Inzerce

Svědění konečníku a krev ve stolici. Hemoroidy nebo rakovina?

(7. května 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1179x )

Dlouhé sezení a omezení pohybu může u některých vyvolat zdravotní komplikace v oblasti konečníku. Nepříjemné pocity v oblasti konečníku, jako jsou svědění, pálení nebo bolest, otoky v jeho okolí, krev na toaletním papíře či výtoky mají různé příčiny. O jakou diagnózu se může jednat?

shutterstock.com

S nepříjemnými příznaky v řitní oblasti se během života setká každý druhý z nás. Mohou přitom znamenat „jen“ snížení kvality života, nebo život ohrožující onemocnění. Jak se vyznat v tom, zda se jedná o ekzém, kvasinkovou infekci nebo rozšířené hemoroidy? A jak se od sebe liší krvácení související s žaludečními vředy a krvácení z důvodu hemoroidálního onemocnění?

Svědění? Ekzém i hemoroidální onemocnění

Svědění konečníku se často objevuje několikrát za den a snaha zmírnit ho škrábáním situaci jen zhoršuje. Na už tak postižené kůži totiž vznikají další prasklinky a oděrky. Nejčastěji se svědění objevuje ve spojitosti s ekzémem nebo kvasinkovým onemocněním. Může být ale také příznakem rozšířených hemoroidálních pletení, trhlinek, píštělí nebo zánětu. Pokud se u vás svědění objeví, pozor na to, že situaci může zhoršovat jak nedostatečná hygiena, tak hygiena přehnaná.

I u příznaků na první pohled banálních, jako je svědění, je důležitá včasná návštěva praktického lékaře a odborná diagnóza. Ta zabrání zhoršování vyžadující delší a složitější léčbu. V případě ekzému a kvasinek jsou k dispozici masti, u hemoroidálního onemocnění pak může praktik poradit s akutní léčbou ve formě čípků a mastí a doporučit užívání venofarmak posilujících žilní stěnu, potlačujících zánět a zmírňujících otok. Důležitá je také úprava životního stylu.

To potvrzuje i praktická lékařka MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy:
„S některými problémy se pacienti neradi svěřují a trvá jim dlouho, než se odhodlají je řešit. Je to pochopitelné, ale řešení není dobré odkládat. Čím dříve se pacienti odhodlají k návštěvě praktického lékaře, tím dříve je možné určit správnou diagnózu a začít s cílenou léčbou. V případě řitní oblasti se jedná zpravidla o režimová opatření a kombinaci lokální a systémové léčby.“

Se svěděním má zkušenosti i paní Eva (40) z Prahy, u které bylo prvním příznakem zmiňovaného hemoroidálního onemocnění:
„Hemoroidy jsem považovala za nemoc cyklistů, a protože jsem vždycky dávala přednost pěší turistice, nikdy by mě nenapadlo, že by se mohly týkat i mě. Tedy, až do porodu první dcery. Po prvním porodu naštěstí svědění, pálení a bolest samy zmizely, po tom druhém už přešly v krvácení.“

Za krev na toaletním papíře mohou nejčastěji rozšířené hemoroidy

Krev na toaletním papíře se zpravidla objeví po delším přehlížení prvních příznaků nemoci a je důrazným upozorněním, že návštěvu praktického lékaře není možné dále odkládat.
„Krev na toaletním papíře může znamenat jak život ohrožující onemocnění, tak jen nepříjemné snížení kvality života,“ říká MUDr. Martin Kouda z kliniky Chimare v Praze. Prvními vodítky k diagnóze jsou pro lékaře barva krve, přítomnost hlenu a související příznaky. Určitě ho upozorněte, pokud máte zkušenosti se svěděním, pálením, bolestí, otoky v okolí konečníku a výtoky (příznaky hemoroidálního onemocnění), nebo se u vás objevují bolesti, křeče v břiše a zvracení.

Co znamená jasně červená?

Jasně červená barva krve značí nejčastěji hemoroidální onemocnění, tedy rozšíření žilních pletení v okolí konečníku. I když se o hemoroidech otevřeně moc nemluví, zná je z vlastní zkušenosti více než polovina Čechů.

Jednat se může též o řitní trhlinu související často se zácpou, nebo píštěl – tu zpravidla poznáte díky příměsi hlenu s hnisem. Ve všech případech se jedná o onemocnění, která při léčbě pod dohledem odborníka neznamenají větší riziko.

Příčina krvácení nemusí být jen v řitní oblasti.
„Pokud dochází ke krvácení ze žaludku, poznáme jej tak, že stolice je natrávenou krví zbarvena do černa. Příkladem takovéhoto krvácení mohou být žaludeční vředy. Obávaná rakovina tlustého střeva nebo konečníku se nemusí ihned projevit viditelnými příznaky. Proto jsou tak důležité pravidelné preventivní kontroly a zejména koloskopická vyšetření,“
vysvětluje MUDr. Kouda.

Jak si ulevit od příznaků hemoroidálního onemocnění, nejčastější příčiny krvácení?

  • Vyhýbejte se zácpě – zařazujte do jídelníčku ovoce, zeleninu a celozrnné pečivo; dbejte na příjem dostatečného množství tekutin.
  • Pravidelně se hýbejte.
  • Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě.
  • Vyhněte se kořeněným jídlům, alkoholu a nadměrnému množství kávy.
  • Akutní příznaky zmírňujte mastí (s aplikátorem) či čípky – vyberte si takové, které zmírňují příznaky a zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění.
  • Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, proto je důležité posílit žilní stěnu – praktický lékař či specialista vám tedy pravděpodobně předepíše venofarmaka posilující žíly.

Více k tématu hemoroidálního onemocnění najdete na www.konectabu.cz.

Přehled vybraných onemocnění s příznaky svědění a krvácení

Onemocnění

Příznaky

Léčba

Ekzém a kvasinkové onemocnění

Svědění, v případě ekzému začervenání, stroupky a prasklinky, u kvasinkových onemocnění bělavý povlak.

Lokální terapie (čípky, masti, gely a krémy).

Hemoroidální onemocnění

Svědění, pálení nebo bolest konečníku, otoky v jeho okolí, krvácení, výtoky.

Lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin, pomáhají i od svědění, pálení a ekzému.

Systémová léčba – venofarmaka posilující žilní stěnu doporučí praktický lékař či specialista.

Řitní trhlina

Krvácení (jasně červené), bolest při stolici a bezprostředně po ní, při přechodu do chronického stadia též svědění.

Léčba je zaměřena na uvolnění stažených svěračů zhoršujících vyprazdňování pomocí dilatátorů – pacient provádí po instruktáži sám. Vhodná je též lokální terapie – čípky, masti (vhodné jsou ty s aplikátorem). Moderní přípravky vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, přispívají k hojení a snižují riziko vzniku prasklin.

Píštěl

Píštěl vzniká jako následek infekce a hnis, který z ní vytéká, může způsobit ekzémy a svědění.

Nutný je chirurgický zákrok v celkové anestezii

Divertikulární choroba

Příznaky v podobě krvácení se objeví v případě, kdy dojde k mechanickému poškození a k infekci střevních výchlipek.

Důležité je dodržování dietních opatření, v případě opakovaného zánětu odborníci přistupují k chirurgické léčbě.

Rakovina tlustého střeva nebo konečníku

Časná stadia nemusí mít zjevné příznaky. Nekontrolovatelný růst buněk se nejprve projeví tvorbou polypů, které mohou i krvácet. Polypy mohou, ale nemusí být rakovinné. Každopádně je důležité jejich včasné preventivní odstranění. Projevem nádoru bývá přítomnost hlenu a krve ve stolici a při vyprazdňování střídání zácpy a průjmu.

Léčba zahrnuje preventivní endoskopické odstranění polypů. V případě nádoru chirurgické odstranění postiženého úseku tračníku nebo konečníku a dle místa a pokročilosti nálezu chemoterapii, případně radiační léčbu.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 250 lidí

Mohlo by vás zajímat

Trápí vás hemoroidy. Účinná pomoc? Homeopatie!

Hemoroidy nebo zlatá žíla jsou žilní městky v dolní části konečníku a kolem řitního otvoru. Trápí nejčastěji lidi, kteří trpí chronickou zácpou a těhotné ženy nebo ženy po porodu. Výskyt se v dnešní době zvýšil díky sedavému způsobu života, zvýšenému stresu, nevhodnému stravování a obezitě.

Hemoroidy: Stud, strach a bolest

Zatímco se mezi přáteli dopodrobna probírají operace kolenou nebo porody, o hemoroidech v kavárně nebo restauraci nikoho mluvit neuslyšíme. Tato nemoc patří k tabuizovaným. Odborní lékaři o strachu svých pacientů vědí a snaží se jim co nejvíce vyjít vstříc. Proto se této nemoci věnujeme v našem seriálu Tabu.

Hemoroidy - pomoc z lékárny

Hemoroidy jsou rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku. Typicky se projevují bolestí, svěděním a krvácením. Od těchto potíží, které velice znepříjemňují kvalitu života, vám mohou ulevit přípravky, které zakoupíte v lékárně.

Hemoroidy dokážou potrápit stejně jako zuby

Téma hemoroidů i jejich léčby je stále více aktuální. Čtenáři našeho webu se v diskusích dělí o své konkrétní zkušenosti přidejte tu svou.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.