Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1453x )

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění, jehož hlavním rysem je omezený průtok vzduchu v průduškách. Klíčové pro oslabení projevů CHOPN je její včasné odhalení. Podstoupit spirometrické vyšetření by proto měl každý, u koho se ve dvou po sobě jdoucích letech objeví kašel přetrvávající alespoň tři měsíce.

shutterstock.com

CHOPN se vyznačuje postupným omezováním průtoku vzduchu v průduškách. Kvůli změnám v dýchacím ústrojí (obstrukce při chronické bronchitidě, rozedma plic, hromadění hlenu) proudí dovnitř a ven z plic méně vzduchu. Dochází tak k omezení jejich funkce, kterou je výměna plynů mezi vnějším prostředím a krví.

Ačkoliv statistiky označují za hlavní příčinu CHOPN kouření, odborníci volají po větší ostražitosti všech, kdo své plíce trvale vystavují i jiným škodlivým vlivům. Těmi mohou být jakékoli cizorodé látky, které nadměrným zatěžováním dýchací soustavy mohou toto onemocnění spustit.

Co vše může způsobit CHOPN?

Kromě aktivního či pasivního kouření, které je viníkem až 75 % všech případů onemocnění, jsou za rizikové považovány i další faktory, se kterými lze běžně přijít do styku. Patří mezi ně:

1. pravidelné vdechování výparů z chemikálií (syntetické barvy, čistidla, technické chemikálie)
2. častá inhalace výfukových zplodin dopravních prostředků
3. dlouhodobý pohyb ve vysoce prašném prostředí
4. topení fosilními palivy
5. časté infekce v dětství
6. opakované vdechování spor plísní v domácnostech

To,který faktor u konkrétní osoby způsobí rozvoj choroby, je dáno nejen intenzitou a pravidelností jeho působení na organismus, ale také genetickými předpoklady. Za velmi rizikové je považováno i pasivní kouření, zvláště v dětství, ale i kouření marihuany, doutníků nebo klasické či vodní dýmky.

„I přes rozšířený mýtus, že například kouření dýmek nebo přírodního tabáku je zdravější než konzumace klasických průmyslově vyrobených cigaret, v případě CHOPN toto rozdělení nehraje roli. Ohrožen je každý, kdo je pravidelně vystaven působení kouře jakéhokoliv druhu,“ upozorňuje předseda ČOPN prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.

Kdy je třeba pomyslet na CHOPN

 1. Je Vám nad 40 let?
 2. Jste současný nebo bývalý kuřák?
 3. Trpíte dlouhodobým kašlem, zpravidla několik měsíců v roce, spojeným s vyykašláváním?
 4. Zadýcháváte se při větší pracovní či pohybové zátěži a nestačíte svým vrstevníkům?
Pokud jste odpověděli ANO alespoň na první 3 body a zejména pokud jste odpověděli ANO i na 4. bod, je vhodné se obrátit na Vašeho praktického lékaře k vyšetření a případnému následnému vyšetření plicním lékařem.

Příznaky CHOPN

Z příznaků je nejzávažnější dušnost, která je u CHOPN typicky závislá na stupni tělesné zátěže. Proto se také k posouzení dušnosti u CHOPN používá mezinárodně uznávaná pěti- stupňová škála dušnosti, kterou vyvolá různě intenzivní tělesný pohyb(viz tabulka).

chopn

Příznaky se objevují nejprve jen při zvýšené námaze, ale pak i v klidu. Na vině je chronický zánět průdušek, který vede k jejich zužování a tvorbě hlenu. Mnoho lidí si myslí, že jsou to přirozené důsledky jejich letitého kouření, práce v prašném prostředí, prodělané dýchacího onemocnění, nebo vyššího věku a proto k lékaři nejdou. Dělají tím ale osudovou chybu. Jen včasná diagnóza a léčba dokáže zkvalitnit a prodloužit jejich život.Příznaky CHOPN se často objevují až ve chvíli, kdy došlo k závažnému poškození plicní tkáně a postupem času se příznaky ještě zhoršují. U chronické bronchitidy je nejčastějším symptomem kašel, který je přítomen nejméně po tři měsíce v roce, dva roky po sobě.

Mezi další příznaky CHOPN patří:

 • Dušnost, hlavně při fyzických aktivitách
 • Sípání
 • Bolest na hrudi
 • První věc, kterou po ránu musíte udělat je vyčistit si hrdlo, protože vaše plíce produkují velké množství hlenu
 • Chronický kašel s množstvím hlenu, který může být průhledný, bílý, žlutý nebo nazelenalý
 • Modrání rtů nebo nehtů (cyanóza)
 • Časté respirační infekce (infekce dýchacích cest)
 • Únava
 • Neúmyslný úbytek hmotnosti (v pozdějších fázích)

Diagnóza CHOPN

K podezření na CHOPN pomáhají informace o příznacích CHOPN, ale zásadním je vyšetření funkce plic, spirometrie provedená před a po inhalaci léku rozšiřujícího průdušky. Podle výsledku lze rozdělit bronchiální obstrukci na čtyři stupně: lehkou, středně těžkou, těžkou a velmi těžkou. Poté se stanoví další vyšetřovací postup. K dalším důležitým vyšetřením patří účelně stanovené podrobné vyšetření plicních funkcí, 6minutový test chůzí a pátrání po souvislostech se srdečním onemocněním, postižením horních dýchacích cest a po bronchiálním astmatu.

Jak se CHOPN léčí?

CHOPN nelze zcela vyléčit. Při včasném zahájení léčby však lékaři mohou zastavit nebo alespoň výrazně zpomalit její rozvoj a umožnit tak pacientovi plnohodnotný život.

V léčbě je důležité přestat s kouřením, prevence infekcí (očkování proti chřipce a zápalu plic způsobeného pneumokoky), udržování tělesné kondice a pravidelné užívání léků inhalačních i tabletových na rozšíření průdušek a potlačení zánětu v dýchacích cestách.

Léčbu je nutné cíleně zaměřit na jednotlivé typy CHOPN a vždy individuálně směřovat léčbu na každého jednotlivce podle zjištěných nálezů a optimalizovat ji (její snášenlivost, pravidelnost a dlouhodobost).

Prognóza CHOPN je závažným problémem, neboť současná medicína umí zpomalit zhoršování nemoci, ale nedokáže CHOPN zabránit i když je léčba komplexní a finančně nákladná. Proto je prevence této nemoci stejně důležitá jako léčba.

Jak se vyhnout chronické obstrukční plicní nemoci?

Nekuřte!

85 % pacientů, kteří nemocí trpí, kouří nebo někdy v životě kouřilo, proto je dobré s tímto zlozvykem vůbec nezačínat. Kuřáci navíc nemoc CHOPN vůbec neodhalí nebo jim je diagnostikována ve značně pokročilém stádiu. Příznaky nemoci jako dráždivý kašel a zadýchávání přisuzují standardním problémům kuřáctví. Nepřipouští si, že by se mohlo jednat o vážnou chorobu.

Vyhýbejte se i společnosti kuřáků!

Stejně škodlivé jako samotné kouření je také pasivní kouření. Cigaretový dým obsahuje drobné částice, které dráždí plíce. Odborníci prokázali, že pobyt v zakouřeném prostředí po dobu 40 hodin týdně po dobu 5 let zvyšuje riziko vzniku chronické obstrukční plicní nemoci o 48 %.

Vyhýbejte se zakouřenému prostředí!

Nejen cigaretový kouř, ale také dým ze spalování či smog zatěžují a ohrožují zdraví plic. 

Vyhýbejte se zaměstnání s častým kontaktem s prachem či výpary z chemikálií!

V případě, že v takovém prostředí pracujete, je dobré se chránit alespoň kvalitními rouškami a pravidelně docházet na spirometrická a další odborná vyšetření. CHOPN se dnes řadí mezi nemoci z povolání.

Prevencí předcházejte infekcím dýchacího ústrojí!

Především v zimních měsících je lidské tělo oslabeno celou řadou virů a bakterií, které útočí na dýchací cesty. Dlouhé a často opakované záněty dýchacích cest oslabují činnost plic i celého organismu.

Dbejte na dostatečnou fyzickou aktivitu!

Přiměřený a dobře zvolený pohyb je prevencí téměř jakýchkoliv nemocí. Aerobní aktivity posilují jak činnost srdce, tak plic. Aktivní pohyb odborníci považují za dechovou rehabilitaci.

Pohyb doplňujte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zelenin a bílkoviny!

Zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály posiluje obranyschopnost organismu, a tělo je tak schopné lépe se bránit řadě virů a bakterií, které ho ohrožují.

Domov udržujte v čistotě!

Prach, roztoči a spory plísní neohrožují plíce jen astmatikům, ale dráždí dýchací ústrojí i zdravého člověka, proto je velmi důležitý pravidelný a důkladný úklid domácnosti.

Větrejte!

Výpary z vaření mohou být občas stejně nebezpečné jako výpary z chemikálií. Zplodiny z přepáleného oleje nebo připáleného umělohmotného ucha hrnce v uzavřeném prostoru dráždí sliznice, které jsou pak mnohem náchylnější k infekcím. Větrání zároveň snižuje prašnost a přítomnost nejrůznějších dráždivých látek ve vašem obydlí.

Den pro zdravé plíce

Plicní lékaři tradičně organizují pro širokou veřejnost přednáškovou konferenci s názvem Den pro zdravé plíce. Letos se koná 19. listopadu od 9.00 do 13.00 hodin a lidé ji mohou sledovat online prostřednictvím adresy: www.copn.cz, kapitola „Aktuality/Přednáškový den“. 

Základní materiály o CHOPN i o dalších plicních nemocech lidé dostanou také na informačních stanovištích v obchodních centrech v Praze, Hradci Králové a Olomouci – při dodržení všech epidemiologických opatření. Další informace jsou k dispozici také na www.denchopn.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Bronchitida

Bronchitida - zánět průdušek, může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Chronická bronchitida vede velmi často k CHOPN.

Chronická plicní nemoc bere lidem dech

Sedm až osm set tisíc lidí v zemi trpí chronickou obstrukční plicní nemocí, která může člověk úplně ochromit.

Nemoci plic a dýchacích cest

Daň z cigaret neplatíme pouze státu. Kdo na náš rozmar doplácí nejvíce není ani tak naše kapsa jako spíše zdraví.

Bronchitida

Bronchitida je zánětlivé onemocnění průdušek. Průdušky tvoří systém trubic, které rozvádějí vdechovaný vzduch z průdušnice k plicním sklípkům. Příčinou zánětu je nejčastěji virová či bakteriální infekce...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce