Inzerce https://www.lekarna.cz/peceni-vanocniho-cukrovi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=peceni-vanocniho-cukrovi

Měsíček zahradní

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 20041x )

Jedná se o letničku dosahující délky až půl metru. Lodyhy jsou bohatě olistěny. Eliptické listy pokrývají drobounké chloupky.

shutterstock.com

(Calendula officinalis L.)



Příprava čaje

Na půl litru vařící vody nám postačí 1-2 čajové lžičky květu.

Příprava masti

Čerstvé květy se nakrájí nebo nastrouhají do roztaveného vepřového sádla (ze kterého samozřejmě musíme odstranit škvarky) a tavenina se nechá v chladu ztuhnout. V mastech vyráběných ve farmaceutických firmách nenajdete zbytky rostliny, protože masti by neodpovídaly přísným normám. Proto se místo vepřového sádla používají takové masťové základy, do kterých všechny léčivé látky beze zbytku přejdou a odstranění zbytků měsíčku mast nijak neochudí.

Užívaná část

květ Květ - obvodové okvětní jazýčky, případně celý květ s kalichem    (Flos calendulae)

Sběr a sušení

Sbíráme jej od června do srpna, někdy i začátkem září. Nejvhodnějším časem sběru je pěkný slunný den, nejlépe před polednem. Bylinka se suší ve stínu, vhodný je i průvan, protože se snadno zapařuje, a tím se znehodnocuje. Sušením na slunci měsíček vybledne. Správně usušená droga má přibližně barvu čerstvého květu. Pro farmacii jsou vhodné pouze květy oranžové.

Jak vypadá

Jedná se o letničku dosahující délky až půl metru. Lodyhy jsou bohatě olistěny. Eliptické listy pokrývají drobounké chloupky. Květy mohou být temně oranžové, žluté, výjimečně i bílé. Tyto květy jsou pro rostlinu charakteristické. Rostou na koncích větví. Kvete od června do podzimu.

Kde se rostlina vyskytuje

Měsíček najdeme především v zahradách, kde má většinou úlohu okrasné rostliny.

Co květy měsíčku obsahují

Květy měsíčku obsahují cenné léčivé látky, mezi něž patří éterické oleje, hořčina kalandén, organická barviva, kyselina salicylová, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a dokonce i vitamín C.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Rostlina je známa už od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Byl známým pomocníkem při onemocněních jater a sleziny, napomáhal pocení a vyháněl jedy. Dokonce se o něm psalo jako o prostředku k léčbě rakoviny.

Dnes: používá se jak vnitřně, nejčastěji ve formě čaje, tak zevně.

Vnitřně: Při vnitřním užívání zlepšuje činnost žlučníku a jater, napomáhá trávení, má protikřečové vlastnosti, upravuje menstruaci, tiší záněty trávicího ústrojí, příznivě ovlivňuje vředovou chorobu žaludku, zlepšuje krevní oběh a zlepšuje práci srdce při mírném poklesu krevního tlaku.

Zevně: Hojí oční i ušní zánět, lze ji použít i jako kloktadlo dutiny ústní. K těmto účelům se připravuje odvar, doba varu by však neměla překročit 1 až 2 minuty. Při přípravě roztoků pro vnější aplikaci se doporučuje zvýšit koncentraci odvaru 2krát až 3krát.

Léčivé působení měsíčku na hojení různých ran, ekzémů a kožních defektů se přisuzuje působení fytoncidů, rostlinných antibiotik, které zasahují proti bakteriím a plísním. Nejznámějším přípravkem s obsahem měsíčku je měsíčková mast. Časté je její použití v kosmetice.

Pozn. Pro labužníky máme i recept hodný Magdaleny Dobromily Rettigové (pochází ovšem od odborníků nejpovolanějších - pánů Janči a Zentrycha): roztav půl kilogramu sádla a do taveniny dej dvě hrsti čerstvého květu měsíčku s kalichem. Nechej ztuhnout a na 2 až 3 dny uschovej do chladničky. Poté znovu roztav a přidej hrst čerstvých květů, nechej ztuhnout, v chladničce odpočinout. Za další 2 až 3 dny ještě jednou zopakuj. Ale taveninu už nenechej stát, nýbrž v jiné nádobce roztav 25 gramů včelího vosku. Roztavené sádlo skrze sítko s gázou proceď a včelí vosk přidej. Do teplé hmoty vraž na vodní lázni 1 tubu červené indulony a 1 tubu heřmánkové masti (Dermazulen) a míchej, dokud se ti všechny složky nespojí. K masti přidej levandulovou silici nebo olej, bude vonět. Když ustydne, dej ji do kelímku, dobře uzavři a uchovej v chladnu. Na dva roky máš dobrou mast.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Magda

Dobrý den, musím s vámi souhlasit. Mám atopický ekzém a nemohla jsem ho vůbec ničím vyléčit. Nyní používám měsíčkovou indulonu, která blahodárně působí, tiší a uklidňuje. Místo, kde mám ekzém, se rychle hojí a hlavně nesvědí :-) Mohu jen vřele doporučig :-)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 188 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce