Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Lupénka (psoriáza) nehtů

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 26497x )

Lupénka se může objevit na různých částech těla. Přibližně polovina pacientů s lupénkou má také problémy s nehty (lupénka nehtů). Nehty bývají postiženy lupénkou nejčastěji u osob nad 40 let. Psoriáza na nehtech se obvykle projevuje prohlubinami v nehtové ploténce (rozpíchání špendlíkem). Vzácněji se objevují pod nehtovou ploténkou nahnědlé skvrny připomínající kapky oleje. Nehty bývají rozvolněné a mohou se drobit.

shutterstock.com
Lupénka je chronické zánětlivé kožní onemocnění postihující 2–3 % populace. Postižení nehtů je popisováno až u 50 % pacientů s lupénkou a předznamenává vážnější průběh onemocnění a postižení kloubů. Izolovaný výskyt postižení nehtů bez současné přítomnosti projevů na kůži se pohybuje mezi 5–10 %. Změny na nehtech se častěji vyskytují u mužů než u žen a u pacientů s vyšší tělesnou hmotností. Postižení nehtů mezi pacienty s PsA dosahuje až 80 % a změny na nehtech mohou artritidě předcházet. Možným vysvětlením této vysoké incidence je blízká anatomická lokalizace mezi nehtem a distálním interfalangeálním skloubením.

Projevy nehtové lupénky významně ovlivňují kvalitu života pacientů. Tato nemoc pro své nositele představuje významné psychologické zatížení a omezení jejich profesních i každodenních aktivit. Projevy na nehtech hodnotí více než 90 % z nich jako esteticky rušivé. Navzdory závažnosti diagnózy nehtové psoriázy bývá lékaři toto onemocnění velmi často přehlíženo či neefektivně léčeno.

Čtěte také: Nová mobilní aplikace usnadní život pacientům s lupénkou

Příznaky nehtové lupénky

Projevy nehtové psoriázy souvisí s anatomickou lokalizací postižené části nehtu.

Nejčastějšími změnami na nehtech jsou změny zbarvení a tvorba drobných jamek a prohlubní. Může také dojít ke zbytnění nehtového lůžka, které se pak lžičkovitě prohýbá nahoru. Pokud je ložisko lupénky pod nehtem, prosvítá skrze nehet nahoru jako nažloutlá skvrna. Nehty se mohou odlučovat od nehtového lůžka. Někdy může být obtížné určit, zda je příčinou těchto změn na nehtu lupénka nebo zda se jedná o jinou příčinu, např. plísňové onemocnění nehtů.

Změny na nehtech mohou být vyvolány i zcela minimálním traumatem, například při manikúře nebo nošením nevhodné obuvi.

Léčba lupénky nehtů

Léčba psoriázy patří výhradně do rukou kožního lékaře (dermatologa).

Pro jedince s mírnými příznaky většinou postačí léčba povrchovými lokálními přípravky či aplikace steroidních injekcí do místa postižení, což je považováno za standardní postup.
Vhodné je propojit lokální terapii s kosmetickou péčí – ta obnáší udržovat nehty krátké, jemně opilované, s vrstvou bezbarvého laku.
Ideální je, provádí-li manikúru odborník zvyklý potýkat se s psoriatickými nehty, jelikož péče o ně má určitá specifika.

Systémová léčba

Neodpovídá-li lupénka na topickou léčbu, je možné sáhnout po léčbě systémové, která může vzhled nehtů opravdu zlepšit. V případě, že lupénka postihuje více oblastí včetně kůže či kloubů, mohou systémové léky pomoci od všech zmíněných potíží. Stává se ale, že zlepšení v oblasti nehtů zaostává za úpravou kožních příznaků až o několik měsíců. To proto, že může trvat šest měsíců až jeden rok, než postižený nehet odroste a místo něho se vytvoří nový.

Fototerapie

Již dlouho je známo, že každodenní a přitom nepříliš dlouhé vystavení se slunečnímu záření zmírňuje příznaky psoriázy.

Existují dva typy UVB lamp, které emitují léčebně působící záření, širokopásmové a úzkopásmé. Pro zvýšení účinnosti fototerapie je možné současně aplikovat přípravky s retinoidy, dehtem nebo antralinem. Fototerapie využívá ultrafialové (UV) světlo, nejúčinnější vlnová délka je od 308 nm do 314 nm, tzv. úzkopásmové UVB. Někdy se léčba světlem kombinuje s podáváním léčiv zcitlivujících kůži k záření (PUVA). Doporučuje se aplikovat fototerapii UV zářiči přímo na kožní projevy, nikoli na zdravou kůži. Fototerapii provádějí kožní lékaři ve zdravotnických zařízeních přístroji k tomu schválenými.

Biologická léčba

Biologické přípravky jsou zacíleny na imunitní systém. Zde blokují činnost určitých buněk imunitního systému, které hrají v psoriáze určitou úlohu. Zatímco jiné možnosti léčby lupénky také ovlivňují imunitní systém organismu, je účinek biologických přípravků specifičtější, neboť zasahují v konkrétním patogenetickém kroku psoriázy. Tato selektivita je také důvodem vyšší bezpečnosti ve srovnání s léky

Biologická léčba je u nehtů stejně účinná jako u kožních projevů, pacient i lékař se však musejí připravit na pozdější nástup účinku, neboť k ústupu obtíží dochází až zhruba po 24 týdnech léčby. Léčba má nicméně dlouhotrvající efekty.

Čtěte také: „Biologická léčba nás vrací do normálního života,“ říkají pacienti s lupénkou

Další možnosti léčby

 • Lázeňská léčba lupénky je možná v lázních v ČR a SR.
 • Přírodní produkty jsou vhodné mezi obdobími vzplanutí lupénky nebo jako doplněk léčby místními i celkovými léky.
 • Psychoterapie má velký význam, neboť lupénka významně zhoršuje kvalitu života, pacienti jsou vystaveni trvalému tlaku okolí, mívají deprese.
 • Dieta má význam u obézních pacientů, u akutních stavů a u pacientů s přidruženými chorobami – doporučuje se středomořská dieta, tj. strava bohatá na zeleninu, ovoce, bílá masa, ryby, nenasycené mastné kyseliny, zákaz alkoholu a kouření.
 • Fyzická aktivita je důležitá pro žádoucí redukci hmotnosti.

Péče o nehty

 • chraňte si nehty před znečištěním a mechanickém postižením
 • důležité je předcházet zanesení infekce do postižených míst
 • při práci či kontaktu s vodou používejte ochranné rukavice
 • chraňte ruce před povětrnostními vlivy
 • v zimě noste rukavice, nenechte kůži vysychat
 • doporučuje se udržovat nehty krátce zastřižené a zabroušené
 • ruce si myjte šetrně ve vlažné vodě a následně sušte velmi citlivě pouze přiložením čistého ručníku

Zdroj: www.psoriasis.org,www.dermatologiepropraxi.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece
Neumim zobrazi vpravo jansencilag

Mohlo by vás zajímat

Jak se léčí kožní nemoci?

MUDr. Ilonou Procházkovou, Dermatovenerologická klinika, 25. dubna 2002

Lupénka

Lupénka, latinsky psoriasis, je chronické zánětlivé kožní onemocnění, postihující cca 2-3% středoevropské populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce