Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Vyrážky, akné a křečové žíly

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 46939x )

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Moderátor: Vítám první "chataře", chvilku musíme počkat na paní doktorku. Zatím si rozmyslete svoje otázky.
sandra: Mám dotaz ohledně malých popraskaných červených žilek na stehnech. Nejsou tak markantní, ale chtěla bych vědět jak jejich tvorbě zabránit a jak se odstraňují již vzniklé žilky. Moje babička trpí na velké křečové žíly, chtěla bych se ještě zeptat zda je to dědičné. Děkuji za odpovědi
MUDr. Hořínková: Sandře:tenhle problém bude asi velmi častý, trápí mnoho žen. Tvorba drobných žilek i větších tzv. křečových žil je geneticky podmíněná záležitost, souvisí i s věkem, váhou, počtem těhotenství atd. Důležitá je asi prevence jejich vzniku, léčba bývá obtížná a zdlouhavá.Již vzniklé žilky se dají odstranit budˇ elektrokoagulací nebo sklerotizací, event. laserem.
sandra: Jaká je prevence proti vzniku drobných popraskaných žilek na stehnech a lýtkách? Jsou v lékárně k dostání nějaké vitamínové tablety nebo krémy které mohou pomoci? Děkuji.
MUDr. Hořínková: Sandře:krémy nemají velký vliv na vznik cévek na stehnech, jde spíše o to, udržovat "stabilní váhu" a vynechat saunování, event. pobyt v zimě, střídání tepla a zimy může vést ke vzniku rozšířených cévek
sandra: Váhu mám stabilní již několik let 50 kg je mi 27 let, děti nemám, chodím plavat a do posilovny. saunování jsem nikdy nezkoušela, mám sedavé zaměstnání. Slyšela jsem o volně prodejných lécích, které mají vliv na posílení cévních stěn a zabraňují tak jejich popraskání. Děkuji.
MUDr. Hořínková: Sandře: asi bych zvolila preparát Ascorutin na dobu 2-3 měsíců
Mirka: Přeji dobrý den. Paní doktorko, lze zabránit vzniku křečových žil?
MUDr. Hořínková: Mirce: určitě existují preventivní opatření. Nelze asi úplně zabránit vzniku, ale alespoň omezit tvorbu křečových žil. Roli hraje genetika, důležitá je stabilní váha, dostatek pohybu /ale pozor na sporty s nárazovým dopadem/, výběr povolání, není vhodné celodenní stání atd.
Mirka: Má vliv na akne i psychika člověka? Myslím tím pokud je ve stresu apod.
MUDr. Hořínková: Mirce: dá říct, že ano.
Mirka: Můžete doporučit účinný prostředek, který by zabránil zvětšení a rozšíření oparu?
MUDr. Hořínková: Mirce:opar je virová infekce. Virus zůstává i po odeznění onemocnění v organismu, proto často dochází k recidivám onemocnění. Při prvních příznacích použít lokální virostatikum v krému či gelu, pak by měl být průběh mírný
petra: Omlouvám se, že můj dotaz není k danému tématu. Před dvěma měsíci jsem podstoupila menší chirurgický zákrok a zajímalo by mě, jestli je by solárium záporně ovlivnilo hojení jizvy.
MUDr. Hořínková: Petře:Solárium ne! Alespoň první půl rok určitě je nutné jizvu chránit před osluněním. Došlo by k pigmentaci.
Monasek: Od svých 13 let trpím na akne vyzkoušela jsem již všechno možné a nikdy se mi nepodařilo se ji úplně zbavit, vždy jsem si myslela ze je to otázka dospívání, existuje ješte jiný způsob lecby nez masticky, lotiony a zivotosprava?
MUDr. Hořínková: Monaskovi: akné se většinou objevuje kolem puberty, je to onemocnění mazových žlaz. Péči je nutno zahájit co nejdříve,je důležitá spoluprace pacienta a lékaře. Kromě lokální léčby je možno při těžším průběhu onemocnění zvolit léčbu celkovou- antibiotika event. retinoidy
Marta: Paní doktorko, co byste doporučila ženě nad 30 let, u níž se objevilo akné a jinak má spíše sušší pleť.
MUDr. Hořínková: Martě:akné na obličeji? Nekdy může vzniknou i až kolem 30 let věku, musim se zeptat jestli užíváte nějaké léky ?
Marta: Léky neužívám a jedná se o několik větších boláčků v obličeji.
MUDr. Hořínková: Martě: v obličeji na čele nebo kolem nosu? A jaký typ kosmetiky jste zvyklá požívat?Máte pravidelný menstruační cyklus event. antikoncepci?
Marta: neužívám antikoncepci a nejvíce projevů mám na bradě a skráních. Kosmetiku používám spíše jen lehčí krémy, minimum make-upu.
MUDr. Hořínková: Martě: pokud jsou to hnisavé projevu, zrejmě bych zvolila lokálně antibiotika v roztoku
Marta: Zkoušela jsem Framykoin, ale délka projevů se jen minimálně zkrátila. Ráda bych se akné zbavila natolik, abych měla pleť čistou stále. zajímá mne tedy spíše prevence, aby pupínky vůbec nevyrážely.
MUDr. Hořínková: Martě:Je asi nejpravděpodobnější začít léčebnými přípravky a pak přejít na vhodný typ kosmetiky /např. krémy s ovocnými kyselinami/
Marta: Je to se mnou asi trochu složité, ale ovocné kyseliny jsem zcela musela vyloučit kvůli podráždění (zčervenání a pálení po aplikaci). Které konkrétní léčebné přípravky bych si měla koupit, Nelze akné ovlivnit celkovou léčbou? Opravdu mne hodně trápí a vadí mi i v profesi.
MUDr. Hořínková: Martě:Lze celkově na přechodnou dobu nasadit antibiotika,např. erytromycin nebo metronidazol, je ovšem nejprve potřebné celk. vyšetření hodnot jaterních testů
Marta: V počátcích mi lékařka nasadila několikráte tetracyklin, Pokud jsem jej brala, bylo však v pořádku, ale po vysazení se akné výrazne oproti původnímu stavu zhoršilo. Jaterní testy jsem mám v pořádku (před rokem).
MUDr. Hořínková: Martě:Léčba antibiotiky bývá obvykle asi 3-4 měsíce , efekt by měl jěště nějakou dobu přetrvat. Dále je také možnost fototerapie
Marta: Jaký druh fototerapie? Sluníčko, solárium, čí speciální záření (po létě mívám totiž pleť nejhorší).
MUDr. Hořínková: Martě:záleží na vašich možnostech. Asi bych doporučila konzultaci kožním lékařem, který určí Váš fototyp a podle toho se dohodnete jak často a jaký typ záření.
Ira: Paní doktorko,mám dojem, jako bych měla křečové žíly uvnitř lýtek.Na kůži není nic vidět,ale při pohmatu jsou zejména vnitřní strany lýtek citlivé. Co byste mi doporučila ?
MUDr. Hořínková: Iře:potrebovala bych asi více informací. Měla jste nekdy zánět žil? Kouříte? Stojíte v zaměstnání?
Ira: Nekouřím, alkohol vyjímečně a střídmě, sedavé zaměstnání, zdravý životní styl - rekreační cyklistika, jezdectví, plavání. Zánět žil jsem neměla, ale po sádrovém obvazu hlezenního kloubu bylo lýtko místy černé - pan doktor cosi poznamenal o tom, že to bývá častá komplikace. To se však týkalo pouze LDK a lýtka jsou citlivá obě.
MUDr. Hořínková: Iře: je velmi pravděpodobné, že jste prodělala asymtomatický zánět hlubokého žilního systému. Asi bych začala užíváním venotonik, event. zvažte vyšetření průchodnosti žilního systému ultrazvukem
Ira: Děkuji za radu, nechala bych si vyšetřit průchodnost žilního systému ultrazvukem. Musím se obrátit na specializované pracoviště nebo mi poradí moje obvodní lékařka ?
MUDr. Hořínková: Iře: obvodní lékařka jistě napíše doporučení , může zajistit i termín vyšetření
Ira: Používám SPF 12 a hydratační mléko na noc po umytí pokožky celého těla.Při pobytu na slunci v Čechách tyto problémy nemám, zdá se mi, že to způsobuje slaná voda. Co je to Mallorca akné ?
MUDr. Hořínková: Iře: SPF 12 se mi zdá málo, nevím jaký jste fototyp, ale i pokud patříte ke 3. fototypu /tmavé vlasy i oči/ pak by měl být opalovací prostředek s SPF kolem 25 či 30, záleží také na vehikulu/ mléko, krém, olej?/, jsou dnes i přípravky SPF v gelu /pro problémovou pleť/, mořská voda spíš působí většinou příznivě i na řadu ekzémů. Mallorca akné je typ akné, které vzniká práve v souvislosti s velkým osluněním a použitím nevhodných kosmetik/spíše jejich základů/
Ira: Děkuji, jsem tmavá, ale mám modré oči, vždy jsem se rychle a dobře opalovala.Zkusím tedy příště SPF 25 - 30, pokud seženu, tedy v gelu.Poradte prosím ještě vhodný kosmetický přípravek, popř. značku.
MUDr. Hořínková: Iře: Urcitě si vyberete v lékárnách. Firem a přípravků je spousta La Roche Posay, Vichy,L. Widmer,.....
bobr: Co je to celulitida, jak vznika, je dedicna? a hlavne: lze se ji zbavit? JAK?
MUDr. Hořínková: Bobrovi:celulitida vzniká urcitým typem ukládání tuku do podkoží. Büdu se opakovat, ale důležitá je prevence, roli hrají i dispoziční faktory. Důležitá je životospráva s dostatkem pohybu, stabilní váha. Event. na již vzniklou celulitidu lymfodrenáže
bobr: Lymfodrenáže - jsem laik... Mám ještě jeden dotaz: dcera, 12 let, se občas (velmi zřídka) navečer osype po celém těle, prakticky je celá červená, ale nejsou to pupínky, svědí to. Pomůže sprcha, dithiaden a do postele. Ráno o ničem neví. Alerg.reakci jsme nevypátrali. Co to může být?
MUDr. Hořínková: Bobrovi:lymfodrenáž je typ masáže, ovlivňuje lymfatický systém. U vaší dcery se zřejmě jedná o alergickou reakci. Nevypozorovali jste souvislost s některými potravinami? Asi by bylo dobré alergologické vyšetření
vladimír: Dcera (21 let) trpí již několik roků akné. Prosím o radu co dělat a jaké - pokud možno přírodní - prostředky byste ji doporučila.
MUDr. Hořínková: Vladimírovi:Záleží na rozsahu. Akné pouze v obličeji nebo i na zádech? Chodí na čištění pleti ke kosmetičce? Jakou kosmetiku. Používá. Lehčí projevy akné lze zvládnout vhodným typem kosmetiky a pravidelnou péčí o pleť.
vladimír: Pouze v obličeji. Několikrát navštívila kožní oddělení polikliniky Modřany, kde dostala doporučení a předpis na čistící vodičku. Po této léčbě se stav zlepšil, ale opět se vše vrátilo zpět. Potom dostala doporučení na čistící kosmetiku Sensibio H2O, kterou používá, ale výsledek se nedostavuje.
MUDr. Hořínková: Vladimírovi:asi je nutné se obrnit trpělivostí, péče bývá potřeba dlouhodobá, je dobré zvolit vhodný typ kosmetik, naučit se správně pleť čistit, event. ¨při zhoršní akné přejít na nějakou dobu na medikamenty
vladimír: Ještě jsem se vrátil s doplňujícím dotazem k problému akné u moji dcery. Doporučila jste při zhoršení použití medikamentů. Mohla byste nějaké doporučit?
MUDr. Hořínková: Vladimírovi: typu akné je několik, preparát předepíše kožní lékař dle projevů u Vaší dcery. Je možné zvolit již zmiňovanou kyslinu azalénovou, lokální retinoidy či benzoylperoxid / po nasazení těchto preparátů se ale na několik dnů přechodně mohou i projevy akné zhoršit/, dále lokální antibiotika, keratolytika atd. možností je více
Helena: Několik let mam problem se svěděním v oblasti genitálií a konečníku. Léčba - gynekolog Flucinar, dermatolog Entizol - s krátkodobým úspěchem. Jinak bagatelizováno. Jak na to? Bylinkové koupele, dieta? Děkuji.
MUDr. Hořínková: Heleně:snad koupele v dubové kůře, může se jednat o více onemocnění
Helena: Prosím ještě o doplnění, na jakého odborníka se tedy mám obrátit, aby zjistil, o co jde. Obvodní odkazuje na kožní, konžní na gynekologii. Nic jiného mi neporadili, trvá to již skoro 10 let!
MUDr. Hořínková: Heleně: asi bude potřeba spolupráce gynekologa i dermatovenerolga, možná bude nutné i histologické vyšetření / biopsie/ , aby se ozřejmil původ obtíží. Zkuste navštivit venerologigkou ambulanci VFN
Libuš: Akne v dospělosti .Léčeno Diane 35,před 8 léty - zlepšení. Nyní i po porodu akné přetrvává.Navštěvuji kosmetiku, ale neléčeno kožním lékařem.Co používat pokud nechci brát antikoncepci?
MUDr. Hořínková: Libuši:dobře tolerovaný je preparát s kyselinou azalénovou, na lék. předpis, doporučuji navštívit kožního lékaře
Libuš: Je možné, že zabere doporučovaný preparát s kyselinou azalénovou,když dle mého laického názoru je příčinou akné zvýšené množství mužských hormonů (nadměrné ochlupení, zlepšení po Diane 35 a v těhotenství). Je mi 28, plánuji další dítě, může akné někdy v budoucnu úplně vymizet ( nejen v obličeji, ale i na zádech , ve výstřihu, pažích)?
MUDr. Hořínková: Libuši:ovlivnění lokálními preparáty má jistě omezenou možnost působvení, mnohdy však postačí ke "zvládnutí " problému. Nemusí se jednat o zvýšení mužského hormonu, ale i o zvýšenou citlivost mazových žlaz a folikulů na jejich působení...dále bývá porucha keratinizace a bakterielní přemnožení , pokud se nedaří zvládnout zevními léky lze u žen /pokud není kontraindikace/ nasadit antikoncepci / efekt po 3-6 měsících/ a dále léčit celkově antibiotiky či retinoidy
Marta: Paní doktorko, promiňte, že vám oponuji v radě Libuš. POkud jsem dobře četla, chce otěhotnět a o retinoidech jsem se dočetla, že mohou vážně poškozovat plod i několik měsíců po vysazení léčby.
MUDr. Hořínková: Martě: samozřejmě, mé doporučení bylo spíše obecně o možnostech celkové léčby akné. Nasazaní retinoidů je vždy indikováno lékařem a to u velmi úporných a jinak nazvldatelných typů akné /typ conglobata a abscedens/, užívání léku u žen je podmíněno i současným užíváním kontraceptiv, a otěhotnění je doporučované až po 2 letech po skončení užívání tohoto léku
martin: Je mi 28. Mel jsem spousty mastiček a roztoku (i s antibiotzky). Kůže se tak podraždila po těch letech že jsem dostal triamcinolom s. I kdyz nic nepouživam, stale se mi podraždění opakuje. Po triamcinolomu se sklidní, ale za několik dní je to znovu. akné se moc nelepší. Co mám dělat?
MUDr. Hořínková: Martinovi: blíže popište jaký máte problém. Obličej?
martin: Akne na obličeji. Podráždění pod očima.
MUDr. Hořínková: Martinovi:mohlo by se jednat o seborhoickou dermatitidu. Po Triamcinolonu došlo ke zlepšení?
martin: Po dvou dnech triamcinolomu S je vše v pořádku, ale asi tak do 3 až 5 dnů je plet znovu zarudla a loupe se a je plna hnisavych pupínků.
MUDr. Hořínková: Martinovi:jak dlouho triamcinolon celkem užíváte? Na obličej je to neobvyke zvolený typ preparátu? Konzultujete používání s kožním lékařem?
martin: Triamcinolom S jsem dostal od kožního lékaře kdyz se mi podraždila plet po přípravcích na léčbu akné. Mam akne na obliceji a pod ocima se mi plet podraždila. Mam jednu tubu Triamcinolomu uz delší dobu. Použivam ho jen pri podraždění. Ted je to ale porad dokola asi mesic a mast mi docházi. Co delat dal?
MUDr. Hořínková: Martinovi: to není právě to správné. Hormonální mast by se měla použít pouze v akutní fázi onemocnění, pak pozvolna vysazovat a přejít na indiferentní prostředky / tedy bez kortikoidů/. Jste na nejlepší cestě si vypěstovat tzv. periorální dermatitidu /vzniká při dlouhodobém nevhodném používání hormonálních mastí/. Navštivte kožního lékaře a společně upravte a změňte lokální léčbu! Pokud jsou projevy mokvající obklady fyziologickým roztokem, pokud jsou projevy hnisavé zkusot lokálně mast s antibiotikem na přechodnou dobu, event. ichtyolovou pastu, poradí Vám kožní lékař
Lena: je mi 22 let, v posledním roce se mi zhoršilo akné. Po třech letech jsem si nechala změnit antikoncepci na Pramino. Jaká je šance zlepšení? Děkuji.
MUDr. Hořínková: Leně:Po nasazení vhodného typu antikoncepce se efekt dostaví nejdříve za 3 měsíce, šance na zlepšení určitě je
Gábina: Již asi rok mám dermatitidu, tedy lišej a zbavila jsem se jí krátkodobě jen u moře. Lékařka mi předpsala hormonální mastičku, ta nezbrala a po masti Imazol se mi vyrážka mnohem zhoršila, mažu se teď dva dny, mám ji přestat užívat a co mi doporučujete? Díky.
MUDr. Hořínková: Gábině: pokud máte pocit začervenání a pálení pak vysadit, navštívit opět kožní lékařku. Pokud jsou projevy mokvání pak na několik dní obklady např. fyziol. roztokem, jinak masti bez konzervačních látek
Pepa: Přeji dobrý den a měl bych otázku ohledně křečových žil, manželce se po porodu objevila křečová žíla na stehně. Po poradě s lékařem byl podán "Heparoid", ale výsledek není dobrý. Existuje nějaký jiný přípravek?
MUDr. Hořínková: Pepovi: na již vzniklou "křečovou žílu" nebude léčba "mastičkami" účinná. Doporučuji nosit komresivní punčochy /alespoň 2.kompr. třída/ a event. zjistit průchodnost hlubokého žilního systému a varix operativně odstranit
Pacient: Zdravím všechny přítomné,zejména ty zvídavé,ale především půvabnou paní doktorku, které přeji hezký den a dovolím si taktéž naformulovat svůj dotaz. Všem pak pevné zdraví s vyhlídkou na odstranění jejich problémů v co nekratší době
Pacient: Paní doktorko,jsem asi typický představitel rizikové skupiny pro vznik křečových žil, věk těsně před čtyřicítkou,sedavé zaměstnání,vyšší váha a zřejmě i dědičné předpoklady. Na vnitřní straně levého lýtka a částečně i stehna mám viditelné "boule",zprvu se táhnoucí podél žíly,teď už i různě okolo. Je chirurgický zákrok nutný? Věda neustále postupuje vpřed...Děkuji předem za odpověď
MUDr. Hořínková: Pacientovi: potřebé je vyšetření průchodnosti hlubokého žilního systému, pokud se nerozhodnete k operaci, je urcite namiste alespon nosit kompresivní punčochy nebo elastická obinadla, alespoň v době déletrvajícího stání, váhu dle možnosti snížit
Pacient: Paní doktorko, děkuji, je možné tedy k vyšetření hlubokého žilního systému přijít po objednání na venerologickou ambulanci VFN nebo musím mít doporučení svého lékaře? Děkuji. Jen bych ještě doplnil drobný fakt, že se mi po každém odebrání krve (jsem pravidelným bezpříspěvkovým dárcem) vysloveně uleví a varixy nejsou tak patrné - souvisí to s množstvím krve v oběhu? Tlak je podle mého téměř stejný.
MUDr. Hořínková: Pacientovi: vyšetření hlubokého žilního systému se provádí na cévních ambulncích, obvodní lékař Vám napíše doporučení
Ira: Mám ještě jeden problém: moc ráda jezdím k moři, ale vždy asi po týdnu koupání ve slané vodě se začnou objevovat pupínky v oblasti dekoltu a vnitřní strany paží - v ohbí. Pupínky velmi svědí a postupně jich přibývá, přestože od prvních příznaků se snažím pobývat ve stínu a po každé koupeli v moři se osprchuji sladkou vodou.Používání pleťové kosmetiky je samozřejmostí. Pupínky zmizí po návratu domů
MUDr. Hořínková: Iře: mohlo by se jednat o typ solární alergie / alergie na sluničko/ nebo o typ Mallorca akné, používáte SPF ochr. faktor?
Marta: Nebylo by i pro ženu po 30 roce vhodná nějaká hormonální léčba u úporného akné? Děkuji předem za odpověď.
MUDr. Hořínková: Martě: Užívání antikoncepce ano, po poradě s gynekologem, vyš. JT. Pacientka by neměla kouřit a omezením jsou i již zmiňované varixy. Je vyšší riziko trombozy hlubokého žil. systému. Antiandrogenní účinky jsou u preparátů Diane 35 , Pramino, na trh přicházeji stále nové preparáty.Pokud jsou projevy úporné lze i přidat ještě další antiandrogenní preparát. Léčbu vede kožní klékař ve spolupráci s gynekologem
Marta: Mockát děkuji paní doktorko za trpělivé odpovědi a loučím se s přáním hezkého dne.
Pavla: Rada bych se zeptala jestli onemocnění pásovým oparem nějak souvisí se sníženou imunitou.Děkuji
MUDr. Hořínková: Pavle:je to infekční onemocnění, virová infekce u dětí probíhající jako neštovice. U dospělého člověka , většinou opravdu souvisí se snížením imunity. Onemocnění je velmi bolestivé, jedná se o postižení kůže a zárověň nervu.Pacienta je nutno celkově vyšetřit.
Bizka: Ahoj,vždy když mám před menstruací,velice mne bolí dolní končetiny. Můj otec má křečové žíly, myslíte, že je to nějakým začátkem?
MUDr. Hořínková: Bizce:nedá se mluvit o začátku onemocnění, ale jistým signálem pro Vás to určitě je.
Bizka: Mám tedy tomu nějakým způsobem předchízet, třeba víc sportovat nebo nenosit určitý typ bot? Děkuji za odpověď.
MUDr. Hořínková: Bizce: sportovat, udrzovat si stabilní váhu, pokud máte zaměstnání, kde stojíte, pak nosit elastické punčochy,...
Moderátor: S lítostí musím oznámit, že náš čas vypršel. Děkuji paní doktorce jménem všech zúčastněných za její obětavou trpělivost a loučím se se všemi v přesvědčení, že všichni tazatelé dostali vyčerpávající odpovědi. Pokud zůstaly některé dotazy nevyřčeny, tedy sledujte program připravovaných živých diskusí na www.ordinace.cz, jistě s k tématu za čas vrátíme. Nyní si můžete dále mezi sebou povídat bez omezení, pouze se rozloučíme s paní doktorkou Hořínkovou a popřejeme jí hezký zbytek dne.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Myš
4x

Dobrý den.Chci se zeptat.mám na dlanich po léčení svrabu malé puchýřky s dirkou nebo černou tečkou.Léčila jsem se jacutinem a teď sirnou mastí.Po této masti mi vylezli víc,ale měla jsem je už před tím.

jarka

jsem ve 29 týdnu těhotenstvý a na křečový žíle se mi udělala tvrdá boule,nohy mi neotíkají,docela by mě zajímalo o vlastně jde. DĚKUJI

Paja

Beru prasky jednou jsem si zapomela vzit prasek a zrovna ten den sjem mela pohlavni styk a bojim se ze jsem tehotna jak to poznam kdys se bojim k doktorovy ze to rekny mamce muj e-mail: [email protected] prosim napiste ja nevim co delat !! dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 14. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Atopický ekzém

Je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění alergického původu, postihuje cca 10-15% populace. Jedná se o přehnanou reakci organismu, resp. imunitního sytému na zevní a vnitřní vlivy...

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce