Inzerce

Maligní melanom

4. května 2007, doc. MUDr. Luboš Petruželka CSc.   |   přečteno: 26576x

Maligní melanom je jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Vzniká převážně v kůži z buněk produkujících pigment melanin (z tzv. melanocytů), ale vzácně se může vytvořit i v dalších orgánech tyto buňky obsahující, např. v oku, zažívacím traktu...

foto: shutterstock.com
Maligní melanomvzniká nádorovou přeměnou melanocytů, která je vyvolána nejen působením ultrafialové složky slunečního záření, ale i jiným potlačením obranných reakcí organismu (imunosupresí) či dalšími, zatím nepoznanými vlivy zevního i vnitřního prostředí. Incidence maligního melanomu mezi bělochy celosvětově stoupá, především u osob s fototypem I a II. Jsou to většinou lidé se světlou pletí, modrýma očima, světlými nebo rezavými vlasy a s tvorbou pih.

Jak poznám že se jedná o maligní melanom?

Současná klasifikace rozlišuje čtyři základní formy nádoru.

Lentiao maligna melanom

(LMM) vzniká jako hnědočerný hrbol v ložisku lentigo maligna na obličeji lidí pozdního věku. Toto nestejnoměrně pigmentované ložisko mapovitého tvaru se plošně zvětšuje řadu let než dojde k vytvoření nádoru.

Povrchově se šířící melanom

(SSM) je nejčastějším typem maligního melanomu u lidí středního věku v kterékoliv lokalizaci. Projevuje se pomalým zvětšováním zpočátku stejnoměrně, později nerovnoměrně pigmentovaného ložiska, obvykle většího než 7 mm. V průběhu rozrůstání ložiska do plochy se mohou vytvářet světlá depigmentovaná místa, v déle rostoucím nádoru může dojít ke vzniku výrazných barevných rozdílů jeho jednotlivých částí (od černé, tmavo nebo světle hnědé, modré po červenou) a část ložiska může zcela vymizet.

Po různě dlouhé době, někdy po 5 i více létech, se na povrchu plošného, někdy i částečně regredovaného ložiska vytvoří hrbol jako projev změny horizontálního na vertikální směr růstu nádorových buněk - sekundárně nodulární SSM - a dosud příznivá prognóza se výrazně zhoršuje.

Nodulární melanom

(NM) představuje druhou nejčastější formu maligního melanomu kůže. Vyrůstá během krátké doby několika měsíců na nezměněné kůži nebo v získaném, atypickém nebo kongenitálním névu jako různě velký, nepravidelně pigmentovaný hrbol, obvykle široce přisedlý ke kůži. Povrch

bývá hladký nebo se olupuje, rychle však eroduje, krvácí a pokrývá se strupem. Vzácně může pigment zcela chybět (amelanotická forma). Rychle se objevují metastázy a prognóza není velmi příznivá.

Akrolentiainozní melanom

(ALM) je maligní melanom typu SSM nebo NM, který vzniká na místech těla bez vlasových folikulů (na ploskách nohou, na dlaních, na prstech, pod nehty).

Pro maligní charakter pigmentové léze, nebo pro podezření na maligní změnu dosud klidného ložiska, může svědčit některá následující změna:

 • změna velikostí a tvaru (nádor je obvykle větší než 7 mm, plošně se šíří a pokrývá stále větší plochu),
 • změna obrysu (dosud pravidelný a hladký okraj se začíná prohýbat, vznikají v něm zářezy nebo výběžky, stává se nepravidelným),
 • změna barvy (nejčastěji dochází ke ztmavnutí až ke zčernání dosud hnědě zbarvené léze buď vcelku nebo po částech. Velmi charakteristické je nepravidelné rozmístění pigmentu v rozsahu ložiska, se vznikem různých odstínů černé; hnědé, modré, šedé, červené a bílé barvy. Vznik bledých oblastí s vymizením melaninu znamená lokální regresi nádoru),
 • změna v elevaci (dříve ploché ložisko v úrovni okolí se postupně infiltruje, zvedá nad okolí a stává se hmatným),
 • změna povrchových charakteristik (nejčasnější z nich bývá ztráta normálního kožního reliéfu, později tvorba šupin, eroze, krusty),
 • vznik příznaků (jedním z charakteristických příznaků je pocit šimrání nebo intermitentního svědění stávající léze).

Jaké jsou možnosti léčby?

Nádor je nutno chirurgicky odstranit s lemem 1-3 cm zdravé kůže. U pokročilejších nádorů se přidává podpůrná léčba, obvykle Interferon alfa nebo nádorové vakcíny. Metastázy do lymfatických uzlin se odstraňují chirurgicky, není-li to možné používá se ozáření. Při orgánových metastázách se osvědčuje chemoterapie, někdy v kombinaci s imunoterapií nebo s aktinoterapií.

Jaká je prevence?

Významným rizikovým faktorem se ukazuje být třeba krátkodobé, ale intenzívní působení slunečního záření, vedoucí ke spálení kůže. Je na místě použití ochranných prostředků (krémů s OF, vhodného oděvu), především v dětském věku. Rozhodující pro osud pacienta je včasné rozpoznání maligního melanomu v prognosticky příznivé ještě horizontální fázi jeho růstu (SSM, LMM, ALM).

autor: doc. MUDr. Luboš Petruželka CSc.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
Andrea

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.

Reagovatpoděkovatnahlásit

30. září 2012, 21:56:23


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 204 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 07:45:48

  Ahoj jo dobře ve 14 hod. Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:01:50

  Ahoj tak jsem tady jak se mate Diskutovat

 • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 16. února 2019, 14:29:11

  Ahoj Jani,no ja jsem byla dopoledne zase v lese se psem.Svítilo sluníčko,venku bylo dobře pes… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.