Inzerce

Jak si poradit s kašlem

9. února 2018, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2684x

Lékaři často zdůrazňují, že samotný kašel není nemoc, ale pouze její projev. Kašel ale může mít mnoho příčin: od zachycení potravy v dýchacích cestách přes infekci až po astma. Proto je důležité co nejdříve odhalit, proč a jak vlastně kašleme.

Dobrá rada
foto: shutterstock.com

Kašel je fyziologický obranný reflex organismu, který brání, abychom různé škodliviny či cizorodé látky vdechli a pokud se tak již stane, pomáhá nám dýchací cesty od nich očistit tím, že začneme vykašlávat hlen i s cizorodými látkami. Kašel nejčastěji vzniká jako následek zánětu horních cest dýchacích, obvykle v důsledku virové infekce. Další příčinou kašle je dráždění dýchacích cest prachem, kouřem, plyny nebo hleny pronikajícími sem z nosu.

Čtěte také: Jak poznám černý kašel?

Jaký máte kašel

Kašel je nejčastější příznak onemocnění dýchacího ústrojí. Základním problémem při jeho léčbě kašle bývá určení druhu kašle.

Důležité je, zda se jedná o kašel suchý, zpravidla spojený s drážděním v krku, kdy pacient nevykašlává hlen, nebo produktivní, často doprovázený bolestí na prsou, kdy pacient vykašlává hlen snadno či obtížněji. Vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, tedy tzv. zadní rýmu.

Čtěte také: Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení

Podle délky trvání dělíme kašel na:

 • akutní - trvá méně než tři týdny. Akutní kašel má obvykle svoji příčinu v onemocnění dýchacích cest. Nejčastěji je přítomen při virovém infektu horních cest dýchacích a trvá přibližně 2 týdny.
 • chronický - kašel trvající déle než osm týdnů. Dlouhodobý chronický kašel má negativní dopad na kvalitu života. Často je doprovázen bolestmi na hrudi, poruchami spánku, depresí, stresovou inkontinencí, zvracením. Ztěžuje společenský život, může snížit i pracovní uplatnění. Důležitým krokem pro další vyšetření pacienta je detailní anamnéza.

Léčba kašle

Suchý kašel: pro léčbu tohoto typu kašle jsou vhodná antitusika, která kašel tlumí. K dispozici jsou volně prodejná kodeinová či nekodeinová. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus účinku – snižují citlivost centra pro kašel. Jejich dlouhodobé podávání ovšem může vést ke vzniku závislosti, a proto je potřeba dodržovat přesně dávkování a pokyny lékárníka.

Produktivní kašel: pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Dále je možné použít léky s účinnou látkou guajfenesin, která pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání.

Osvědčenými bylinkami proti kašli a nachlazení jsou jitrocel, mateřídouška, bazalka a eukalyptus. Velmi perspektivní je boswellie, má výrazné protizánětlivé a protialergické účinky. Výrazně větší koncentrace účinných látek z bylin než v čajích je v medicinálních bylinných směsích ve formě sirupů, proto s nimi dosáhneme rychlejšího a většího léčebného efektu. Alternativou či doplněním klasické léčby může být i léčba homeopatická.

Čtěte také: Kašel lze léčit různými způsoby

Tlumit, či ne?

Utlumovat kašel léky není vždy správné. Zvláště nevhodné je potlačovat vlhký kašel, který je zdraví prospěšný. Vykašláváním se tělo zbavuje hlenu a jiných cizích látek v dýchacích cestách. Když nastoupí produktivní kašel, nemusíte ihned sahat po lécích. Stačí počkat, slabší kašel může ustoupit i spontánně. Pokud se rozhodnete léčit vlhký kašel bez lékaře, chybu můžete udělat už při koupi volně prodejných léků a jejich kombinování. Zatímco některé sirupy proti kašli zlepší hygienu dýchacích cest a pročistí je, jiné podrážděnou sliznici uklidní a tím kašel zmírní. Užívat je najednou je však nevhodné! Výsledkem může být hlen, který se vám nebude dařit vykašlat. Pokud máte pochybnosti, poraďte se o koupi vhodného přípravku s lékárníkem.

Pozor na samoléčbu

Pokud se rozhodnete léčit kašel sami, dejte si pozor. Stačí užít několik přípravků se stejnými účinnými látkami a riskujete nepříjemné závratě nebo bolesti hlavy. Pro jistotu si vždy schovejte příbalový leták. Nedoporučuje se také současné podávání antitusik a mukolytik, neboť může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se také stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle, a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu. Pokud si nejste jisti, který lék je pro vás v určité fázi kašle nejvhodnější, zeptejte svého lékaře nebo lékárníka.

Čtěte také: Umíte správně používat nosní kapky a nosní spreje?

Kašel a tekutiny

Zatímco při suchém kašli se doporučuje pít více tekutin, při produktivním kašli jejich příjem zvyšovat netřeba. Pokud však kašel doprovází zvýšená teplota nebo se nadměrně potíte, je vhodné pít více. Doporučené jsou čaje, které podporují vykašlávání. Vhodná je i voda a minerálka, vyhýbejte se studeným perlivým nápojům a alkoholu. Účinným domácím pomocníkem proti kašli je pak cibulový, lipový a bazalkový čaj, ale i odvar z jablečných slupek či z mateřídoušky. Káva se v tomto případě nepočítá za tekutinu, protože tělo odvodňuje.

Důležité, zejména v topné sezoně, je zvlhčovat vzduch v místnosti. Pokud nemáme zvlhčovač, můžeme improvizovat alespoň vlhkým ručníkem na radiátoru. Často větráme.

Kdy je nutné navštívit lékaře

 • Pokud kašel trvá déle než tři týdny.
 • Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).
 • Pokud pacient obtížně dýchá.
 • Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve), hnisavý hlen.
 • Při bolesti na hrudi.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 29 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Petra (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 16. listopadu 2019, 10:20:58

  Myslím si, že za toto by byla alternativa 10 mg, a bude Vám to plně dostačovat, já si kupuji… Diskutovat

 • Adriana (Cévní mozková příhoda) 16. listopadu 2019, 10:51:01

  Nás to potkalo také, manžel byl pořád v práci, často 15 hodin denně, říkala jsem mu, aby… Diskutovat

 • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

  A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.