Inhalace: prevence i léčba onemocnění dýchacích cest

( Komerční prezentace | přečteno: 8582x )

Chronická onemocnění dýchacích cest jsou čím dál častější a zhoršující se kvalita ovzduší jejich léčbu nijak neusnadňuje. Účinný prostředek, který vám může pomoci v boji s neustále se vracejícími záněty nosohltanu nebo průdušek, angínou a nekončící rýmou, představují inhalátory. Inhalace je však prospěšná i z hlediska prevence, neboť napomáhá posilovat odolnost horních i středních dýchacích cest.

www.inhalator-zvlhcovac.cz
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
SKLADEM EXTERNĚ
66 Kč

Jak správně inhalovat

Inhalovaný vodní roztok je možno doplnit o medikament doporučený lékařem, ale vhodná je rovněž Vincentka. Při akutních obtížích je žádoucí inhalovat 3-5krát denně, vždy alespoň 15 minut. Po inhalaci se snažte zůstat v klidu a nepřepínat se.

V případě chronických potíží, například při chronické rýmě, inhalujte každý den, nejlépe ve večerních hodinách. Pravidelná inhalace přináší úlevu i lidem trpícím astmatem, neboť omezuje výskyt akutních záchvatů. Inhalátor je však možné použít i během samotného záchvatu.

Studená versus teplá inhalace

Jak už samotné názvy napovídají, hlavní rozdíl mezi oběma druhy inhalace spočívá v teplotě inhalovaného roztoku. Ptáte se, kdy je tedy který druh inhalace vhodný?

Studená inhalace je vhodná k léčbě širokého spektra respiračních onemocnění, například při bronchitidě, laryngitidě, zápalu plic. Teplota inhalovaného roztoku se pohybuje mezi 22 až 26 stupni.

Teplá inhalace je doporučována zejména při léčbě nachlazení doprovázeného silnou rýmou. V tomto případě má roztok teplotu 38–42 stupňů. Teplá pára napomáhá prokrvování sliznice a tím i produkci sekretu.

Inhalátor, jinak známý také jako nebulizátor, vytváří mlhu jemných aerosolových částic, které napomáhají léčbě horních i středních cest dýchacích a pozitivní výsledky přináší i při léčbě hlubokého zápalu plic. Mikroskopické částečky aerosolu totiž pronikají i do těch nejmenších plicních sklípků.

inhalátor

Zvlhčovače vzduchu

Nedostatečná vlhkost ovzduší se může projevit nadměrným vysušováním sliznice dýchacích cest, což může způsobit zahuštění hlenu. Výsledkem jsou nepříjemné potíže při dýchání, které se mohou neustále zhoršovat. Často také vznikají zánětlivá ložiska, která mohou snadno přerůst až v astma. Chcete-li účinně předcházet respiračním obtížím, je vhodné ovzduší pravidelně zvlhčovat.

K dlouhodobému zvlhčování ovzduší v domácnosti slouží zvlhčovače vzduchu, které vytváří jemnou mlhovinu tvořenou mikroskopickými kapičkami vody, jež se dá použít i k nepřímé inhalaci. Stačí, když do zásobníku nalijete Vincentku nebo destilovanou vodu smíchanou s medikamenty.

Silným astmatikům se osvědčuje přístroj kombinující zvlhčovač vzduchu s ionizátorem ovzduší.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
48%
Zatím hlasovalo 563 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Jak se vyznat ve volně prodejných lécích proti kašli?

Kašel patří mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže, které přivádějí pacienty do ordinací lékařů. Má širokou škálu příčin, přičemž nejčastější bývá onemocnění horních cest dýchacích. Obdobně pestrá, jako je paleta možných důvodů vzniku tohoto onemocnění, je i množství volně prodejných léků proti kašli. Jak se v jejich nabídce orientovat? Na to se zaměřili odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest.

Proč máte potíže s dýcháním, zjistí spirometrie

Trápí vás častá dušnost, zadýcháváte se při námaze nebo máte už dlouho pocit, že vám leží na plicích kámen? Všechny tyto příznaky by měly být pro vašeho lékaře důvodem, aby vás poslal na spirometrii. Ta potvrdí, zda jsou důvodem potíží nemoci dýchacích cest.

Netuberkulózní nemoci plic jsou problémem víc jak 600 tisíc lidí

Astma, chronická obstrukční nemoc, záněty a rakovina. To jsou nejčastější důvody návštěvy pacientu v ambulancích pneumologie a ftizeologie. Jen vloni prošlo jejich péčí 611 893 pacientů s netuberkulózními nemocemi plic. Dalších skoro 200 tisíc lidí přišlo preventivně – například proto, že byli vystaveni působení rakovinotvorných látek na pracovišti, přišli do styku s tuberkulózou nebo byli silnými kuřáky. Mnohým z nich odkrylo příčinu obtíží jednoduché vyšetření – spirometrie.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.