Inzerce

Jak může diabetik chránit ledviny před onemocněním

(prof. MUDr. Vladimír Bartoš DrSc. | přečteno: 9642x )

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit.

V předchozím příspěvku Virtuálního centra diabetologie jsme uvedli, že dosud známými faktory vzniku diabetické nefropatie je dlouhotrvající hyperglykémie spolu s genetickou zátěží vzniku hypertenze. Z toho je třeba vycházet při hledání cest, jak této komplikaci diabetu zabránit. Je důležité vědět, zda a jaké je riziko vzniku nefropatie v individuálním případu. Osoby s genetickou zátěží mají pochopitelně riziko větší a proto častěji a pravidelněji mají sledovat známky možného poškození ledvin, jako jsou změny moče a krevního tlaku.

Jde o osoby, u jejichž rodičů a blízkých příbuzných se vyskytuje vysoký krevní tlak a jeho důsledky, tedy onemocnění srdce nebo mozkové cévní příhody. Tyto údaje z rodinné anamnézy je třeba lékaři sdělit, aby mohl posoudit riziko diabetické nefropatie a podle toho stanovit do budoucna program péče o diabetika. Pro pacienta z toho pak vyplývá požadavek, aby velmi úzkostlivě respektoval léčebné pokyny a přispíval k udržování normální hladiny krevního cukru.

Moderní medicína je založena na prevenci chorob, která je vždy účinnější a levnější než léčení vyjádřené choroby. Z tohoto hlediska je významné připomenout přehledně rizikové faktory diabetické nefropatie, jejichž eliminace nebo alespoň oslabení je společným úkolem pacienta a lékaře. Bez aktivní a uvědomělé spolupráce pacienta se nemůže podařit požadovaného cíle dosáhnout. Velkou většinu z nich může pacient ovlivnit. Jsou to:

  • Rodinná zátěž hypertenze a srdečních chorob.
  • Hypertenze.
  • Hyperglykémie.
  • Zvýšení krevních tuků.
  • Nadbytečný příjem bílkovin ve stravě.
  • Kouření cigaret.
  • Špatná kompenzace diabetu.

První z uvedených rizikových faktorů ovlivnit nemůžeme, ale může být motivem k důslednému ovlivňování faktorů ostatních. Další tři uvedená rizika jsou společným úkolem lékaře a pacienta.Současná dostupnost bohatého výběru léků umožňuje dosažení normalizace krevního tlaku a hladin tuků v krvi, vždy je ovšem potřebné, aby spolupůsobila pacientova vstřícnost. Ani účinné léky nepovedou k poklesu krevního tlaku, nebudou-li provázeny kázní ve stravování - omezení solení, nadměrného pití alkoholu, přejídání.

Podobné režimové požadavky, zejména omezení příjmu živočišných tuků, platí pro součást léčby hypolipidemiky, tedy léky na snížení krevních tuků. Poznámku si zaslouží příjem bílkovin ve stravě, zejména bílkovin živočišných. Častou chybou v dietním stravování diabetiků bývá zbytečně vysoký podíl masa ve stravě. Dnes víme, že denní příjem více než 100 g bílkovin není dobrý ani pro zdravé ledviny, neboť se tím ledviny nutí ke zbytečně vyšší funkci. Při postižení ledvin patří omezení příjmu bílkovin k základním léčebným postupům. Není snad ani třeba zdůrazňovat, že průběhu cukrovky nemůže prospět kouření, jehož zhoubný vliv na stěnu cévní v celém organismu a tedy i v ledvinách je nesporný.

Držíte dietu, a přesto si chcete pochutnat? Lékaři ověřené recepty, vhodné pro nemocné, najdete na www.receptnazdravi.cz.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)
Partner rubriky Cukrovka (diabetes mellitus)

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 209 lidí

Mohlo by vás zajímat

10 x Co nevíte o diabetu

Inzulin je považován za nejefektivnější léčbu diabetu, pokud jde o snížení vysokých glykémií, a v současné době se jím léčí každý 5. diabetik v ČR. Je-li inzulinová léčba zahájena včas, může zlepšená kompenzace cukrovky zabránit vzniku pozdních komplikací diabetu.

Lidé hrozbu cukrovky hrubě podceňují

Veřejnost stále nebere vážně až smrtelná nebezpečí, která cukrovka představuje. Každých 10 vteřin umírá ve světě jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou. Ročně v Česku na následky diabetu zemře více než 20 tisíc pacientů.

Cukrovka a postižení nervů

Postižení nervů, ke kterému dochází při diabetu, se nazývá diabetická neuropatie.

Dítě s diabetem nemusí celé prázdniny sedět doma

Jet na dovolenou s dítětem, která má cukrovku? Pro mnohé rodiče to je představa, která je děsí a odváží se to vyzkoušet až letech, kdy si jsou jistější, že zvládnou potřebný režim. "Nebojte se, poradíme vám, jak na to a můžete začít balit," říká docentka Kateřina Štechová, diabetoložka Pediatrické kliniky UK 2. LF a FN v Motole.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.