bohužel nevratné. Glaukom se objevuje většinou po čtyřicítce, jen vzácněji dříve.

Kdo je v ohrožení?

Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka...), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu. Největším a nejčastějším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu je vysoký nitrooční tlak. I když se zelený zákal objevuje nejčastěji ve vyšším věku, onemocnět mohou i malé děti do jednoho roku věku postižené vrozenou formou glaukomu.

Příznaky zeleného zákalu

Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpravidla probíhá bez příznaků. Nebezpečnou nemoc tak nepomůže odhalit ani bolest a většina pacientů zaznamená obtíže až v pokročilé fázi onemocnění, kdy se objeví:

  • Výpadky zorného pole
  • Porucha periferního vidění
  • Rozmazané okraje zorného pole
  • Snížená zraková ostrost
  • Potíže se zrakem při práci na blízko či v tmavých prostorách

Zelený zákal

Co vidí člověk se zeleným zákalem

Včasná prevence je základem léčby

Základní prevencí glaukomu je odhalení jeho hlavní příčiny – zvýšeného nitroočního tlaku. Zvýšení tlaku uvnitř oka se, stejně jako první stadia glaukomu, neprojevuje viditelnými příznaky. Proto je tak důležité pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u očního lékaře. Od ledna tohoto roku budou praktiční lékaři nově doporučovat preventivní oční vyšetření pacientům od 45 do 61 let jednou za 4 roky. Jiným typem je akutní záchvat glaukomu. V tomto případě dochází velmi rychle ke zhoršení zraku, které je doprovázeno bolestmi hlavy a pocity na zvracení.

Zrak může zachránit dlouhodobá léčba i operace

Pokud je zvýšený nitrooční tlak odhalen včas, přichází na řadu konzervativní léčba. Jejím základem je podávání léků snižujících tvorbu nitrooční tekutiny, urychlujících její odtok a dále léky založené na fyzikálním principu osmózy. V případě nutnosti přistupujeme k chirurgické léčbě. V obou případech je léčba hrazena ze zdravotního pojištění. Léčbou konzervativní i chirurgickou se významně prodlužuje období, kdy je člověk zrakově soběstačný. 

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 17 lidí

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

REFRAKČNÍ VADY (krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, presbyopie-vetchozrakost)

Mezi lidmi jsou refrakční vady spíš známé jako oční nebo optické vady.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce