Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Paracetamol není pro každého

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2147x )

Paracetamol je tradiční lék používaný již od roku 1953 a především v Severní Americe se můžete setkat také s názvem "acetaminofen". Paracetamol působí proti bolesti a snižuje tělesnou teplotu, avšak nepůsobí protizánětlivě. Existují onemocnění či rizikové situace, kdy nelze užívání paracetamolu doporučit, nebo alespoň ne v takové dávce, jako je tomu u jinak zdravých pacientů.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Paracetamol se užívá při bolestech různého původu a při zvýšené teplotě především u viróz. Je všeobecně dobře tolerován, je šetrný k žaludku a mohou ho užívat již malé děti. 

Paracetamol je v lékárně běžně dostupný i bez lékařského předpisu, ale najdeme ho i v lécích, které mohou být vydávány pouze na základě receptu (např. v kombinaci s účinnými látkami tramadol, kodein).

Čtěte také: Bolesti hlavy u dětí jsou jedním z nejčastějších důvodů školních absencí

Formy paracetamolu

  • tablety, šumivé tablety, kapsle
  • čípky (jsou vhodné při potížích s polykáním, při zvracení nebo u dětí od 7 kg)
  • perorální suspenze (je vhodná pro dětské pacienty, výhodou je, že lze nadávkovat přesně podle váhy)
  • sáčky na přípravu horkého nápoje a sirupu.

Obsah paracetamolu v jednotlivých lécích je různý, a proto je důležité držet se striktně doporučeného dávkování podle pokynů lékárníka nebo doporučení uvedeného v příbalové informaci o přípravku.

Čtěte také: Bolest zad – kdy určitě k lékaři

Dávkování paracetamolu

Pokud není při užívání paracetamolu překročena jeho maximální jednotlivá či denní dávka, nebo nejsou podceněny rizikové faktory, patří tento lék mezi velmi bezpečná léčiva. Jeho dávkování je individuálně a je odvozeno nejen na hmotnosti pacienta, ale důležitý je i samotný zdravotní stav pacienta.

Při krátkodobém užívání (do 10 dní) je doporučené dávkování pro dospělého pacienta (za dospělého považujeme v tomto případě pacienta staršího 15 let a od 50 kg) 500 - 1000 mg v intervalu 4 - 6 hodin, denní dávka max. 4 g. V případě nutnosti dlouhodobého podávání (více než 10 dní) se doporučuje snížit celkovou denní dávku na 2,5 g.

Paracetamol není pro každého

Existují onemocnění či rizikové situace, kdy nelze užívání paracetamolu doporučit, nebo alespoň ne v takové dávce, jako je tomu u jinak zdravých pacientů.

Pokud vynecháme vzácnou alergii na paracetamol, potom mezi riziková onemocnění řadíme zcela jistě závažné onemocnění jate(akutní zánět jater, virové hepatitidy, závažná jaterní nedostatečnost), kdy je riziko významného poškození jater, tedy tzv. hepatotoxicity, až 3,5 krát vyšší než u člověka se zdravými játry. V případě dlouhodobého stabilizovaného nezávazného onemocnění jater lze sice paracetamol užívat, ne však v plné denní dávce a délku léčby je dobré omezit na maximálně 10 dní. Rovněž je nutné nezkracovat interval mezi jednotlivými dávkami pod 6 hodin.

Podobně je doporučeno prodloužit interval mezi užitím jednotlivých dávek paracetamolu při nedostatečné funkci ledvin.

Mezi rizikové skupiny pacientů rovněž řadíme alkoholiky, u kterých je riziko poškození jater v důsledku současného užívání alkoholu a paracetamolu násobně vyšší než u abstinentů. Užívání paracetamolu by se proto měli vyhnout i lidé, kteří v nedávné době konzumovali, nebo se chystají popíjet alkoholické nápoje. Takže přípravky obsahující paracetamolu nejsou vhodné jako lék na bolest hlavy "z kocoviny". 

Problém může nastat také se současným užíváním léků s obsahem jiných účinných látek, které následně negativně ovlivňují odbourávání paracetamolu v těle. Zde vznikají takzvané kontraindikace, které může následně vyústit až do poškození jater či ledvin. Pokud tedy pravidelně užíváte nějaké léky, je vhodné se obrátit na svého lékárníka nebo lékaře.

Při užívání léků na ředění krve (např. účinná látka warfarin) může být zvýšeno riziko krvácení. Pokud užíváte warfarin, neměla by být vaše dávka paracetamolu vyšší než 2 g denně (tj. max. 4 tablety po 500 mg paracetamolu) a doba léčby by neměla být delší než tři dny. O dlouhodobějším užívání této dávky by měl vědět ošetřující lékař, a měl by zvážit případnou změnu dávkování warfarinu.

Podobně může být problém současné užívání dalšího léku na bolest s obsahem nimesulidu, který je stejně zatěžující pro játra.

Čtěte také: Užíváte často léky? Pozor na ledviny!

Paracetamol a těhotenství

Paracetamol při doporučeném dávkování, a po konzultaci  s lékařem anebo s lékárníkem je možné krátkodobě podávat na zmírnění bolesti, případně teploty i těhotným ženám (a to v průběhu celého těhotenství). U konkréního přípravku VŽDY pečlivě čtěte příbalovou informaci a v případě pochybností se poraďte s lékárníkem či lékařem!

Paracetamolové čípky - kdo by si měl dát pozor

Aplikace čípku s obsahem paracetamolu může být riziková pro pacienty s krvácením z konečníku či v případě zánětu v této oblasti, např. pro pacienty s ulcerózní kolitidou. V takových situacích se čípky obsahující paracetamol nemají aplikovat.

Čtěte také: Crohnova choroba a ulcerózní kolitida: jaký je rozdíl?

Předávkování paracetamolem

Předávkovat se paracetamolem nemusí být až zas tak složité. V lékárnách a dnes i mimo ně, je možné koupit hned několik produktů s různým obsahem paracetamolu. A pokud k tomu ještě užíváme jiné léky, tak riziko může být větší. Před užitím je důležité zkontrolovat, zda dané léky nejsou vzájemně kontraindikovány. 

Co dělat v případě předávkování 

V první řadě, vyhledejte lékaře!  V praxi se používá "protijed" a to včasným podáním látky N – acetylcysteinu, který odstranění toxické metabolitu paracetamolu z organismu. Terapie musí být zahájena lékařem nejpozději do 24 hod od předávkování paracetamolem (maximální účinek se dosáhne v případě, že doba z prodlení není delší než 8 hod).

N-acetylcystein je v tomto případě podávaný v dávkách, které jsou řádově vyšší, než je v běžně používaných lécích na podporu odkašlávání, a navíc se podává ve formě infuze do žíly. Proto při jakémkoliv podezření kontaktujte lékaře nebo pohotovost.

Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti o volbě léku, dávkování či vhodnosti způsobu jeho podávání, neváhejte se obrátit na svého lékárníka nebo lékaře!

Zdroj: Lékárna.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-atmosfera/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vanocni-atmosfera

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 16 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy jsou jako bolesti v zádech nebo bolesti břicha velmi všeobecným příznakem a mohou být způsobeny celou řadou nejrůznějších příčin.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce