Inzerce

Modrá je dobrá

2. dubna 2014, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 3859x

Modrá barva znamená naději a je to také barva, která symbolizuje autismus. Každý rok se 2. dubna na Světový den autismu hodně lidí po celém světě spojí, aby podpořili všechny s touto diagnózou a zapojují se do "akce v modrém". Někdo se vyfotí v modrém oblečení, další se zapojí tím, že celý den píše modře nebo rozsvítí modré světlo. Přesto je stále mnoho těch, kteří o autismu nic neví nebo nechtějí vědět. Buď se s autistou nikdy nesetkali nebo si žijí ten svůj život a nezajímá je to, co se děje kolem.

foto: shutterstock.com

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování.

Existuje několik různých typů autismu, které se od sebe liší různým stupněm závažnosti svých projevů. Tyto typy se souhrnně nazývají Poruchy autistického spektra. Mezi nejčastější patří Dětský autismus, Atypický autismus a Aspergerův syndrom.

Jaká je příčina autismu?

Autismus je poruchou, jejíž příčinu se prozatím nepodařilo odhalit. Předpokládá se, že určitou roli zde hrají genetické faktory, různá infekční onemocnění a chemické procesy v mozku. Moderní teorie tvrdí, že autismus vzniká až při kombinaci několika těchto faktorů. Autismus je v podstatě syndrom, který se diagnostikuje na základě projevů chování. Projevuje se buď od dětství, nebo v raném věku (do 36 měsíců).

Jaké jsou projevy autismu?

Duševní vývoj dítěte je narušen hlavně v oblasti:

•KOMUNIKACE - Opožděný vývoj řeči nebo se řeč nevyvine vůbec. Dítě se samo od sebe nesnaží tento nedostatek kompenzovat jiným alternativním způsobem komunikace (např. mimikou, gesty). U dětí, které mají vyvinutou řeč, je výrazně postižená schopnost iniciovat nebo udržet smysluplnou konverzaci s ostatními. Objevuje se stereotypní a opakující se používání řeči nebo i vlastní žargon.

•SOCIÁLNÍ INTERAKCE – Výrazně narušená schopnost přiměřeně užívat neverbální chování v různých sociálních situacích (týká se postoje těla, gest, mimiky, očního kontaktu). Neschopnost vytvářet vztahy s vrstevníky. Malá schopnost spontánně sdílet s ostatními radost a zájmy, mít potěšení ze společné činnosti. Nedostatečná schopnost sociální a emocionální empatie (př. nezúčastní se jednoduchých sociálních hříček, preferuje činnosti o samotě, ostatní lidi může využívat jak pomocníky nebo „mechanické pomůcky“).

•PŘEDSTAVIVOST – Nápadně výrazné zaujetí pro jednu nebo více činností, které je abnormální buď svojí intenzitou  nebo předmětem zájmu(např. astrologie,  meteorologie).  Zjevné ulpívání na specifických, nefunkčních rituálech a rutinní činnosti, odpor ke změnám (mladší děti mohou mít katastrofální reakce na drobné změny jako je např. změna záclon, změna polohy jídelního stolu, vyžadování stále stejné cesty...). Stereotypní a opakující se motorické manýrování (třepání či kroutivé pohyby rukama a prsty nebo komplexní specifické pohyby celým tělem).

•DALŠÍ MOŽNÉ ČASTO SE VYSKYTUJÍCÍ PROJEVY

- fascinace pohybem (roztáčení hraček, otvírání a zavírání dveří, fén či jiné otáčející se předměty)

- neobvyklé reakce na smyslové podněty (hypersenzitivita na zvuky, světla nebo doteky, nepřiměřené reakce na vůně a pachy)

- nepřiměřené emocionální reakce (bezdůvodný pláč nebo smích, střídání nálad, afekty, úzkost, absence strachu v nebezp. situacích)

- problémy s chováním (dyskoncentrace, agresivita, sebezraňování...)

-problémy se spánkem, s jídlem (nespavost v noci, jí jen určitá jídla,...)

Dá se autismus vyléčit?

Obtíže lidí s PAS NEZMIZÍ, projevy a chování se však s postupujícím věkem mění. Mnozí lidé s autismem se rozvíjí tak, že jejich odlišné chování či obtíže jsou mnohem méně nápadné a handicapující. V prognóze velmi záleží na typu poruchy autistického spektra, míře symptomatiky, výši intelektu, přístupu ke vzdělání a odborné pomoci a přístupu rodičů. Je ale nutné říci, že autismus se nedá vyléčit!

Jak lze tedy lidem s autismem pomoci?

Jediným obecným a prokazatelně úspěšným způsobem pomoci lidem s autismem je speciální pedagogická péče. Pokud člověku svým speciálním přístupem umožníme porozumět světu, který ho díky jeho handicapu chaoticky obklopuje, je stoprocentní šance, že u něj dojde ke zlepšení. Speciálně vyškolení pedagogové užívají nejčastěji metodiku strukturovaného učení, která za prioritu považuje nácvik funkční komunikace a individuální přístup v psychoedukaci. Vizualizace a strukturalizace jsou základními metodickými pilíři přístupu k lidem s autismem.

Přečtěte si také

Kritické období pro epileptiky je dětství

Fabryho chorobu předávají hlavně otcové svým dcerám

I s epilepsií lze chodit do běžné školy

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Nové články emailem
Inzerce
banner_voucher_ordinace_3.jpg

Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroom Magniflex, Šaldova 1, Praha-Karlín, nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 193 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Tomáš (Oční pozadí) 14. února 2019, 09:29:44

    Mě nově vyšetřili pozadí i bez rozkapání. Na chodbě jsem si všiml, že ty kapky se kapou… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 14. února 2019, 09:43:34

    Kde jste všichni zase to na mě spadlo. Potřebuji si popovídat. Vy jste v pořádku. Včera mě… Diskutovat

  • Klára (Porod: doba před porodem) 14. února 2019, 10:28:09

    Tu pumpičku měla i sestra, co rodila před rokem v Rakousku, a také si to pochvalovala. Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.