Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Zmrzlé rameno je onemocnění ramenního kloubu, které může vzniknout působením dlouhodobého zánětu a svraštěním kloubního pouzdra. Stojí za ním převážně funkční poruchy krční páteře, poruchy funkce svalstva rotátorové manžety (svaly od lopatky k pažní kosti, které zajišťují rotaci paže), úrazy ramene či jeho přetížení nebo prochladnutí. Syndrom zahrnuje postižení jedné nebo více měkkých struktur ramenního kloubu – svaly, šlachy, burzy, vazy, kloubní pouzdra a další.
Čtěte také: Myšitida, mobilový loket nebo SMSkový krk. Jak lze předcházet nemocem digitálního věku?
Příčiny vzniku syndromu zmrzlého ramene
- funkční poruchy měkkých tkání i bez mechanického poškození ramenního kloubu, např. porucha akromioklavikulárního skloubení (kloub mezi lopatkou a klíční kostí),
- funkční porucha krční páteře,
- poruchy funkce svalstva rotátorové manžety,
- zánětlivé nebo degenerativní změny měkkých tkání,
- kapsulitida (zánět kloubních obalů), bursitida (zánět burzy)
- úraz ramene či funkčně souvisejících tkání (přetížení, poranění, prochladnutí)
Čtěte také: Patní ostruha - léčba vyžaduje trpělivost
Příznaky syndromu zmrzlého ramene
Průvodním jevem syndromu zmrzlého ramene jsou silné ostré bolesti ramenního kloubu a paže spolu s výrazně omezenou hybností. Potíže nejčastěji postihují produktivní lidi ve věku 40 až 50 let, ale nejsou výjimkou ani u třicátníků. Pohyb rukou (ať už aktivní, nebo pasivní) je kvůli intenzitě bolesti u této diagnózy téměř nemožný, problémy má pacient s upažením, rotací na kteroukoliv stranu, ohybem či narovnáním paže. Bolest neustává ani v klidovém stavu a budí pacienta ze spaní. Hybnost v ramenním kloubu je natolik bolestivá, že pacienti ‚nosí‘ paži přitisknutou k hrudníku a břichu.
Čtěte také: Ganglion - vada na kráse, která může způsobovat bolest
Léčba syndromu zmrzlého ramene
Existuje několik způsobů léčby. O té nejvhodnější by měl rozhodnout vždy lékař.
Základním cílem léčby při syndromu zmrzlého ramene je zabránit bolesti. Využívají se proto zejména analgetika, nesteroidní antirevmatika a injekční aplikace. Konzervativní léčba také spočívá ve znehybnění kloubu pomocí ramenní ortézy, která uleví a umožní rychlejší hojení.
Lokálně lze k úlevě doporučit masti s účinnou látkou diklofenak (Voltaren, Olfen), ibuprofen (Ibalgin gel, Dolgit), nimesulid (Aulin).
Po odeznění největší bolesti lékař většinou doporučí rehabilitace. Různé cviky pomohou k uvolnění ramenního kloubu a ke zvýšení rozsahu pohybu. Rehabilitace se dále orientuje na aplikaci laseru, magnetoterapie a ultrazvuku.
Po neúspěšné konzervativní terapii lékaři přistupují obvykle k operativnímu řešení.
Vsaďte na moderní léčbu
V současné době se doporučují metody, které mají mnohem lepší výsledky. Včasná aplikace fokusované rázové vlny a vhodně zvolená manuální terapie může onemocnění zcela zastavit.
„Fyzioterapeuti mohou s pomocí dobrého vybavení provést ultrazvukové vyšetření ramenního kloubu, odhalit fraktury kostí nebo poruchy šlach a vazů. Díky důkladnému kineziologickému rozboru mohou zjistit příčiny onemocnění na základě funkčních změn v těle, například v krční páteři, a ihned fyzioterapeutickými technikami začít s nápravou. V případě diagnostikovaného zmrzlého ramene je kombinace manuální fyzioterapie s moderní terapií rázovou vlnou maximálně účinná,“ uvádí fyzioterapeutka Iva Bílková z FYZIOkliniky v Praze.
Je možné nalepit i funkční tejp a výborné výsledky přináší magnetoterapie.
Vhodné je zařadit do stravy doplněk stravy s hořčíkem, především magnesium malát relaxuje a uvolňuje kosterní svalstvo.
CVIK: Uvolnění kloubního pouzdra při zmrzlém rameni
Cvik uvolní kloubní pouzdro, zmírní bolest a umožní pohyb. Lehněte si na břicho na vyvýšenou podložku (stůl, postel). Svěste horní končetinu dolů k zemi, rameno je přímo u okraje podložky. Ta musí být tak vysoko, aby ruka visela volně a nedotýkala se země. Na zem si připravte půlkilové závaží (láhev s vodou). Uvolněte rameno, nechte paži klesnout co nejvíce k zem. Zvedněte zátěž vzhůru, jako byste chtěli zatlačit rameno do jamky ramenního kloubu. Zhluboka se nadýchněte. S výdechem celou ruku povolte, vyvěste směrem k zemi a nechte relaxovat. Volně visící ruku nechte pohybovat malými kmity směrem dopředu a dozadu jako kyvadlo. Celý cvik 3x zopakujte. (video)
Zdroj: FYZIOklinika.cz
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!