Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Koronavirus - přenos, příznaky a jak se chránit

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18445x )

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc Covid -19 se velmi rychle šíří. Podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). U některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Na nemoc umírají převážně senioři a lidé s podlomeným zdravím.

shutterstock.com

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. 

Nový koronavirus se přenáší hlavně kapénkovou infekcí. Nakažená osoba kolem sebe šíří při mluvení, kýchání či kašlání drobné, okem neviditelné kapičky, které obsahují infekční virové částice. Vir šíří nejen viditelně nemocní lidé, ale i ti v inkubační době onemocnění. Pokud navíc nakažená osoba nedodržuje správná pravidla respirační hygieny, jako je například nošení roušky, může tyto infekční kapičky šířit dále na zdravé lidi. A to až do vzdálenosti až dvou metrů. Člověk se nejčastěji nakazí, pokud při blízkém kontaktu s nakaženým jedincem tyto infekční kapičky vdechne nebo mu kapička vletí přímo do oka. 

Nakažená osoba může koronavirus přenášet i dotykem. Pokud si třeba kýchne do dlaní a dotkne se okolních předmětů či osob, šíří infekci. Klíčové je proto dodržovat správně osobní hygienu a (nejen) kašlajícímu člověku nepodávat ruku. 

K přenosu koronaviru může docházet také prostřednictvím kontaminovaného okolí. Kapénky uvolněné při mluvení či kýchání mohou přistát na oblečení, telefonu atd. Rizikové jsou v zásadě jakékoliv předměty či povrchy v bezprostředním okolí nakaženého. Při použití kontaminovaných předmětů pak může dojít k dalšímu přenosu tím, že si člověk neumyje ruce a sáhne si na ústa, nos, či když si promne oči.  

Příznaky onemocnění

Koronavirus má obdobné příznaky jako onemocnění chřipkou.

Podle nedávné analýzy Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž experti sledovali nakažené v Číně, patří mezi nejčastější příznaky:

 • Horečka
 • Suchý kašel
 • Silná dušnost, ztížené dýchání či dechová nedostatečnost
 • Únava
 • Bolest kostí nebo kloubů
 • Bolest v krku
 • Bolest hlavy
 • Bolesti svalů

Mezi méně časté symptomy pak patří:

 • Zimnice
 • Závratě a zvracení
 • Průjem

U některých pacientů má nemoc lehký průběh, u těžších případů se ke zmíněným příznakům může přidat zápal plic a akutní respirační selhání.

Příznaky nemoci se navíc u každého pacienta mohou lišit a správnou diagnózu může určit pouze lékař.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

Co dělat, pokud pociťuji příznaky onemocnění?

Rozhodně ne každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19! Každý případ infekce koronavirem musí být charakteristický epidemiologickými kritérii – tzn. daný jedinec byl v ohnisku nákazy, a také klinickými kritérii – tzn. vykazuje symptomy, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.

Pokyny pro ty, kteří přicestují z oblastí zasažených koronavirem

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje těmto lidem, aby v následujících 14 dnech po návratu sledovali svůj zdravotní stav se zaměřením se na příznaky počínajícího respiračního onemocnění (především horečka nad 38 st. C, dýchací obtíže). V případě výskytu výše uvedených příznaků zůstaňte doma, omezte kontakt s ostatními osobami a telefonicky kontaktujte svého lékaře.

Preventivní testy na koronavirus 

Na koronavirus neexistují preventivní testy, ale pouze testy diagnostické. Proto se testy provádí pouze z indikace ze strany lékaře po dohodě s hygieniky v případech, kdy je podezření na nákazu.

Léčba onemocnění

Pro infekci není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní tímto virem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit.

Jak se chránit

Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění, jako v aktuálním chřipkovém období:

 • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
 • necestovat do zasažených lokalit
 • dodržovat základní hygienická pravidla - umývejte si ruce mýdlem nebo používejte antibakteriální gely s obsahem alkoholu
 • nedotýkat se očí, nosu a úst neumytýma rukama
 • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
 • omezte cestování hromadnou dopravou i nákupy
 • často větrejte
 • nosit i podomácku vyrobenou roušku, které se nedotýkat a když se dotknete, umyjte si ruce
 • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)
 • je vhodné dezinfikovat také mobilní telefony a klávesnice i myši u počítač
 • staráte-li se o nemocného, pravidelně dezinfikujte jeho okolí a bezpodmínečně používejte roušku a brýle
 • jste-li v karanténě, pečlivě ji dodržujte. Můžete být nemocní a lidem tak nebezpeční, i když u sebe nepozorujete žádné příznaky

Čtěte také: Koronavirus: Mytí rukou je důležitá součást prevence

Ochrání proti onemocnění koronavirem textilní rouška?

Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Ochranu proti přenosu nákazy od jiného člověka může poskytnout pouze respirátor se stupněm filtrační ochrany proti virům, případně v určité míře také speciální roušky vyráběné s použitím nanotechnologických výrobních postupů. Pro ochranu před virovými onemocněními fungují efektivněji respirátory filtrační třídy FFP3, částečně FFP2. Ideální variantou jsou ty s vydechovacím ventilkem, které jsou ale vhodné pouze pro 100% zdravé lidi, kteří se před nemocí COVID-19 chtějí chránit. Pokud je použije jedinec, který je již infikován, výrobek ztrácí smysl. Přes ventilek se totiž virus snadno dostane ven do ovzduší.

Na zasedání vlády ve středu 18. března 2020 byla přijata další krizová opatření. Je zavedena povinnost nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. Rouška může být klasická ústenka, doma vyrobená textilní nebo i šála či šátek. Když budeme roušky nosit všichni, můžeme tak zpomalit šíření nákazy nového koronaviru. Stačí si zapamatovat lehké pravidlo: „Moje rouška ochrání tebe, tvoje rouška ochrání mě.“

Jak roušku nosit:

 • Než ji nasadíte, pořádně si umyjte ruce.
 • Zakryjte ústa a nos.
 • Mezi rouškou a obličejem nesmí být mezera.
 • Nedotýkejte se roušky během užívání.
 • Pokud se dotknete, umyjte si ruce mýdlem či antibakteriálním gelem.
 • Nepoužívejte roušku opakovaně. Snímejte odzadu (vyhněte se přední části) a ihned vyhoďte do uzavíratelného koše.
 • Hned poté si umyjte ruce.
 • Textilní roušku po po použití sterilizujte (vyvařte nebo vyperte na vysokou teplotu).

Nepodléhejte panice  a sledujte aktuální situaci u ověřených zdrojů

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s aktuálním výskytem onemocnění COVID-19, jsou vám k dispozici infolinky Státního zdravotního ústavu.

Zdroj: www.mzcr.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 567 lidí

Mohlo by vás zajímat

Koronavirus: na ochranu očí se často zapomíná

Nový koronavirus se může do těla dostat také přes oční sliznici. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.

Jak se chránit proti nákaze? Pomůže vitamin D

Podle posledních studií je klíčovým faktorem pro odolnost proti infekcím dostatek vitaminu D. Ten má silný vliv na funkci protiinfekčních bariér ve střevech, plicích, kůži a placentě, které chrání tělo před napadením viry, bakteriemi a toxiny.

Berete léky na vysoký krevní tlak? Léčbu nepřerušujte.

V souvislosti se šířením zprávy, že dva z nejběžnějších druhů léků na vysoký krevní tlak mohou zvyšovat hrozbu nákazy novým koronavirem, mají pacienti obavy, zda mají tyto léky dále užívat.

Povinná karanténa pro občany, kteří se vrací z Itálie

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Itálie. Podle našich informací je v Itálii t. č. 16,5 tisíce Čechů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce