Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Novinky v léčbě rakoviny prsu

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 12576x )

doc. MUDr. Luboš Petruželka, CSc.,Onkologická klinika, 7. února 2002

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem. doc. MUDr. Lubošem Petruželkou, CSc. z onkologické kliniky VFN o novinkách v léčbě rakovině prsu, která proběhla ve čtvrtek 7. února 2002 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz

Moderátor: Vítám Vás, pane docente, doufám, že se mezi námi budete cítit dobře.

Doc. Petruzelka: Dobré poledne, právě jsem skončil velkou vizitu a jsem připraven zodpovědět dotazy k vybranému tématu

Moderátor: Než se nám tedy přihlásí diskutující, zeptám se já: jak to vypadá v České republice s případy onemocnění rakovinou prsu, jaká je prevence a disciplina žen v prevenci?

Doc. Petruzelka: V České republice je onemocnění rakovinou prsu nejčastějším nádorovým onemocněním ženské části populace, podle posledních údajů ústavu zdravotnické statistiky byl celkový počet nových onemocnění v roce 1997 4 500, což znamená v přepočtu 85 onemocnění na 100.000 žen. Dá se vysledovat pozvolný nárůst počtu nových onemocnění, který mimo jiné souvisí s prodlužováním střední délky života, změnami stylu ve smyslu vzrůstajícího věku žen při prvním porodu, menším počtu dětí apod., což jsou všechno faktory, které mohou svým způsobem ovlivnit stupeň rizika tohoto onemocnění, ale to je na delší diskusi. Základem je prevence sekundární tzn. včasný záchyt onemocnění na kterém se může podílet zodpovědně každá žena, tzn. samovyšetřování, včasná návštěva lékaře, účast na screeningových programech atd.

Moderátor: Je rakovina prsu dědičná?

Doc. Petruzelka: U 4% -5% nemocných se dá hovořit o dědičné podmíněnosti tohoto onemocnění, jinak lze hovořit o zvýšeném stupni rizika onemocnění. Možnosti poradenství v této oblasti jsou na naší internetové stránce www.koc.cz

tomas v. : Pane docente, moje matka ma jiz dlouho cystu v pravem prsu. Nebyl z ni odebiran vzorek. Je zvysene riziko, ze se u ni vyvine rakovina prsu?

Doc. Petruzelka: Co se týká Vaší matky, předpokládám, že je pravidelně sledovaná v zdravotnickém zařízení, kde na podkladě všech provedených vyšetření mammografie , sonografie rozhodnou zda je nutné provedení bioptické verifikace při podezření na nádorové onemocnění, jinak stupeň rizika závisí na dalších faktorech (věk, výskyt onemocnění u přímých příbuzných a dalších faktorech) a při znalosti výsledků vyšetření, klinického nálezu je podrobena pravidelnému dohledu.

vladimir: Je pravda, že častá mamografie může ženu poškodit resp. i rakovinu vyvolat?

Doc. Petruzelka: Mammografické vyšetření je využívající rtg záření pro diagnostické účely, moderní mammografické přístroje zaručují co nejmenší radiační zátěž v souvislosti s vyšetřením, indikace tohoto vyšetření je u buď při podezřelém nálezu nebo jako screening tzn. k odhalení klinicky nehmatné léze, výskyt onemocněním rakovinou prsu stoupá po 50 roce věku a pro screening se uvažuje o věkové hranici dokonce od 40 let. Volené intervaly vyšetření pro screening jsou 1 - 2 leté a riziko radiační zátěže v porovnáním s přínosem tohoto vyšetření je zanedbatelné, v případě diagnostické mamografie při podezření na nádorové onemocnění je vyšetření neodkladné. Pokud jsou zachovány všechny diagnostické zásady a využito jak klinické vyšetření a sonografické vyšetření tak uvažované riziko nehrozí.

vladimir: Děkuji za odpověď. A měl bych ještě jeden trochu jiný dotaz. Dnes se často objevují zázračné preparáty zejména rostlinného původu, které podporují růst prsů. Mohou mít takový účinek a nemůže to naopak ženu poškodit?

Doc. Petruzelka: O zázračných rostlinných preparátech podporujících růst prsů nemám přehled, každopádně prsní žláza může být senzitivní na jakýkoliv nepřiměřený zásah ovlivnující hormonálně podmíněné fyziologické pochody a pokud by toto mohlo být způsobeno některým z podobných preparátů, pak nelze riziko vyloučit.

Moderátor: Mám dodatek k Vladimírovi: i silikon je v poslední době používán ke zvětšení prsou. Je zde 100% jistota bezpečnosti? Není silikon v prsu dalším rizikem?

Doc. Petruzelka: Na tento dotaz by Vám spíše odpověděl plastický chirurg, ale v současnosti používané hmoty by toto riziko měly eliminovat, ale problém je spíše jak tyto ženy sledovat v rámci screeningu, kde přichází v úvahu vyšetření nukleární magnetickou rezonancí, která je v jiné cenové rovině

kristy: Od kolika let a jak casto by mely zeny podstupovat vysetreni prsu? Kdy zacit chodit na mamografii?

Doc. Petruzelka: Se samovyšetřováním prsu by měly ženy (dívky) začít od dospěloého věku, klinické vyšetření prsů by mělo být součástí gynekologické prohlídky nebo preventivní prohlídky u praktického lékaře. Ženy vyššího rizika by měly mít režim přísnější (viz doporučení www.koc.cz), diskuse o věku pro screeningovou mammografii probíhá a rozmezí zahájení se pohybuje od 40 do 50 let s frekvencí 1x maximálně 2x ročně. Diskuse je otevřená, můj názor je 40 - 45 let věku.

kristy: Dekuji za odpoved! S vysetrenim prsou jsem se bohuzel u svych lekaru jeste nesetkala. Predpokladam, ze zena zna sebe samu asi nejlepe, takze na sebe musime spolehat, ze nam nic neunikne. Jeste jednou dekuji za odpoved! Mela bych na vas jeste jeden dotaz. Doporucujete zenam podstoupit plastickou operaci prsou? Nemuze u zeny vyvolat nejake zdravotni komplikace? Silikonova prsa se jiste pozdeji spatne vysetreji pred pripadnym nadorem. Jaky je vas nazor?

Doc. Petruzelka: Doporučováním plastických operací prsu u zdravých žen se nezabývám a souhlasím s názorem ztížené vyšetřitelnosti pro odhalování časných stadií onemocnění prsu. Nelze však opominout význam spíše rekonstrukčních operací u žen s nádorovým onemocněním prsu, které byly již chirurgicky léčeny, tam bych nebyl proti, ale opět po zvážení všech faktorů vyplývajících ze stadia nemoci.

rybka: Je mi 29 let (zadne deti), moje babicka mela rakovinu prsu, moje matka (i jeji sestry) maji neurcite dysplazie v prsu a spatnou (nebo uz zadnou) delohu. Chodim 2x rocne na pravidelne prohlidky ke gynekolozce, ktera mi dela pouze vaginalni stery s tim, ze pokud by se neco vyskytlo, tak se to zachyti vcas. Skutecne to staci nebo mohu sama zajit nekam na vysetreni prsou?

Doc. Petruzelka: Riziko onemocnění nádorem prsu je vyšší při výskytu této choroby u přímých příbuzných a zejména pokud se vyskytlo v nižším věku. Výskyt onemocnění ve věku pod 30 let je též velmi řídký, 2x ročně prováděné prohlídky na gynekologii jsou známkou velmi dobrého dohledu. Pokud se týká našeho pracoviště provozujeme ambulanci zabývající se sledováním žen s vyšším rizikem, které je stanoveno po ambulantním vyšetření v Ambulantním onkologickém centru Opatov, které je pracovištěm Onkologické kliniky a je možné se objednat na telefonním čísle 72930384.

Doc. Petruzelka: Za chvíli budu končit a neobjevil se jediný dotaz týkající se novinek v léčbě, kde zejména v hormonální terapii a biologické cílené léčby je z pohledu onkologa hodně novinek. Možná, že by se téma mělo příště více zúžit.

rybka: Mne slo spise o to, ze moje gynekolozka se prilis nezabyva vysetrovanim prsou (ze v prubehu cyklu se to meni a spolehlive je vaginalni vysetreni apod.). Na Mefe jsem si vzala brozurku o samovysetrovani prsou, ale nevim do jake miry to muzu sama posoudit.

Doc. Petruzelka: podle mého názoru by mělo být součástí gynekologického vyšetření též vyšetření prsů

Moderátor: Čas se nachyluje, zbývá něco přes pět minut. Prosím o poslední dotazy a odpovědi

Doc. Petruzelka: Děkuji za dotazy, přeji úspěšné odpoledne. Petruželka

Moderátor: Děkuji všem za účast a příště na shledanou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce