Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Nádory a antioxidanty

( Jiří Holečko | přečteno: 19768x )

Antioxidanty se převážně tvoří v játrech, jejich srdcem je selen, prvek který není v České kotlině v půdě, tudíž stopový prvek selen je v Čechách v potravinovém řetězci v nedostatečném množství.

shutterstock.com

To je stěžejní téma našeho bloku o antioxidantech. Pochopení působení těchto úžasných ochránců našeho zdraví je zásadní pro změnu myšlení každého z nás. Antioxidant je vlastně látka, která umí dodat elektron, má ho na své orbitové dráze jaksi „navíc“. Naopak každou milisekundu se v našem organizmu tvoří látky, kterým se elektronu na jejich orbitových drahách nedostává. (atom se skládá z jádra a elektronových „oběžných“ drah, jádro má pozitivní (plusový) náboj a elektronové orbity mají negativní (minusový) náboj, když jsou oba „protipóly“ v rovnováze, je vše v pořádku, když chybí elektron atom má určitou nerovnováhu, která se vyjadřuje sílou schopnosti elektron hledat, aby nastal opět rovnovážný stav – tzv. volnoradikálová kapacita) Jak jsem již řekl, metabolizmem, tedy biochemickými pochody uvnitř buněk, vznikají přirozeně i látky s nedostatkem elektronů. Pakliže se jejich hledání elektronů podobá agresivitě, mluvíme o volných radikálech. Ještě jednou chci zdůraznit, že to jsou meziprodukty přirozeně probíhajících biochemických pochodů uvnitř buněk.

V normálu likvidaci volných radikálů antioxidanty „stíhají“. V civilizovaných zemích se jim to ale často nedaří. Důsledkem je vznik „civilizačních nemocí“. Proč se jim to nedaří? Protože vzniká víc volných radikálů, než je vhodné, přípustné, zvladatelné. Proto ono úsloví: „Antioxidantů není nikdy dost“.
Pojďme se dřív ale zabývat těmi agresory, volnými radikály. Je jich více, uveďme si 3 základní: hydroxilový radikál OH(minus), chlorový radikál Cl(minus) a kyslíkový radikál O3(minus).

Hned vám vyplyne, že koupání (či proboha pití) chlorované vody není to pravé ořechové. Chlor se vstřebává i kůží. Volné radikály vznikají TAKÉ takovými civilizačními procesy, jako je kouření, pasivní kouření, vdechování chemických zplodin, pití chlorované vody, pití vody s jinými chemikáliemi (pesticidy), či vody lahvované, která je ozářena. A antioxidanty „nestíhají“...
Proč? Nejsme totiž zařízeni na takovou zátěž. Dále si představme, že při tom metabolizmus (a zvláště rychlý metabolizmus) produkuje, chrlí, další množství volných radikálů.

Antioxidanty se převážně tvoří v játrech, jejich srdcem je selen, prvek který není v České kotlině v půdě, tudíž stopový prvek selen je v Čechách v potravinovém řetězci v nedostatečném množství. Dochází Vám to? (Selen sám o sobě není antioxidant, je ale pro tvorbu antioxidantů nezbytný.) Co ve svém důsledku způsobují volné radikály, co je povzbuzuje a jak je naopak zabrzdit bude námětem dalšího článku. Bude to také o jídle. Proto už teď předesílám k Vašemu stravování: Docela nerad slyším: „Když ono je to tak dobré...“ Ale bohužel nezdravé, napomáhá to vzniku civilizačních nemocí a tedy možnému (pravděpodobnému) vzniku invalidity. Vzpomeňte: hledáme důvody, jak v našem stravování změnit myšlení.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Anonym
1x

Dobrý den, zaujal me velmi vas clanek. Antioxidanty jsou o ruseni nasledku stresu a stres je jednou z hlavnich pricin autoimunitnich onemocneni. Protoze si velmi cenim kvality vaseho clanku, a protoze jsem nikde nenasla moznost komunikovat primo se serverem ordinace.cz,napadlo me pozadat a oslovit nejprve vas,sice jen formou diskuse k clanku. Autoimunitnich onemocneni ve svete roste a jednou z nejrozsirenejsich a neobavanejsich je nemoc SLE,systemovy lupus. U nas info o teto nemoci nejsou skoro zadne a to je velka skoda.Nemoc potom zbytecne vyvolava u nemocnych obavy,deprese a stresy a ja myslim,ze kvalitni a kvantitativne více zastoupené informace by mohly od tohoto faktu odpomoct. Zalozila jsem internetove stranky,ze kterych lze cerpat info,ale chtela jsem vas pozadat,zda byste neudelal shrnujici clanek,ktery by tuto nemoc charakterizovat a dostal do povedomi lidi.Protoze ordinace.cz je velmi navstevovany a kvalitni server,tudiz si myslim,ze informace tohoto druhu by na nem nemely chybet. Diky moc za pochopeni ...verim ze me nejenom pochopite,ale i podporite. :o)) agata jelinkova

jarca

Dobrý večer všem, chtěla bych také něco přinést do této diskuze,protože se toto téma týká nás všech. Rakovina vzniká v tom těle,kde má na to podmínky.Tzn: překyselený organismus,přemíra toxinů a těžké kovy v těle. Pokud se odstraní všechen kyselý odpad,těžké kovy a toxiny jako takové z těla,nebude se nádarovému bujení dařit,protože na to nemá podmínky. Používáme k tomu přírodní produkt,ketrý má klinické studie,je certifikovaný a používá se 1-2 ročně po dobu 4 měsíců.Máme posílený imunitní systém,takže se nám vyhýbají i kde jaké virozy. Ráda poradím všem,komu není lhostejné své zdraví pokud mi napíšete na mail: [email protected]

Michal

Nyní se však objevily články o studiích, že antioxidanty dodávané do těla naopak vedou ke zvýšení rakoviny. Jak to tedy vlastně je?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Úloha výživy v prevenci nádorových onemocnění

Neexistuje snad žádná oblast výživy, která by byla tak bohatá na informace, jako oblast vztahu výživy k rakovině a současně žádná oblast, kde by se vyskytovalo tolik dezinformací, poskytujících klamnou naději pro pacienty s nádorovým onemocněním. Všechny údaje o nových zaručeně účinných protinádorových látkách, získané na laboratorních zvířatech, hlavně na hlodavcích, je třeba brát se značnou rezervou.

Novinky v léčbě rakoviny prsu

doc. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.,Onkologická klinika, 7. února 2002

Kombinovaná hormonální substituce zřejmě zvyšuje riziko rakoviny prsu.

U žen užívajících v období menopausy (přechodu) hormonální substituční léčbu na bázi kombinace estrogenu a progestinu je podle nejnovější americké studie mnohem vyšší riziko, že se u nich rozvine rakovina prsu. Toto riziko však neplatí pro ženy, které užívají hormonální substituci pouze na bázi estrogenu. Informovala o tom Americká lékařská asociace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce