Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Jak se starají o své zuby rodiče, tak se budou jejich děti starat o ty své

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3176x )

Stav chrupu dítěte jde ruku v ruce se stavem chrupu rodičů. Nikoli však v důsledku dědičnosti zubního kazu a parodontózy, ale v důsledku „dědičnosti“ přístupu k péči o zuby (k čištění zubů, výživě a pitnému režimu).

shutterstock.com

Mnozí rodiče si myslí, že zubní kazy se dědí jako nemoc, to ale prakticky nejde. Příčinou zubního kazu je především zubní plak, který je nutné pravidelně odstraňovat, důležitou roli při vzniku zubního kazu hraje i frekvence přítomnosti cukru. „Dědičné“ bývají v rodině návyky ústní hygieny, pitný režim a způsob stravování.  S tím vším zubní zdraví dítěte přímo souvisí. Jak se starají o své zuby rodiče, tak se velmi pravděpodobně budou jejich děti starat o ty své. Základem pro úspěch v péči o zuby dítěte jsou správné informace a dostatek motivace rodičů pro důslednou péči o jejich vlastní zuby. Ta zahrnuje účinnou techniku čistění, vhodnou stravu a pitný režim, pravidelné návštěvy dentální hygienistky.

Čtěte také: Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit.

Návyky ústní hygieny v rodině

Výsledky průzkumu, který inicioval AquaLife Institut, ukázaly a zkušenosti ze stomatologické praxe potvrzují, že návyky rodičů týkající se péče o zuby včetně návštěv zubního lékaře souvisí s návyky dětí. To znamená, že děti od svých rodičů přejímají to, jak často si rodiče čistí zuby a jestli chodí pravidelně k zubaři.    

Nejčastěji si děti i rodiče čistí zuby dvakrát denně, ráno a večer. Rodiče v tomto ohledu ovlivňují své děti, které mají tendence přejímat návyky svých rodičů. Nejvíce jsou četností čištění zubů rodičů ovlivněné děti mezi 6 a 11 lety (mladší školáci).

Jak děti, tak i rodiče chodí na kontrolu k zubaři nejčastěji dvakrát do roka. Četnost návštěv dětí je ovlivněna tím, jak často jsou zvyklí chodit k zubnímu lékaři rodiče. Děti, především předškoláci a mladší školáci, zubaře navštěvují většinou stejně často jako rodiče.

Většina dětí i rodičů chodí k zubaři pravidelně, nejen v případě nějakého problému nebo bolesti. Vztah k návštěvám zubního lékaře je u dětí (zejména u mladších školáků) ovlivněn tím, jaký mají vztah k zubnímu lékaři rodiče. Děti, jejichž rodiče chodí k zubaři jen, když mají nějaký problém, se k zubnímu lékaři dostanou také jen při výskytu problému.

Čtěte také: Zubní kaz lze ošetřit i bez vrtačky

Co je důležité u předškolních dětí:

 • dítě od malička navykat na péči o zuby,
 • vědět, jak, kde a čím zuby čistit (co nejrychlejší dosažení cíle, netraumatický způsob čištění) – s nácvikem pomůže zubní lékař nebo dentální hygienistka,
 • zuby dítěte důsledně dočišťovat už od jejich prořezání – překonat i velmi pravděpodobný odpor dítěte,
 • používat i mezizubní kartáčky (jakmile jsou zuby v kontaktu).

Co je důležité u mladších školních dětí:

 • pokud se nepodařilo navyknout dítě na správné čištění zubů už dříve, je nejvyšší čas – dítěti prořezávají stálé zuby, které se od zkažených dočasných zubů mohou nakazit,
 • zuby dítěte dále dočišťovat (přibližně do 10–12 let),
 • dítě by mělo pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku,
 • v ideálním případě by dítě mělo být ve škole zapojeno do některého dlouhodobého preventivního programu.

Co je důležité u starších školních dětí:

 • dítě by mělo pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku.

Čtěte také: Na mléčných zubech záleží!

Rodina i škola proti zubnímu kazu dětí

Na zdraví zubů a dutiny ústní má zásadní vliv pravidelné a důkladné čištění zubů, ale také strava a pitný režim – zubům velice škodí sladkosti včetně sladkých nápojů, zejména konzumovaných před spaním a během noci. V noci by děti (a nejen děti) měly rozhodně pít pouze čistou vodu, která by se měla stát základem jejich každodenního pitného režimu. Vhodným zdrojem tekutin pro pitný režim dětí je přírodní pramenitá nebo slabě až středně mineralizovaná voda, která je velmi kvalitní a neobsahuje chemické přídatné látky, a neslazený čaj.

Pravděpodobnost vzniku zubního kazu ale samozřejmě zvyšuje konzumace sladkých jídel a popíjení sladkých nápojů i během dne. Pro vznik zubního kazu není až tak podstatné množství cukru jako frekvence jeho přísunu, proto je lepší sníst nebo vypít něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den. To platí o tabulce čokolády, pytlíku gumových medvídků i sladkých nápojích (slazené mléko, slazené čaje, džusy). Kolové nápoje a další limonády, které jsou sladké a kyselé zároveň, způsobují kromě rizika zubního kazu také eroze zubů (rozpouštění zubní skloviny).

Další podstatnou součástí prevence zubního kazu jsou preventivní programy, jejichž cílem je předat dětem jasný a pečlivý návod, jak si zachovat zdravé zuby.

Preventivní program Dětský úsměv dítěti vštěpuje mimo jiné, že:

 • je normální si zuby dobře a pravidelně čistit,
 • je hloupé se o zuby nestarat, protože zkažené zuby: bolí, špatně vypadají, zapáchají, jejich kvalitní oprava je drahá,
 • jde jen o to naučit se zuby správně čistit, mlsat bez následků pro zuby a dodržovat vhodný pitný režim.

Projekt Dětský úsměv probíhá v mateřských školách, na 1. stupni základních škol a v dětských domovech. Škol, které se do projektu zapojily, bohužel není stále dost, protože naráží na problém financování. Přitom roční náklady na jedno dítě jsou jen 300 Kč (zahrnují 6 vyučovacích hodin vedených vyškolenou lektorkou, pracovní sešit, kvalitní zubní kartáček s krytkou a další pomůcky). Pro rodiče je to investice, jejíž návratnost je zřejmá a nevyčíslitelná, pokud by měla zahrnovat veškeré náklady vzniklé v důsledku špatné dentální hygieny včetně psychosociálních. Již druhý školní rok podporuje projekt Dětský úsměv AquaLife Institute, který sleduje aktuální stav a potřeby české společnosti v oblasti výživy a zdraví s důrazem na pitný režim.

Čtěte také: Při úrazech zubů je důležitý čas

Základní patero zubní lékařky:

 1. Navštěvovat i s dítětem pravidelně nejen zubního lékaře, ale také dentální hygienistku.
 2. Malým dětem zuby dočišťovat. Jakmile se mezi zuby vytvoří kontakty, používat i mezizubní kartáčky.
 3. Pít neslazené nápoje – pramenitou a minerální vodu, čaj.
 4. Omezit frekvenci konzumace sladkostí.
 5. Zapojit dítě do kvalitního preventivního programu.

MUDr. Hana Zallmannová
zubní lékařka, ředitelka Českého zeleného kříže a projektu Dětský úsměv

Zdroj: www.detskyusmev.org, www.aqualifeinstitute.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce