Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=specialni-nabidka

Lymská borelióza - riziko nákazy odhalí domácí test

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 23755x )

Klíšťová sezóna je už dávno v plném proudu. Krom klíšťové encefalitidy, na kterou se můžeme v rámci prevence nechat očkovat, přenáší klíště obecné ještě jinou nepříjemnou a záludnou chorobu – lymskou boreliózu. Každoročně se touto zákeřnou nemocí v Evropě nakazí až 10 tisíc lidí. Věděli jste, že existuje způsob, jakým můžete odhalit riziko nákazy dříve, než nemoc stihne propuknout?

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Počet lidí nakažených boreliózou navíc oproti minulému roku, kdy lékaři zaznamenali 355 případů nákazy, stoupl o celých deset procent.

Lymská borelióza nemá vždy jasné příznaky

Záludnost lymské boreliózy tkví především v tom, že její průvodní příznaky lze jednoduše zaměnit za jiná, ne tak závažná onemocnění. Zvláště u dětí, které jen těžko dokáží přesně popsat, co je trápí, je obtížné nemoc podchytit včas. První příznaky jsou navíc pozorovatelné nejdříve třetí den, kdy se na místě přisátí klíštětem objeví červená skvrna s bílým středem. Tento příznak se však nemusí projevit vždy. Statistiky uvádějí, že je to jen do 40 procent případů. Dříve, když jsme na sobě nebo na své ratolesti objevili přisáté klíště, zbývalo nám jen doufat, že nebylo infikované. Teď už je ale naštěstí všechno jinak.

Čtěte také: Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná

Domácí test na boreliózu

Na trhu se objevila diagnostická metoda, díky níž si můžeme ihned po vyndání klíštěte ověřit přítomnost patogenů lymské boreliózy. Jedná se o domácí test, který by především během jarní, letní a podzimní sezóny neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Domácí test je možné zakoupit v internetové Lékárně.cz zde.

Lymská borelióza se přenáší klíšťaty rodu Ixodes ricinus. Samotná nákaza boreliózou u lidí může být diagnostikována pouze lékařem. Ve chvíli, kdy klíště nasaje krev, nelze vyloučit, že není potenciálním šiřitelem nákazy a mělo by být otestováno na přítomnost bakterií boreliózy. Provedení testu trvá pouhých deset minut a jeho spolehlivost je až 95%. Zvláště během prázdnin, kdy máte se svými potomky na programu spoustu aktivit, ale zároveň nechcete nic podcenit, je domácí test velkou pomocí.

Provedení testu je jednoduché

Balení testu krom podrobného návodu obsahuje vše potřebné od zkumavky až po testovací kazetu. Samotné provedení testu je jednoduché. Po tom, co klíště opatrně vytáhnete a zkontrolujete, že se vám podařilo odstranit jej celé i s hlavičkou, vložíte ho do připravené zkumavky. Druhým krokem je rozdrcení klíštěte ve zkumavce se speciálním roztokem. Bakterie boreliózy, jejichž přítomnost test ověřuje, se totiž nacházejí ve střevě klíštěte. Optimální výsledek testu tedy může být dosažen jen tehdy, pokud dojde k řádnému rozdrcení střeva roztoče. Poté už jen pipetou nasajete tekutinu z klíštěte, nakapete roztok do vzorkovacího políčka a do deseti minut máte výsledek. Nejlepších výsledků je možné dosáhnout, když test provedete co nejdříve po vytažení klíštěte.

Čtěte také: Proč se bát klíštěte?

Je-li výsledek testu negativní, můžete si oddechnout, že nemusíte trávit další dva týdny v nejistotě pozorováním možných příznaků. Potvrdí-li se přítomnost patogenů lymské boreliózy, můžete si oddechnout také. Naštěstí jste nenechali nic náhodě a k lékaři se vypravíte včas.

Proč použít domácí test na boreliózu?

  • Během 10 minut zjistíte, zda klíště, které se Vám přisálo na kůži je infikováno boréliemi
  • Test se provádí na samotném klíštěti, nikoli ze vzorku krve člověka
  • Diagnostická metoda vhodná pro jakoukoli věkovou kategorii (dospělí i děti)
  • Statistiky uvádějí, že 13% klíšťat v ČR je infikováno boréliemi
  • Neexistuje očkování proti Lymské borelióze

Rozhoduje doba přisátí – platí, že čím déle je klíště přisáté, tím vyšší je pravděpodobnost onemocnění

Čtěte také: Měsíc sledujte místo, kde jste měli klíště

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/specialni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=specialni-nabidka

Anketní otázka

Byli byste ochotni darovat stolici?

69%
31%
Zatím hlasovalo 218 lidí

Mohlo by vás zajímat

Prevence a léčba lymeské boreliózy

Velmi důležitá je včasná diagnóza, protože léčba antibiotiky v prvém stadiu bývá velmi účinná a může zabránit rozvoji pozdní formy onemocnění. O nasazení antibiotik rozhoduje lékař a je třeba respektovat jeho pokyny, zejména co se týče délky podávání antibiotik. Léčbu předčasně neukončovat, i když příznaky, např. zarudnutí kůže, vymizí.

Lymská borelióza

Nejnápadnější postižení u lymské boreilózy (též lymeská borrelióza) je na kůži a právě to je možné v historických pramenech vypátrat v Evropě.

Hmyz útočí, braňte se

Více než tři tisíce lidí ročně v zemi onemocní lymskou borreliózou, zhruba šest stovek klíšťovou encefalitidou.

Lymeská borelióza

Lymeská borelióza je bakteriální onemocnění vyvolané spirochétou Borrelia burgdorferi, které se přenáší převážně klíštětem obecným. Onemocnění bylo původně rozpoznáno v městečku Old Lyme ve státě Connecticut (USA), kde byl zaznamenán neobvykle vysoký výskyt onemocnění kloubů u dětí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce