Lze pomocí homeopatie ovlivnit náchylnost ke kožním chorobám na nohou - dědictví z vojenských kanad? Luboš
Plísňová a kvasinkovitá onemocnění nehtůnejsou vždy nevinnými kosmetickými defekty. Často bývají zdrojem infekce pro kůži vlastní, pokožku i nehty rodinných příslušníků či osob s nimiž se společensky stýkáme. Tyto neestetické projevy ovlivňují nepříznivě kvalitu života nejen bolestivostí. Traumatizují nemocné psychicky a vedou u mnohých osob k sociální izolaci.
Na onychomykózu pomýšlíme vždy, dojde-li k tvarovým, barevným nebo kvalitativním změnám nehtů. Většina příznaků začíná na volném konci nehtů, méně často v oblasti tzv. měsíčku nebo po stranách nehtových valů. Nehtová ploténka v uvedených partiích tloustne. Ztrácí pevnost, pružnost a drolí se. Na nehtech palců vídáme ztluštění nebo zvýšení volného okraje nehtu. Pod nim se objevují rohovinové formace, připomínající zlomený rákos.
Čtěte také: Plíseň nehtů si můžete přinést od vody
Vlastní příčinou onemocnění jsou choroboplodné plísně a kvasinky, tzv. mikromycety, kterým slouží nehtový keratin za potravu. Jejich kombinace s bakteriální flórou není vzácností!
Mikromycety přežívají v oloupaných kožních šupinách i nehtovém detritu několik týdnů i měsíců. Ve vhodném prostředí se stávají spolehlivou příčinou onemocnění. Tak je tomu ve veřejných hygienických zařízeních, sprchách, koupalištích, saunách a pod. Mimořádně častým zdrojem infekce jsou přezůvky, v našich krajích tak často vnucované návštěvám.
Lékařské vyšetření není radno příliš odkládat. Zpozorujeme-li na nehtových ploténkách některé z popsaných změn, navštívíme co nejrychleji odborného kožního lékaře. Čím jsou onychomykózy starší, tím ubývá naděje na úplné vyléčení.
Zjištění původu onemocnění je časově náročné. Odborný kožní lékař musí (mnohdy i opakovaně) odebrat odumřelé části nehtů a podrobit je mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření. Tento proces trvá obvykle měsíc, někdy i déle. Je však nezbytný z několika důvodů. Pozitivní mykologický nález (přítomnost plísní i kvasinek) potvrdí diagnózu onemocnění a je nezbytný pro volbu vhodného léku i léčebné taktiky. Napomáhá při odlišení jiných onemocnění nehtů, u kterých by protiplísňová léčba neměla úspěch. Onychomykózy mohou věrně napodobit lupénku, poúrazové změny nebo profesionální vlivy u sportovců a řady dalších profesí (tanečníci, baletky a pod.).
Samotné místní léčení onychomykóz mívá jen nepatrný efekt. je vhodné jen u menšího rozsahu onemocnění a nejvýše 3 postižených nehtů. KNení správně kategoricky vyžadovat předpis určitého léku jen na základě kusých informací z bulvárního tisku. Autoři takových populárních textů poskytují čtenářům obvykle matoucí informace. O výběru vhodného léčebného prostředku rozhoduje zásadně ošetřující lékař, nikoliv pacient či autor nějakého článku v novinách.
Nejnovější vědecké poznatky však ukazují, že vzdor veškerému léčebnému pokroku se léčení onychomykóz musíme přistoupit k renezanci některých starších léčebných postupů. To značí, že se neobejdeme bez chemického, mechanického (broušení frézou) nebo chirurgického sejmutí postižených nehtů. Taková kombinace perorálních protiplísňových preparátů a chirurgického zákroku přichází však v úvahu jen u osob se zastaralými projevy a nemocných starších 60 let.
Z preventivních opatření se osvědčila dezinfekce obuvi volně prodejnými přípravky, které jsou k dostání bez lékařského předpisu ve všech lékárnách. Používají se nejméně 2x týdně. Obuv se jimi vystříkává na vnitřní straně od opatku ke špičce po dobu 3 vteřin.
Dekontaminace infikovaného prádla je dnes snadnou záležitostí. Ukázalo se, že běžnými pracími prostředky, jež jsou na našem trhu k dispozici, se daří spolehlivě zbavit textilie plísňových elementů v obyčejné pračce. Plísně i kvasinky hynou, nezávisle na druhu tkaniva a pracího prostředku, při 60 stupních C a běžné délce praní v automatických pračkách.
Přidat nový komentář