Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Bolest prsou má mnoho příčin. Od banálních až po ty závažnější

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 55521x )

Bolest prsou nemusí nutně ukazovat na závažný zdravotní problém. Ačkoli se ženy obávají toho, že signalizuje rakovinu, je tomu tak jen velmi zřídka. Obvykle bolest prsou způsobují mnohem běžnější a banálnější příčiny. Které to jsou a jak je řešit?

shutterstock.com

Bolest prsou je obvykle spojena s premenstruačním syndromem či těhotenstvím, kdy se v těle hromadí hormon estrogen. Na vině však může být i špatná velikost podprsenky či nadměrná konzumace kávy. V krajním případě může být bolest v prsu také příznakem nádorového onemocnění. Pokud se však bolesti vyskytují nezávisle na menstruačním cyklu, nebo pokud si zároveň žena nahmatá v prsou “uzlíky” v období mimo menstruaci a jen na jednom prsu (nerovnoměrně), měla by navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Totéž platí, pokud má výtok z bradavky (krvavý, hnědý) nebo pokud bolesti v prsou narušují běžný denní režim a brání spánku.

Důvody, proč vás bolí prsa

Bolest jako důsledek cvičení

Zdrojem zvýšené citlivosti a bolestivosti prsou je svalová skupina umístěná přímo pod prsní tkání, která se cvičením stahuje a uvolňuje. Tato bolest se objevuje pokud to přeženete s cviky na tyto partie, jako jsou kliky nebo posilovací cviky na prsa. Ulevit od této bolesti lze přikládáním nahřátých polštářků, nebo si vzít pilulku proti bolesti.

Nevhodná antikoncepce

Prsa vás mohou bolet také při nevhodně zvolené antikoncepci. Ne každé ženě totiž vyhovuje stejný typ. Pokud Vám tedy daná antikoncepce nevyhovuje, je třeba se s lékařem poradit o její výměně, případně zvolit nehormonální formy ochrany jako jsou kondomy a jiné zdravotnické prostředky určené k antikoncepci.

Vybrat vhodné produkty z pohodlí domova je možné na Lékárna.cz

Na druhou stranu se občas hormonální antikoncepce nasazuje právě ženám, které trápí bolesti prsou.

První příznak těhotenství

Zvýšená citlivost prsou bývá jedním z prvních příznaků raného těhotenství. Mnoho žen ji začne vnímat zároveň s vynecháním menstruace. A zatímco některé mluví o nepříjemném pnutí, jiné hovoří spíše o bolesti. Projevy se u každé nastávající matky trochu liší, jejich příčina je však vždy stejná – bouřlivé hormonální změny. Většina žen zaznamená snížení bolesti prsou ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Bolest se však může čas od času znovu objevit. Během těhotenství se mění tvar a velikost prsou. Zejména hormonální nerovnováha a růst prsou během těhotenství jsou důsledkem bolesti a citlivosti prsou.

Zmírnit tuto bolest můžete dobře padnoucí podprsenkou, ideálně bez kostic. Případně můžete vyzkoušet masáž proudem teplé vody, která by měla napětí v prsou uvolnit.

Hormony – PMS nebo ovulace

U některých žen se mohou v období před menstruací objevit pocity bolesti a napětí v prsou. Stejné nebo podobné příznaky můžete pociťovat v období ovulace. Tato bolest souvisí se zvyšující se hladinou progesteronu. Jakmile hladina hormonů klesne, bolest odezní. Pokud se tato bolest opakuje v pravidelných intervalech každý měsíc, určitě se jí nemusíte znepokojovat. Většinou se tato bolest týká obou prsou a může vystřelovat až do podpaží. Někomu bolest odezní po porodu, jiným ženám bohužel až v menopauze.

V případě těchto potíží by se žena měla poradit se svým gynekologem, který jí buď předepíše hormonální antikoncepci (ta v některých případech potíže zmírní a v jiných zhorší, proto jsou nutné individuální konzultace s lékařem a hledání vhodné HA), nebo doporučí jiná léky.

Pokud vás trápí bolest prsou před menstruací, můžete vyzkoušet bylinky, doplňky stravy či čaj, které působí jemně a příznivě na hormonální hladinu žen. Hladiny hormonů se vyrovnávají velmi jemně, proto doporučujeme užívat tyto doplňky delší čas a to vždy dle návodu ke konkrétnímu přípravku. 

Doplňky strav při menstruaci nakupujte bez čekání na Lékárna.cz.

Bolest prsou při kojení

Bolesti prsou se mohou dostavit také při kojení. Kromě hormonů jsou v tomto případě na vině různé komplikace, které se u žen po porodu vyskytují. Konkrétními příčinami bolesti jsou:

  • Ragády (popraskané bradavky)
  • Bolestivé nalití prsou
  • Ucpaný mlékovod
  • Zánět prsní žlázy
  • Infekce plísněmi
  • Nalití přídatné žlázy
  • Syndrom bělavé bradavky

Výběr špatné podprsenky

Špatný výběr spodního prádla se často projeví právě bolestí prsou a diskomfortem v oblasti hrudníku. Pokud si vyberete podprsenku, která je vám menší přes obvod, nebo máte menší košíčky, než potřebujete, případně vás tlačí kostice, může to mít za následek bolest prsou. Problémy vám může ovšem způsobit i podprsenka, která není pro vaše prsy dostatečnou oporou. To se týká především žen s větším poprsím. Podprsenka musí dobře sedět, nesmí škrtit a tlačit.

Nemoci spojené s bolestí prsou

Za bolestí prsou mohou kromě hormonálních změn stát také různé nemoci.

Zánět prsu

Přestože je zánět prsu neboli mastitida problémem zejména u kojících žen, ve výjimečných případech se může projevit také u žen, které nekojí. Zánět prsu je provázen nejčastěji pocitem intenzivního napětí v prsou, řezavou bolestí, zarudnutím, teplotou, někdy i třesavkou. 

Náš tip: Prsa je nutné chladit, jakékoli horko zánět ještě podpoří. K rychlé úlevě může pomoci obklad z tvarohu aplikovaný na prsa 2x denně. Tento stav vyžaduje klidový režim a přiměřený přívod tekutin. Důležitou prevencí je v tomto případě správná technika kojení. Pokud se do dvou dnů neobjeví úleva, je dobré kontaktovat gynekologa, který v případě potřeby předepíše antibiotika. 

Mastitidu je nutné odlišit od méně závažné retence, kdy dochází k přechodnému ucpání mlékovodu. Ucpaný mlékovod se projevuje jako bolestivé zduření v jednom místě prsu, někdy pocitem ztuhnutí celého prsu, často doprovázené ložiskovým zarudnutím kůže. Příčinou ucpání mlékovodu je většinou nesprávná technika sání, omezování kojení, nebo nesprávný způsob odsávání mléka odsávačkou. Mezi kojeními používejte chladivé obklady, tvarohový obklad, nebo obklad z čerstvých zelných listů. při teplotě i vhodné léky na snížení horečky. Před kojením můžete postižené zatvrdlé místo nahřát teplou vodou, lehce rozmasírovat směrem k bradavce a mlékovod tak pomoci uvolnit.

Dobré odsávačky mléka nabízí internetová Lékárna.cz

Cysta

Cysty jsou dutinky vyplněné tekutinou, které mohou v prsou způsobovat pocity tlaku, většinou označované jako tupá bolest. Pokud je cysta větší, utlačuje okolní tkáň, což může způsobovat ještě větší napětí. Vznik cysty bývá provázen bolestí a náhlým objevením hmatné bulky v místě, kde před tím žádný pohmatem zjistitelný útvar nebyl. Bulka je pružná, kůže se nad ní volně pohybuje. Ovšem pokud dojde k zánětu jejího obsahu, bude se tato velmi bolestivá cysta jevit jako pohmatově tvrdý útvar, kdy klouzání kůže pro bolest ani není možné zjistit. Ani v této chvíli nepodléhejte panice! Nádor nikdy nebolí tak akutně jako cysta se zánětem.

Pokud si nahmatáte v prsu bulku, jděte k lékaři. V mnoha případech je cysta nezhoubná, ale jistotu vám dá až po patřičném vyšetření lékař.

Rakovina

Ačkoli se nejedná o její obvyklý příznak, může být bolest předzvěstí i rakoviny prsu. Ta se kromě hmatatelné bulky projevuje také rozdílnou velikostí prsů, nepravidelností bradavek, pomerančovou kůží na prsu, výtokem z bradavky, vtažením prsní tkáně a důlkatěním. V případě hnisavého nádoru se objevuje také zarudlá kůže.

Bolest prsou si ženy nevědomky působí i samy. Neblahý vliv má údajně i častá konzumace kávy, stres a nervozita. 

Jak od bolesti ulevit?

Kromě léků na bolest pomohou také studené a teplé obklady, které se doporučují hlavně při komplikacích během kojení. Ženám s bolavými prsy pomůže také změna životosprávy. Doporučuje se omezit kofein a přidat do jídelníčku více vlákniny. Osvědčil se také snížený příjem tuků a soli, která v těle zadržuje vodu.

Poradit vám také mohou lékárníci v online poradně na Lékárna.cz. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 57 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolesti žaludku a strach z gastroskopie

dobrý den, je mi 22 let mám dotaz týkající se bolestí žaludku. Těmito bolestmi trpím asi 2-3 měsíce a popravdě řečeno je to hrozné. Stává se, že mě žaludek bolí hned po ránu a bolest trvá až do večerních hodin(v noci necítím bolest). Nevím zda to s tím má souvislost, ale před měsíce (za 2 měsíce) se mi podařilo zhubnout 10kg - nemyslím si však, že je to jen tím. Příjem potravy jsem sice radikálně omezila (jedna jsem mnoho zeleniny a ovoce, tmavé pečivo, maso skoro ne), ale také jsem poctivě cvičila. Byl jsem již u lékařky, která mi dala nějaké léky (asi 4 druhy bohužel nevím názvy - vím je Malox,Spasmopan ... a další léky na nadýmání. Tyto přípravky mi ale nijak zvlášť nepomohly. Bojím se jít na Gastroskopii (všichni známí říkají: že je to hrůza - bolí to,je to nepříjemné a člověk zvrací - já zvracení nesnáším a mám z něj vždy hrůzu a depresi). Můžete mi prosím poradit co by mohlo být příčinou těchto hrozných bolestí. Jsme nekuřačka, alkohol piji pouze příležitostně v mělé míře. Děkuji za Váš čas i případnou odpověď VJ

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce