aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Jak zmírnit bolest zubů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2535x )

Bolest zubů se často objeví ve chvílích kdy se to nejméně hodí. Jsou svátky, víkend, jste na cestě na dovolenou nebo váš lékař zrovna neordinuje. Od bolesti zubů si můžete částečně ulevit sami. Co vám může pomoci?

Dobrá rada
shutterstock.com

Bolest zubů může mít spoustu podob a příčin. Od rostoucích osmiček, přes zánět dásní až po obnažené zubní krčky. Nejúčinnější jak se bolesti zbavit, je samozřejmě návštěva stomatologa. Pokud se k němu ale z nějakého důvodu zrovna nemůžete dostavit, můžete si od bolesti ulevit i sami. Jak na to?

Studené obklady nebo led 

Přikládání studených obkladů na líc může snížit bolest zubů. Chlad totiž způsobuje zúžení krevních cév, což může ulevit od bolesti. Studené obklady znecitlivý problém a také zmírní otoky. Pokud nemáte studený obklad můžete improvizovat a použít např. sáček mražené zeleniny, který zabalíte do utěrky abyste ochránili pokožku obličeje. Nikdy byste však neměli aplikovat studené obklady na dobu delší než 15 až 20 minut!

Zkusit můžete i led. Třikrát, maximálně čtyřikrát denně přiložte kus ledu na tvář, kde vás obtěžuje bolavý zub. Zklidníte tím otok a uleví se vám. Led můžete také cucat nebo sát. Pomáhá i přerušované masírování zubu kostkou ledu.

Další obklad který vám může zmírnit bolest je použití mokrého, již vyluhovaného čajového sáčku máty peprné hned vedle zubu, který bolí. (Čajový sáček by měl být pouze trochu teplý, ne horký.) 

Citron

Na bolavý chrup a podrážděné nervy vám může pomoci citron. Nakájejte celý citrus na plátky a obkládejte jimi postižené místo. Šťáva z čerstvého citronu působí nejlépe na dásňové problémy.

Alkohol

K léčbě se vám bude hodit vodka, slivovice, rum či jiný tvrdý drink. Léčit bolavý zub můžete dvěma způsoby. Buď nalijte alkohol na vatu či kapesník a necháte jej několik minut přiložený na bolavém místě v ústech nebo si vykloktáte alkoholickým drinkem, jako by to byla ústní voda. Alkohol je v druhém případě nutné v ústech udržet minimálně minutu. Po této proceduře si ústa nevyplachujte a nechte stopy alkoholu působit.  

Při dezinfekci a hojení ran v ústech může pomoci také výplach slanou vlažnou vodou. Smíchejte 1/2 čajové lžičky soli se sklenicí teplé vody. Následně touto směsí ústa vyplachujte. Antibakteriální účinek mají i výplach ze šalvěje či heřmánkového čaje.

Česnek

Česnek je označován za přírodní antibiotikum. Poskytuje navíc úlevu od palčivé bolesti. Stačí na postižené místo nanést směs nadrceného česneku a soli. Podobný efekt má i cibule, která mimo jiné bojuje proti infekci. Doporučuje se ji za syrova žvýkat už při prvotních potížích nebo ji alespoň přiložit na bolavé místo.

Směs soli a pepře

Užitečná může být také směs soli a pepře. Obě tyto suroviny mají analgetické účinky. Stačí je smíchat s vodou, nanést na zub a nechat působit. 

Tea tree olej

Olej Tea tree se vyplatí mít vždy po ruce. Nepomáhá totiž jen v boji se zubními záněty. Co se týče úst, léčí například taky opary či afty. Bolavé zuby je jím ideální potřít napřímo a nechat působit. 

Hřebíček

Hřebíček je doslova zázračným kořením. Můžete ho kousat či cucat v ústech nebo si z několika hřebíčků připravit odvar.  Toto koření je současně i vhodnou prevencí, má totiž silné dezinfekční a antibakteriální účinky.

Akupresura

Na zmírnění bolesti můžete vyzkoušet i akupresuru. V prohlubni mezi nosem a horním rtem si tlačte po dobu 2 až 3 minut na bod, který má tlumit zubní bolest.

Léky na zmírnění bolesti

Většinu lidí zřejmě jako první napadne sáhnout po lécích na bolest. Těch na trhu existuje celá řada. Lékaři často předepisují Aulin, volně prodejný je pak například Ibalgin, Nurofen nebo Ibuprofen. Každému vyhovuje něco jiného, je tedy třeba vyzkoušet, který z léků bude účinkovat nejlépe. Léky od bolesti vám mohou pomoci několik dní, dokud nebudete moci navštívit pohotovostního zubního lékaře. 

Pokud vaše bolest zubů přetrvává, nebo se zhoršuje naplánujte si schůzku s vaším lékařem.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce
Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=banner-300x300&utm_campaign=zuby

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 817 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce