Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Modrá je dobrá

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5153x )

Modrá barva znamená naději a je to také barva, která symbolizuje autismus. Každý rok se 2. dubna na Světový den autismu hodně lidí po celém světě spojí, aby podpořili všechny s touto diagnózou a zapojují se do "akce v modrém". Někdo se vyfotí v modrém oblečení, další se zapojí tím, že celý den píše modře nebo rozsvítí modré světlo. Přesto je stále mnoho těch, kteří o autismu nic neví nebo nechtějí vědět. Buď se s autistou nikdy nesetkali nebo si žijí ten svůj život a nezajímá je to, co se děje kolem.

shutterstock.com

Autismus je jednou z nejzávažnější poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Porucha vzniká na neurobiologickém podkladě. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je kvůli tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti. Autismus doprovází specifické vzorce chování.

Existuje několik různých typů autismu, které se od sebe liší různým stupněm závažnosti svých projevů. Tyto typy se souhrnně nazývají Poruchy autistického spektra. Mezi nejčastější patří Dětský autismus, Atypický autismus a Aspergerův syndrom.

Jaká je příčina autismu?

Autismus je poruchou, jejíž příčinu se prozatím nepodařilo odhalit. Předpokládá se, že určitou roli zde hrají genetické faktory, různá infekční onemocnění a chemické procesy v mozku. Moderní teorie tvrdí, že autismus vzniká až při kombinaci několika těchto faktorů. Autismus je v podstatě syndrom, který se diagnostikuje na základě projevů chování. Projevuje se buď od dětství, nebo v raném věku (do 36 měsíců).

Jaké jsou projevy autismu?

Duševní vývoj dítěte je narušen hlavně v oblasti:

•KOMUNIKACE - Opožděný vývoj řeči nebo se řeč nevyvine vůbec. Dítě se samo od sebe nesnaží tento nedostatek kompenzovat jiným alternativním způsobem komunikace (např. mimikou, gesty). U dětí, které mají vyvinutou řeč, je výrazně postižená schopnost iniciovat nebo udržet smysluplnou konverzaci s ostatními. Objevuje se stereotypní a opakující se používání řeči nebo i vlastní žargon.

•SOCIÁLNÍ INTERAKCE – Výrazně narušená schopnost přiměřeně užívat neverbální chování v různých sociálních situacích (týká se postoje těla, gest, mimiky, očního kontaktu). Neschopnost vytvářet vztahy s vrstevníky. Malá schopnost spontánně sdílet s ostatními radost a zájmy, mít potěšení ze společné činnosti. Nedostatečná schopnost sociální a emocionální empatie (př. nezúčastní se jednoduchých sociálních hříček, preferuje činnosti o samotě, ostatní lidi může využívat jak pomocníky nebo „mechanické pomůcky“).

•PŘEDSTAVIVOST – Nápadně výrazné zaujetí pro jednu nebo více činností, které je abnormální buď svojí intenzitou  nebo předmětem zájmu(např. astrologie,  meteorologie).  Zjevné ulpívání na specifických, nefunkčních rituálech a rutinní činnosti, odpor ke změnám (mladší děti mohou mít katastrofální reakce na drobné změny jako je např. změna záclon, změna polohy jídelního stolu, vyžadování stále stejné cesty...). Stereotypní a opakující se motorické manýrování (třepání či kroutivé pohyby rukama a prsty nebo komplexní specifické pohyby celým tělem).

•DALŠÍ MOŽNÉ ČASTO SE VYSKYTUJÍCÍ PROJEVY

- fascinace pohybem (roztáčení hraček, otvírání a zavírání dveří, fén či jiné otáčející se předměty)

- neobvyklé reakce na smyslové podněty (hypersenzitivita na zvuky, světla nebo doteky, nepřiměřené reakce na vůně a pachy)

- nepřiměřené emocionální reakce (bezdůvodný pláč nebo smích, střídání nálad, afekty, úzkost, absence strachu v nebezp. situacích)

- problémy s chováním (dyskoncentrace, agresivita, sebezraňování...)

-problémy se spánkem, s jídlem (nespavost v noci, jí jen určitá jídla,...)

Dá se autismus vyléčit?

Obtíže lidí s PAS NEZMIZÍ, projevy a chování se však s postupujícím věkem mění. Mnozí lidé s autismem se rozvíjí tak, že jejich odlišné chování či obtíže jsou mnohem méně nápadné a handicapující. V prognóze velmi záleží na typu poruchy autistického spektra, míře symptomatiky, výši intelektu, přístupu ke vzdělání a odborné pomoci a přístupu rodičů. Je ale nutné říci, že autismus se nedá vyléčit!

Jak lze tedy lidem s autismem pomoci?

Jediným obecným a prokazatelně úspěšným způsobem pomoci lidem s autismem je speciální pedagogická péče. Pokud člověku svým speciálním přístupem umožníme porozumět světu, který ho díky jeho handicapu chaoticky obklopuje, je stoprocentní šance, že u něj dojde ke zlepšení. Speciálně vyškolení pedagogové užívají nejčastěji metodiku strukturovaného učení, která za prioritu považuje nácvik funkční komunikace a individuální přístup v psychoedukaci. Vizualizace a strukturalizace jsou základními metodickými pilíři přístupu k lidem s autismem.

Přečtěte si také

Kritické období pro epileptiky je dětství

Fabryho chorobu předávají hlavně otcové svým dcerám

I s epilepsií lze chodit do běžné školy

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 567 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce