Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Léto na Ordinaci.cz - Pozor na klíšťata

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 20284x )

Každý z nás zažije během svého života mnoho planých poplachů, kdy jsou mateřská znaménka považována za klíště.

Pozor na klíšťata

Každý z nás zažije během svého života mnoho planých poplachů, kdy jsou jeho mateřská znaménka či jiné tmavé tečky na kůži, mylně považovány za klíště. Díky tomu i malé dítě ví, jak klíště vypadá. Klíšťata jsou snad naši nejznámější cizopasníci, ze kterých máme téměř panickou hrůzu. Oprávněně?

Ve světě se vyskytuje kolem 650 různých druhů těchto roztočů, u nás jich žije 17. Pro člověka je nejvýznamnější klíště obecné, které najdeme nejen na své kůži, ale i v srsti domácích a divokých zvířat. Obecně řečeno, klíště se rádo pochutná na krvi teplokrevných savců. Člověka přímo nevyhledává, ale je-li na blízku, klíště nepohrdne. Krev totiž nutně potřebuje ke svému vývoji.

Na to, jak je klíště malé a jak si s námi občas hraje na schovánanou, dokáže být také velmi nebezpečné. Víme, že klíště přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu . Odhaduje se, že u nás je borreliózou promořeno až 20% klíšťat a encefalitidou kolem 1%. Kromě toho je přenašečem dalších šesti nemocí. Patří mezi ně například Q horečka, riketsióza, či tularémie. Infekce se do organismu dostává ze slin klíštěte při sání krve.

Mohlo by se zdát, že nás klíště nemůže ničím překvapit, protože už o něm všechno víme. Jenže kolem klíštat koluje spouta pověr, polopravd a mýtů. Zapomeňte na báchorky o tom, jak klíště sedí ve větvích stromů a rozhlíží se po krajině, aby mu žádný hostitel neunikl. Když se člověk přiblíží, skočí na něj klíště z výšky několika metrů a přesností několika milimetrů, aby se s chutí zakouslo. Opak je pravdou. Klíštěta žijí v trávě, kde samičky kladou vajíčka na listy různých rostlin. Daří se jim tam, kde je vlhko a teplo, do výšky přibližně jednoho metru nad zemí. Možná, že klíštěta mají dokonce z výšek strach.

Také jsme ochotni dlouze debatovat o tom, zda se má zakousnuté klíště potřít olejem alkoholem nebo mýdlem, točit ve směru či proti směru hodinových ručiček, nebo rovnout vytrhnout bez vytočení. Co rodina, to jiný recept. Pokud se chcete o klíštětech a nemocech , které způsobují dozvědět více, začtěte se do některého z článků, který pro Vás napsali naši odborníci.

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťová encefalitida
Člověk parazity nemá rád, ty co sají krev ještě méně a ty co při tom mohou způsobit vážné onemocnění již vůbec ne. Do této skupiny parazitů patří právě klíště. Známe je všichni z vlastní zkušenosti. Na jaře jsou velmi drobná. V průběhu léta a na podzim jsou již větší, ale nebezpečná jsou všechna.

Lymeská borrelióza
Amerika dala Evropě syfilis, Evropa Americe lymeskou borreliozu. Když v roce 1975 jisté dvě matky z městečka Old Lyme ve státě Connecticut v USA, jejichž děti měli zánět kloubů, ztropily povyk, neměli ponětí, co z toho vzejde.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tamara

ahoj, Když chci naočkovat děckám klíšťovku je tam nějaký limit kdy jsou moc malý? A kolik mi připlatí pojišťovna? a jsou vůbec nějaký další očkování se kterýma se to tčeba nemsí krýt?

bubik

já děti očkovala ve dvou letech v zimě, s povinných očkováním se to nijak netřískalo, většinu z toho měli už za sebou. Akorát se nám stalo, že staršímu klukovi doktor dal první dvě dávky pro dospělí (já jsem tenrkát ještě nevěděla, že existuje dětská vakcína). Ale teď je naštěstí o očkování dost informací běžně přístpuných, takže než do něčeho jdu, pořádně si to prostuduju.

Alena

no neviím. me se teda zda že toho pořad moc nevim. Když se ptám doktorky tak ona něco řekne ja jtomu nerozumím a ještě si připadám jako že jí děsně zdržuju a obtěžuju.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 535 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce