Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Děti se vrací do lavic. Zásadní je podpořit imunitu a minimalizovat stres

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1059x )

Návrat do školních lavic znamená povinnosti, změnu režimu celé rodiny a může vést k řadě onemocnění. Nachlazení, stres, vši a spousta dalších nepříjemností, které v září na školáky číhají – jak jim předejít a jak je řešit?

shutterstock.com

Obranyschopnost dětského organismu je ovlivňována mnoha faktory. Rizikový je dětský kolektiv, školní stres, celková změna režimu a chladné počasí. Z venkovních aktivit se děti přesunují do místností, kde je zcela jiné složení a cirkulace vzduchu, což enormně pociťují sliznice dýchacích cest. Při suchém vzduchu sliznice vysychají, a tím pádem je prostup pro bakterie a viry snazší. Imunitní systém dětí se totiž stále vyvíjí a v sychravějším období může být oslabený a dítě je pak náchylnější k onemocnění. Dítě je při nástupu do kolektivního zařízení vystaveno také zvýšené psychické a fyzické zátěži, což má na dětskou imunitu negativní vliv. Na rodičích pak je, prostřednictvím různých opatření, imunitu svých potomků posilovat. S jakými nejčastějšími zdravotními potížemi se děti ve škole setkají?

Nachlazení

Nejtypičtějším problémem po nástupu do kolektivu je obvykle nachlazení. Toto infekční onemocnění horních cest dýchacích postihuje nejčastěji sliznici horních cest dýchacích.
 „Kromě rýmy se nachlazení projevuje také bolestmi krku a hlavy, kašlem a zvýšenou teplotou či horečkou. Tyto projevy jsou nejvýraznější první 2-3 dny a obvykle zmizí do 7 dnů,“ potvrzuje MUDr. Petr Žáček, MBA, hlavní lékař pediatrie z Canadian Medical. V případě těžšího průběhu onemocnění se doporučuje nechat dítě vyležet doma pod peřinou a zajistit mu dostatek odpočinku, ovoce a tekutin.

Čtěte také: Školní děti málo pijí, bývají unavené a nesoustředí se

Stres

Žáci se po letním volnu vracejí do striktního režimu plného úkolů, testů a zkoušení. Jsou tak vystaveni zvýšené míře stresu, která pro ně především v prvních týdnech může být mimořádně náročná. Dlouhodobý příval stresu navíc také oslabuje funkci imunitního systému. 
„Jakoukoliv známku psychické nepohody není radno podcenit – byť se z pohledu dospělých může jednat o zdánlivě banální problémy. V situaci, kdy rodiče nevěnují psychickému komfortu dětí dostatečnou pozornost, totiž hrozí vznik mnohem závažnějších psychických poruch,“ varuje MUDr. Petr Žáček, MBA. Svému dítěti proto buďte oporou a o problémech ve škole se s ním pravidelně bavte. Ke zklidnění je vhodné podávat meduňkový nebo heřmánkový čaj.

Čtěte také: Pečujte o dětský zrak aby děti dobře viděly na tabuli

Jak podpořit imunitu u dětí?

Některým onemocněním zabránit nelze. Riziko je však možné výrazně snížit prevencí, tedy především posilováním imunitního systému.
Základem prevence je dodržování pravidel osobní hygieny. Mezi ně patří mytí rukou před jídlem, ale i po smrkání či použití toalety. Důležitý je dostatek odpočinku a spánku, během něhož se tělo regeneruje. Neméně důležité jsou pravidelné procházky. Čerstvý vzduch napomáhá prokrvení dýchacích cest i očních a ušních sliznic, čímž se znatelně zvyšuje jejich odolnost,“ doporučuje MUDr. Petr Žáček, MBA.

Pro posílení obranyschopnosti organismu je zásadní správná životospráva. Skládá se z maličkostí, jejichž dodržování je pro zdraví dětí nedocenitelné. Ráno jim proto připravte vydatnou snídani a na svačinu zabalte ovoce, zeleninu, sýry, celozrnné pečivo či jogurt. Nezapomeňte ani na lahev s vodou. 
„Dětský jídelníček je vhodné sezonně obohatit doplňky stravy. Jedním z nich je vitamín D, který je nutný pro správný růst kostí, ale rovněž je nutný pro správnou  funkci imunitního systému, chrání buňky před stresem a snižuje míru únavy a vyčerpání,“ dodává MUDr. Žáček.

Postrach dlouhovlásek – veš dětská

Proti některým onemocněním prevence bohužel neexistuje. Největším postrachem jsou vši. V průběhu školního roku či po dalších kolektivních aktivitách – například školních výletech – je proto vhodné dětské vlásky důkladně prohlédnout. Spolehlivým indikátorem přítomnosti vší je silné svědění a podráždění pokožky hlavy. V případě, že vši a hnidy (bílá vajíčka) ve vlasech najdete, jednejte rychle a rozhodně své dítě neposílejte do školy.

Jak se vší zbavit?

  • Vyčeště si vlasy hustým hřebenem - tzv. všiváčkem.
  • Vyčesáváním, případně vystříháváním, odstraníte především hnidy, na které dostupné produkty proti vším moc nefungují.
  • Odvšivovací přípravky působí zejména na dospělé vši s jejich pohyblivá vývojová stadia. Tyto přípravky doporučuji aplikovat ještě za 8 až 14 dní po první aplikaci. Tím zabijete zbytek vší, které se mezitím vylíhly z hnid.
  • Všechno povlečení a oblečení (včetně čepic) vyperte minimálně na 60°C. Matrace, koberce a podlahu vysajte. Oblečení, hračky, které se nedají vyprat, uložte na pár dní do mrazáku nebo na alespoň 2 týdny vzduchotěsně uzavřete. Všechny hřebeny důkladně vyčištěte.
  • Jako prevenci doporučuji pravidelně používat například Pediakid nebo Paranit. Do běžného šamponu při každém mytí kápněte kapku Tea tree oleje.
  • Nejdůležitější prevence spočívá v pravidelné kontrole vlasů. Stříhání vlasů není nutné.

Nebezpečné návykové látky

Snaha zapadnout do kolektivu a nejrůznější experimentování jsou přirozenou součástí dospívání. Děti tak pod vlivem svých kamarádů občas překročí povolené hranice, v krajním případě dokonce mohou sáhnout po drogách. Podle současných statistik jsou zneužíváním návykových látek ohroženy zejména děti ve věku 13-15 let.1 Drogové závislosti u dítěte si totiž ani zodpovědní rodiče zpočátku vůbec nemusí všimnout. Zpozornět by měli tehdy, objeví-li se častější a závažnější problémy ve škole, výměna kamarádů, časté a zdánlivě bezdůvodné změny chování, výrazné hubnutí či ztráta chuti k jídlu.

Zdroj: euc.cz

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Roup dětský

Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.

Spála

Jedná se o tzv. streptokokovou anginu (původcem jsou bakterie-streptokoky). Je doprovázena exantémem (zarudnutím) a celkovými příznaky.

Instrukce pro rodiče dítěte s akutní laryngitidou.

Akutní laryngitida (zánět hrtanu) je infekční onemocnění, kdy virus vyvolává otok hlasivek a přilehlých částí dýchacích cest. Otok vyvolává následný chrapot a štěkavý kašel.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce