Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Nádory hlavy a krku

(Brno Masarykův onkologický ústav | přečteno: 116026x )

K nádorům hlavy a krku řadíme nádorová onemocnění, která se vyskytují v oblasti nosu a přilehlých nosních dutin, dutiny ústní včetně mandlí a slinných žláz, dále v oblasti hltanu a hrtanu (nepatří sem tedy nádory mozku).

Jaké jsou vedlejší účinky protinádorové léčby?

O vedlejších účincích chemoterapie a ozařování jste obecně informováni v samostatných knížečkách. Proto zmíníme jen to, co se týká nádorů hlavy a krku:

Je třeba říci, že vedlejší účinky léčby závisí na typu a rozsahu léčby, a také každý nemocný na léčbu reaguje individuálně.

Chirurgické - operační odstranění malého nádoru, většinou nezpůsobí žádný problém. Po operaci větších nádorů s postižením mízních uzlin může dojít k potížím se žvýkáním a polykáním, může dojít také k poruše řeči. Po operaci se také po operaci změnit vzhled nemocného.

Ozařování může způsobit bolest v ústech, sníženou tvorbu slin a tím ztížené žvýkání a polykání. Pokles váhy, který souvisí s obtížným příjmem stravy, je tedy problémem, se kterým je potřeba počítat a včas se svým lékařem projednat všechny možnosti podpůrné výživy. Mohou se také objevit problémy s užíváním zubních protéz v průběhu ozařování, a někdy po skončení léčby je třeba udělat protézu novou – poraďte se se svým lékařem o nejvhodnějším postupu.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Pavla Prieložná
4x

Už déle mě pobolívá pod čelistí u brady. NAhmatala jsem si tam bouličku. Pomalu ani nemohu otevřít pusu. Myslela jsem, že je to jen oteklá uzlina, ale tu jsem nahmatala jinde a je v pořádku. Netuším, jestli s tím mám zajít k lékaři, nebo to nechat uzdravit doma.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Biopsie jater a ledvin

Biopsie je výkon, při kterém lékař odebírá z Vašeho těla vzorek tkáně. Při biopsii jater se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně.

Zhoubné nádory prsu

Zhoubné nádory prsu figurují na čelném místě mezi nejčastějšími nádorovými onemocněními u žen. Ve velmi malé míře se však týkají i mužů...

Rakovina žaludku

Řada statistik ukazuje, že se výskyt rakoviny žaludku ve většině vyspělých států snižuje. Příčina není bohužel zcela známa.

Dotaz na nádor slinivky břišní

Moje maminka má nádor slinivky břišní. Lékaři ji odmítli operovat i ozařovat. Je možná homeopatické léčba? Standa

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce