Inzerce

Na tyto výrobky si dejte pozor

( Ministerstvo zdravotnictví České Republiky | přečteno: 7220x )

Ministerstvo zdravotnictví stanoví jako nebezpečné tyto výrobky:

MZČR

Šlehací metla Akcent, 32,5 cm, BANQUET® FOR YOUR HOME

Item nr.: 28AU010B08, ID nr.: 07-2014/14HF3035, EAN: 8591022330920

Výrobce/Země původu: YANGJIANG TANSUNG INDUSTRIAL CO., LTD., YONGXING YI ROAD, 529500 YANGDONG, GUANGDONG / Čína

Prodejce: M.A.T. Group, s.r.o., Na Roudné 324/176, 301 62 Plzeň, IČ: 26367505

Popis výrobku: Závěsná černá nylonová metla (32,5 cm) s nerezovou rukojetí připevněná ke kartonu s údaji o výrobku. Na rukojeti se nachází nápis BANQUET® FOR YOUR HOME. Na kartonu se nachází další identifikace výrobku (různé kódy, web dovozce, symbol výrobku určeného pro styk s potravinami (vidlička a pohárek), symbol Zeleného bodu, recyklační symbol a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“)). Ve více jazycích (včetně češtiny) je uveden název výrobku, pokyny k použití a údaje o dovozci/distributorovi.

Odůvodnění:  Laboratorními rozbory byla ve výluhu zjištěna přítomnost primárních aromatických aminů. Výrobek pro tento obsah primárních aromatických aminů nesplňuje požadavky závazných předpisů, a to článku 10 nařízení Komise (EU) č. 10/2011, o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami, ve spojení s odstavcem 2 přílohy II. Bylo zjištěno, že se jedná o látku s karcinogenním potenciálem u člověka 2-naftylamin (CAS No. 91-59-8), látku s možnými karcinogenními účinky na lidský organismus o-toluidin (CAS No. 95-53-4) (oboje zejm. na močový měchýř), 4,4´-diaminodifenylmethan (CAS No. 101-77-9) (s možnými karcinogenními účinky na lidský organismus zejm. na játra a štítnou žlázu), benzidin (CAS No. 92-87-5) - látku se známým karcinogenním potenciálem pro člověka, 4.4´-methylendiamin (CAS No. 101-77-9) – látku s předpokládaným karcinogenním potenciálem pro člověka a dvě další látky podezřelé na lidské karcinogeny: 3,3´-dimethylbenzidin (CAS No. 119-93-7) a 4-methyl-m-fenylendiamin (CAS No. 95-80-7). Dále byla zjištěna přítomnost anilinu (CAS No. 62-53-3), rovněž karcinogenní látky s možnými účinky zejm. na močový měchýř.

Riziko pro spotřebitele spočívá v tom, že při styku tohoto výrobku s potravinami nebo připravovanými pokrmy může docházet k jejich kontaminaci karcinogenními látkami a následně k jejich konzumaci.

Melaminová miska MELAMINE WARE NO:3004

značení dle dolepené etikety: 6933912088931 (kód odpovídá jen obecně Číně, nikoli však jakékoli konkrétní čínské firmě)

Výrobce/ Dovozce/ Země původu: neuvedeni/ Čína

Prodejce: Manh Pham Viet, Písnické zahrady 443/45, 140 00 Praha – Písnice, IČ: 27983234

miskaPopis: Kulatá miska o průměru cca 9,5 cm s bílým vnitřkem a s dekorem na vnější straně (modrý a zelený pruh a zelené ornamenty), na dně je z vnější strany vyražen text identifikující výrobek. Na spodní straně misky je dolepena bílá papírová etiketa pravděpodobně v čínštině, identifikovatelný je jen čarový kód, význam dalších číselných kódů není jasný.

Odůvodnění: Výrobek nesplňuje požadavek závazných právních předpisů, a to článku 3 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 o materiálech a předmětech určených pro styk s potravinami, podle kterého výrobek musí být vyroben tak, aby za obvyklých nebo předvídatelných podmínek neuvolňoval své složky do potravin v množstvích, která by mohla ohrozit zdraví lidí. Laboratorními testy byla prokázána skutečnost, že výrobek za předvídatelných podmínek použití uvolňuje formaldehyd v množství 76 mg/kg simulantu. To je v rozporu s články 10 a 11 Nařízení Komise (EU) č. 10/2011 o materiálech a předmětech z plastů určených pro styk s potravinami ve spojení s přílohou I tohoto nařízení (referenční č. 17260, č. látky 98) a přílohou II. Limit (15 mg formaldehydu/kg simulantu) uvedený v tomto nařízení byl tak překročen. Akutní expozice malým dávkám formaldehydu vyvolává bolesti hlavy a zánět nosní sliznice. Formaldehyd dráždí oči a vyvolává slzení. Rychle se vstřebává kůží a může způsobovat podráždění nebo alergické reakce.

 

                                                          

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 360 lidí

Mohlo by vás zajímat

Káva Mocca Standard je v jedné šarži závadná, může ohrozit ledviny

Jedna z šarží kávy Mocca Standard obsahuje zvýšené množství ochratoxinu A, výrobce ji proto začal stahovat z trhu. Na její závadnost upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Hlavní hygienik radí: vyhněte se těmto lahvím pro kojence

Maminky kojenců by měly být velmi obezřetné při výběru kojenecké láhve z plastu. Některé z nich totiž obsahují v EU zakázaný bisfenol A, který může poškodit mozek dítěte, ohrozit jeho imunitu a zvýšit riziko rakoviny prsu.

Ubrousky, které mohou dětem poškodit štítnou žlázu

Vlhčené ubrousky s obrázkem Sněhurky a sedmi trpaslíků a obchodním názvem Freshmaker® kids, baby wet wipes, with lotion označilo Ministerstvo zdravotnictví ČR za zdraví nebezpečné. Jejich riziko spočívá v tom, že po použití zůstanou některé složky na pokožce dítěte a látka v nich obsažená může přestupovat do organizmu a negativně ovlivňovat činnost štítné žlázy.

Nebezpečná sada umělých nehtů

Ministerstvo zdravotnictví stanoví jako nebezpečný výrobek tuto sadu plastových nehtů:

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.