Inzerce

Jak na krásná chodidla? Místo nůžek diamanty!

1. srpna 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5559x

Krásné nohy v šortkách a otevřených botách chce mít v létě každá. Holení, peeling či hydratace jsou tak především v letních měsících běžnou součástí péče o tělo většiny žen. Odborníci ale upozorňují, že často při tom zanedbáváme chodidla – nejnamáhanější části těla. Se správnou péčí se můžete zbavit ztvrdlé kůže, zápachu ale i nebezpečí kožních chorob.

foto: shutterstock.com

Chodidla jsou nejnamáhavější část těla, na kterou po celý život působí tlak celé naší váhy. Proto je potřebné se o ně patřičně starat.
„Pokud tak nečiníme, dochází k tomu, že se na spodních stranách chodidel vytváří přebytečná ztvrdlá kůže. Ta je neestetická, zvláště nyní v letním období, kdy se nosí otevřená obuv, ale hlavně se v ní v uzavřené obuvi, kdy noha dostatečně nedýchá a dochází k nadměrnému pocení, udržují bakterie. Ty způsobují zápach a mohou se rozvinout dále až v mykózu, neboli plíseň,“ popisuje vedoucí lékařka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně Petra Trojanová.

Jak se tedy ztvrdlé kůže zbavit?

Odborníci doporučují se kovovým škrabkám, skalpelům či jiným ostrým nástrojům raději vyhnout. Nešetrným použitím těchto pomůcek si můžete spíše ublížit než pomoci. Nemusíte totiž správně odhadnout, kde už začíná zdravá kůže. Hrozí tak riziko poranění a infekce a může se stát, že pak na paty nebudete moci pořádně došlápnout nebo že se vám na nich budou snáze tvořit otlaky.

Na trhu je již několik speciálních změkčovačů kůže. Tyto alkalické roztoky dokážou zrohovatělou kůži rozpustit a pak ji stačí lehce odstranit pomocí plastové špachtle. Pokud chcete mít ale jistotu, že vám pedikúra nepřinese zranění ani infekci, svěřte se do rukou odborníků. Nejšetrnější je tzv. suchá pedikúra, tedy ošetření bez namáčení nohou. Ta je natolik bezpečná, že je vhodná i pro diabetiky, pro které může být často i malá ranka fatální.

Pedikúra na sucho

„Díky zařízení na suchou pedikúru nemusíme k ošetření kůže používat nůžky, žiletky ani skalpely, jak je to u klasické pedikúry obvyklé. Tyto nástroje nahrazujeme profesionálními diamantovými vysokofrekvenčními frézkami,“ popisuje Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče.  Miniaturní brusky ve vysokých otáčkách jemně odstraňují zrohovatělou kůži, a předchází tak jakémukoliv poškození či narušení její struktury. Přístrojové ošetření je totiž velmi šetrné, nevyžaduje namočení pokožky, a proto nehrozí žádné poranění ani krvácení.

Péči u odborníků by si měli podle MUDr. Trojanové dopřát lidé ideálně jednou za měsíc.
„Nejde jen o zrohovatělou kůži, ale i o celou řadu kožních problémů, kterým je možné správnou péčí o chodidla předejít, nebo je alespoň snáze odstranit,“ říká. Jedná se zejména o plísně a zarůstající nehty, ale i bradavice či kuří oka, se kterými si člověk sám bez odborné péče často neporadí.

suchá pedikůraPokud chcete mít jistotu, že vám pedikúra nepřinese zranění ani infekci, svěřte se do rukou odborníků. Nejšetrnější je tzv. suchá pedikúra, tedy ošetření bez namáčení nohou. Ta je natolik bezpečná, že je vhodná i pro diabetiky, pro které může být často i malá ranka fatální.

suchá pedikůraMiniaturní brusky ve vysokých otáčkách jemně odstraňují zrohovatělou kůži, a předchází tak jakémukoliv poškození či narušení její struktury. Přístroj je vhodný také pro pacienty s onemocněním žil, lupénkou i pro lidi trpící neuropatií, tedy sníženou citlivostí nohou vůči bolesti. Ošetření ale poslouží všem, kteří chtějí mít zdravá udržovaná chodidla.

suchá pedikůraPřístroj nahrazuje nůžky, žiletky či  skalpely, obvyklé u klasické pedikúry. Tyto nástroje jsou nahrazeny profesionálními diamantovými vysokofrekvenčními frézkami. Přístrojové ošetření je tak velmi šetrné, nevyžaduje namočení pokožky, a proto nehrozí žádné poranění ani krvácení

Boj s plísněmi

Začíná to nenápadně, jako bílá nebo žlutá skvrnka pod špičkou nehtu. Pokud ale včas nezasáhnete, plíseň může proměnit váš nehet v žlutý útvar, který rozhodně nevypadá dobře, ale hlavně bolí, láme se a v nejhorším případě může i slézt.

Nejrůznějších plísní existuje celá řada a „získat je“ je poměrně snadné. Zbavit se jich ale o to náročnější. I proto je důležité těmto problémům předcházet. Před plísněmi na nehtech se 100 % chránit nemůžeme, ale vyhýbat se jí můžeme dodržováním některých pravidel. To nejdůležitější: na veřejných místech, jako jsou bazény, sprchy, sauny ale i fitness centra, choďte vždy obutí. Chodidla udržujte v suchu a noste pouze pohodlnou obuv, ve které mohou nohy dýchat.

Rejdiště pro mikroby

„Plíseň si můžete ale dovézt také jako nechtěný suvenýr z exotické dovolené nebo pokud si například na návštěvách budete půjčovat cizí papuče,“ upozorňuje lékařka Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně.

Jak dodává, zásadní je také hygiena nohou.
„Ztvrdlá kůže na chodidlech je doslova rejdištěm pro mikroby a zárodky plísní. Proto je důležité pravidelně ztvrdlou kůži odstraňovat,“ doplňuje. Klasická mokrá pedikúra není v těchto případech zrovna ideální, protože při špatně udržovaných pracovních nástrojích, jako jsou škrabky a skalpely, může naopak dojít k zavlečení mykózy. 

Čtěte také: Plísně nohou a nehtů

Nevhodná obuv

Nevhodná obuv dokáže způsobit našim nohám řadu problémů. Co se týká kůže, mohou to být nejen plísně, ale také zarůstající nehty i kuří oka. Vybírejte si proto vždy správnou velikost - pokud nás boty tlačí, nemůžou nehty správně růst a mají tendence zarůstat.

Čtěte také: Kuří oko - daň za módní obuv

Nevhodná obuv ale i špatná klenba mohou způsobit tzv. kuří oka. Ty dokážou být někdy pěkně bolestivá. Bolest způsobuje zanořený čep pod povrch, který tlačí na kost. Léčba přitom nebývá vždy jednoduchá. Možností je celá řada – od laseru, broušení až po agresivní chemikálie.

„Tyto problémy nejlépe vyřeší šikovný pedikér ve spolupráci s lékařem. Vyhledávejte proto centra, kde najdete oba odborníky,“ radí lékařka Petra Trojanová z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně.

 

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.