Inzerce

Jak může diabetik chránit ledviny před onemocněním

aktualizováno 22. ledna 2007, prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.   |   přečteno: 8615x

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit.

ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit. Je důležité vědět, zda a jaké je riziko vzniku nefropatie v individuálním případu. Osoby s genetickou zátěží mají pochopitelně riziko větší a proto častěji a pravidelněji mají sledovat známky možného poškození ledvin, jako jsou změny moče a krevního tlaku.

Jde o osoby, u jejichž rodičů a blízkých příbuzných se vyskytuje vysoký krevní tlak a jeho důsledky, tedy onemocnění srdce nebo mozkové cévní příhody. Tyto údaje z rodinné anamnézy je třeba lékaři sdělit, aby mohl posoudit riziko diabetické nefropatie a podle toho stanovit do budoucna program péče o diabetika. Pro pacienta z toho pak vyplývá požadavek, aby velmi úzkostlivě respektoval léčebné pokyny a přispíval k udržování normální hladiny krevního cukru.

Moderní medicína je založena na prevenci chorob, která je vždy účinnější a levnější než léčení vyjádřené choroby. Z tohoto hlediska je významné připomenout přehledně rizikové faktory diabetické nefropatie, jejichž eliminace nebo alespoň oslabení je společným úkolem pacienta a lékaře. Bez aktivní a uvědomělé spolupráce pacienta se nemůže podařit požadovaného cíle dosáhnout. Velkou většinu z nich může pacient ovlivnit. Jsou to:

 • Rodinná zátěž hypertenze a srdečních chorob.
 • Hypertenze.
 • Hyperglykémie.
 • Zvýšení krevních tuků.
 • Nadbytečný příjem bílkovin ve stravě.
 • Kouření cigaret.
 • Špatná kompenzace diabetu.

První z uvedených rizikových faktorů ovlivnit nemůžeme, ale může být motivem k důslednému ovlivňování faktorů ostatních. Další tři uvedená rizika jsou společným úkolem lékaře a pacienta.Současná dostupnost bohatého výběru léků umožňuje dosažení normalizace krevního tlaku a hladin tuků v krvi, vždy je ovšem potřebné, aby spolupůsobila pacientova vstřícnost. Ani účinné léky nepovedou k poklesu krevního tlaku, nebudou-li provázeny kázní ve stravování - omezení solení, nadměrného pití alkoholu, přejídání.

Podobné režimové požadavky, zejména omezení příjmu živočišných tuků, platí pro součást léčby hypolipidemiky, tedy léky na snížení krevních tuků. Poznámku si zaslouží příjem bílkovin ve stravě, zejména bílkovin živočišných. Častou chybou v dietním stravování diabetiků bývá zbytečně vysoký podíl masa ve stravě. Dnes víme, že denní příjem více než 100 g bílkovin není dobrý ani pro zdravé ledviny, neboť se tím ledviny nutí ke zbytečně vyšší funkci. Při postižení ledvin patří omezení příjmu bílkovin k základním léčebným postupům. Není snad ani třeba zdůrazňovat, že průběhu cukrovky nemůže prospět kouření, jehož zhoubný vliv na stěnu cévní v celém organismu a tedy i v ledvinách je nesporný.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.

autor: prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 32 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

  běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

 • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

  skus gerodorm na spanie Diskutovat

 • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

  Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.