Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Moderní léčba křečových žil: uvařte je jako vejce natvrdo

( Renata Vyšínová | přečteno: 22767x )

Křečové žíly trápí každého druhého člověka nad šedesát let, ale nejsou výjimkou ani u daleko mladších. Trpí na ně častěji ženy. Kromě klasických léčebných metod může moderní medicína nabídnout i odstranění žil pomocí tepla uvaří je podobně, jako vejce natvrdo.

shutterstock.com

Jako křečové žíly, varixy nebo žilní městky se nejčastěji označují vakovitě rozšířené vinuté úseky žil povrchního žilního systému dolních končetin a jejich přítoků. Je to jedno z nejrozšířenějších onemocnění v rozvinutých zemích - podle statistik postihuje v různé podobě 30 až 60 procent lidí.

Příznaky, příčiny a diagnostika

„V povrchním žilním systému je posunování krve zajišťováno pasivně, tedy polohou končetiny, a správnou funkcí jednocestných chlopní. Ztratí-li chlopně schopnost řádně se uzavírat, nedomykají a propouštějí krevní proud zpětně - vzniká takzvaný reflux. Žíly, jejichž chlopně se staly nedomykavé, se protáhnou, vytvářejí provazce, vyboulí se a „ztloustnou“. Jsou označovány jako varikózní žíly a jsou přímým důsledkem narůstajícího tlaku při refluxu. Častou příčinou vzniku varikózních žil dolních končetin je reflux ve stehenní žíle zvané velká saféna  - doslova v překladu velká skrytá žíla, který vede k zadržování krve ve viditelných žilách uložených níže,“ vysvětluje MUDr. Karel Bartík z Oddělení cévní chirurgie, Nemocnice Na Homolce.

Příznakem jsou bolest při námaze a snadná unavitelnost, pocity těžkých nohou, napětí, otoky. Tyto obtíže se obvykle stupňují během dne. „Těžší případy žilní nedostatečnosti zapříčiňují tmavnutí kůže a později i defekty, které mohou vyústit v záněty, ekzémy až v bércové vředy. Lidé trpící žilní nedostatečností mohou však mít obtíže i bez viditelných varixů. Působí je tlak rozšířených cév na okolní nervy,“ upřesňuje MUDr. Bartík.

Příčinou choroby je věk, dědičnost, ženské pohlaví, těhotenství, dlouhé stání nebo sezení během dne. Především opakované těhotenství nejčastěji urychluje zhoršování nálezu křečových žil u žen s vrozenou dispozicí k jejich vzniku.

Při stanovení diagnózy cévní chirurg při využití ultrazvukového vyšetření zhodnotí anatomické poměry žilního řečiště, funkce chlopní a změny toku krevního proudu v žilách, pátrá po známkách refluxu. Tato vyšetření pomáhají určit, jaký typ léčby je pro pacienta nejvhodnější. 

Nejčastější léčebné metody

Konzervativní

„Pro zmírnění potíží se užívají léky, které zmenšují pocit napětí v žilách, odstraňují otoky, pomáhají zkvalitňovat kůži. Dále se používá k léčbě komprese končetiny zdravotními punčochami, které stlačí povrchní žíly tak, že se nemůže přetlak krve uplatnit. Nošení punčoch však není pro pacienta příliš pohodlné a navíc s sebou přináší i vysušování kůže a případně další defekty pokožky.  V mnoha případech je tedy pro nemocného výhodnější podstoupit operaci,“ říká lékař.

Operativní

Velké varixy se často odstraňují radikální chirurgickou operací. Tento zákrok je poměrně bolestivý a rekonvalescence trvá obvykle čtyři až šest týdnů. Musíte také počítat s poměrně vysokou možností recidiv, v průměru 10 až 25 procent.

Ambulantní flebektomie je minimálně invazivní chirurgická technika používající se k odstranění varixů, které nejsou zapříčiněny refluxem ve stehenní žíle. Odstraní se při ní varikózní žíly z malého řezu nebo z řezů za použití zvláštního nástroje v místním znecitlivění.  Výsledek je rychlý a většina nemocných nemusí po zákroku přerušit obvyklé aktivity.

Pro odstraňování drobnějších žilek (metliček) se využívá injekční skleroterapie.  Velmi jemnou jehlou se vpraví do žíly roztok, který ji uzavře. Tento způsob se často používá po odstranění stehenní žíly ke zlepšení vzhledu dolní končetiny odstraněním zbylých metličkových varixů.

Moderní minimálně invazivní metodou je nadstandardní venózní ablace, při které laserový paprsek nebo radiofrekvenční vlny vytvoří tepelnou energii, která žílu a odstupy jejích větví postupně uzavře. „Metoda, která se dá provést i ambulantně, využívá efektu nazývaného denaturace bílkoviny teplem, kdy se vlivem tepla promění bílkovina v neživou tkáň. Tento proces je podobný, jako když se uvaří vejce natvrdo,“ vysvětluje MUDr. Karel Bartík a doplňuje: „Hmotu, v níž se žíla po zatavení promění, tělo postupně odbourá.  Jakmile se nemocná žíla zavře, ostatní zdravé cévy převezmou úlohu odvádět krev z nohou a obnoví se normální poměry odtoku krve. Je nutné připomenout, že se tento zákrok nehodí pro každého pacienta. Pokud má nemocný žíly příliš široké a vinuté, nedá se do nich sonda zavést  - jsou tedy pro radiofrekvenční ablaci nevhodné. Záleží také na zkušenostech chirurga, který operaci provádí. Jen on musí při vyšetření pacienta rozhodnout, zda je technicky možné tento výkon provést,“ uzavírá lékař.

Čtěte také: Křečové žíly a rady na cesty

Křečové žíly začněte léčit co nejdříve

Máte křečové žíly? Napiště nám, jestli Vás trápí a jakou léčbu máte za sebou. Využít můžete diskusi nebo  posílat na mail [email protected].

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jana
1x

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat,zda má někdo zkušenosti s odstraněním křečových žil z estetických důvodů.Ráda bych věděla,jakou metodou a jaké byly výsledky?

Monika
4x

Můj manžel si je nechal odstranit ze zdravotních důvodů, ale výsledky jsou vynikající. Každá ženská by mu ty nohy mohla teďka závidět. Podívejte se na /www.flebologie.cz/cz/hlavni-stranka/lecebne-metody Uvažoval o operaci, předtím několikrát podstoupil sklerotizaci, nakonec se rozhodl pro paní doktorku na tomto odkazu a vybral si opravdu dobře.

Alča

Tak já jsem asi ten každy druhý člověk plus výjimka, 60 mi zdaleka ještě není a křečáky mám, že bych přes léto byla nejraději zahalená Egypťanka :(. Uvažuji o laseru, ale bojím se a zároveň i toho, že peněz to bude stát požehnaně a efekt nebude žádný.. Kamarádka mi teď doporučila užívat Priessnitz žilní, tak zkouším. Sama jsem zvědavá a už i v koncích.. Má někdo s tím zkušenost prosím??


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Varixy

Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce