Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Nemoci kůže

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 122677x )

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce i řadu dalších důležitých úkolů.

shutterstock.com

Kůže je největší lidský orgán, který má kromě estetické funkce i řadu dalších důležitých úkolů. Chrání nás před infekcí, tvoří bariéru mezi námi a vnějším prostředím, udržuje stálou tělesnou teplotu, zadržuje v těle vodu a brání vyschnutí, umožňuje zbavovat se odpadních látek , dovoluje vnímat teplo, chlad , dotyk a podílí se na tvorbě vitamínu D.

Kůže tvoří ochranný kryt těla a zároveň je sídlem smyslových orgánů. Má však i řadu funkcí ve výměně látkové, funkce obranné a pravděpodobně i řadu funkcí, které ještě dostatečně neznáme. Plošně představuje největší orgán pro příjem vzruchů z vnějšího prostředí, plošně měří asi 1,6 - 1,8 m2.

Opary

 Jako herpes - opar označujeme tři typy převážně kožního virového onemocnění. Opar rtu je nejznámější a nejviditelnější. Osob, které se s virem setkali, přibývá. Opar na genitálu je řazen mezi pohlavně přenášené nemoci. Pásový opar je vyvolán jiným virem než dva předchozí. Může vzniknout téměř kdekoliv na těle.

Perorální dermatitida

Nejprve bylo toto onemocnění pozorováno u letušek, zejména díky jejich vysoké spotřebě kosmetiky. Odtud plyne také jeho český název - nemoc letušek. Jistě jde o pojmenování poetičtější a vyslovitelnější než latinské - dermatitis perioralis. Jde o onemocnění velmi nepříjemné, zejména svým dlouhodobým průběhem.

Plísňová onemocnění kůže

Kromě moru cholery a dalších epidemií byly ve středověku noční můrou obyvatelstva mykózy – choroby kůže lidí a zvířat způsobené houbami.Tato onemocnění obvykle propukala za válek a hladomorů. Přibývalo jich tolik, že se nemocní v zoufalství obraceli o léčebnou pomoc ke všem svatým.

Růžovka

 Růžovka je slovo poměrně známé, bohužel spousta lidí má o jeho významu mlhavou představu. Jedni si pletou růžovku s růží, jiní se domnívají, že jde o muchomůrku nebo o ženu, která nosí všechno v růžové barvě. Když už někdo o této kožní chorobě slyšel, mylně se domnívá, že jde o nemoc pijáků vína.

Vitiligo

Vitiligo Vitiligo je choroba stará jako lidstvo samo. Zmínky o něm se nacházejí již ve starověkých a později arabských a indických textech. Zvláště u pigmentovaných ras bylo toto onemocnění doslova diskriminující. Například v Indii měla tato choroba pro člověka až hrozivé následky.


Kapitoly z plastické chirurgie

Vyplně hlubších vrásek
Vyhlazení kožního reliéfu - dermabraze
Face-lift

Krása

Vrásky - první známka stárnutí kůže
Kůže a opalovaní
Jaké léčivé rostliny najdeme nejčastěji v kosmetických přípravcích

Tipy pro domácí péči

Fytoterapie

Měsíček zahradní
Heřmánek pravý
Bez černý

Potravní doplňky

Zinek
Aloe vera
Beta karoten

Zajímavosti

Betakarotén kůži zbarví, ale neochrání před sluncem
Bronz a peeling
Jak sledovat změny mateřských znamének

Živě na ordinaci.cz

Jak se lečí kožní nemoci
Slunce seno a jiné kožní problémy
Vyrážky akné a křečové žíly

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
franta
1x

Trápí mě kožní problem .dělají se puchýřky pod kůží na rukou až do velikosti rybízu,někdy se shlukují,někdy jsou o samotě.Někdy odeschnou,pak se místo loupe,rudne,praská apod.někdy prasknou,mokvají,je to dost hustý,vypadá to hrozně a trápí to ještě víc.Přijde to v nejnevhodnější dobu a pak třeba rok nic.Od specialisty mám předepsán Triamcinolon-Galena roztok.Potom se puchýřky ztratí.Údajně je to nevyléčitelné,mám to 40 let ani nevím jak se jmenuje.

halina
1x

je mi 26 a mam stejny problem jako franta. v ceske republice mi s timhle nikdo nepomohl. v lete se chystam na ukrajinu tam si vedi poradit se vsim.

franta

Od odborného lékaře mám dg.disidrodický ekzem.Změna léku na Belosalic.Pořád to otravuje,když se to rozbouří je lepší někam zalézt.V nejhorším stádiu jsem dostal Prednison tbl.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 7. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce