Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Kožní lékař varuje: Jarní sluníčko je nejagresivnější
Sluneční paprsky nejsou naším nepřítelem, ale...
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3903x )
Počet lidí nakažených spalničkami v Česku stále roste. Podle odborníků je na vině snižující se proočkovanost populace.
Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění šířící se kapénkami nebo přímým kontaktem s infikovanými. K šíření onemocnění napomáhá i existence nenaočkovaných skupin osob, u kterých nebylo dosaženo minimálně 95% proočkovanosti dvěma dávkami vakcíny proti spalničkám, která je nezbytná k dosažení tzv. kolektivní imunity. Dojde-li k nahromadění takovýchto skupin osob v určitém kolektivu nebo regionu, vznikají vhodné podmínky pro šíření viru v populaci, případně pro vznik epidemie.
Čtěte také: Pátá nemoc: neohrožuje děti, ale těhotné ženy
Spalničky začínají podobně jako běžná virová infekce - horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. U dětí je typický vzhled „uplakaného dítěte“. V ústech se pak objeví bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Současně se zvětšují mízní uzliny, může nastoupit průjem, nechutenství.
Po poklesu teploty dochází ve stejném směru k vybledávání vyrážky, příznaky kataru horních cest dýchacích se zmírňují a nastává rekonvalescence. Přechodně zůstávají na kůži ložiska zvýšené pigmentace, kůže se může jemně olupovat.
Nekomplikovaný průběh onemocnění spalničkami se jeví jako celkem banální onemocnění, velmi nebezpečné jsou ale časté komplikace, a to až ve 30 % případů. V ohrožení jsou zejména děti ve věku do 5 let a dospělí starší 20 let. Spalničky mohou mít závažnější průběh u osob s oslabeným imunitním systémem.
Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)
Vzhledem k tomu, že spalničky jsou označovány za dětskou nemoc, bývá onemocnění u dospělých odhaleno později, a spalničky jim tak mohou způsobit vážnější problémy.
Odborníci dodávají, že nejvíce nebezpečné jsou spalničky právě pro kojence a děti do dvou let věku, případně pro další lidi s oslabenou imunitou.
Komplikace může způsobit i nákaza těhotné ženy v prvních dvanácti týdnech těhotenství, zde hrozí především potrat.
Čtěte také: Zápal plic je smrtelný hlavně pro seniory
Terapie u nekomplikovaného průběhu onemocnění je symptomatická, tj. klid na lůžku, snižování teploty, dostatek tekutin. Komplikované průběhy s bakteriální superinfekcí vyžadují léčbu antibiotiky, nejzávažnější průběhy až léčbu na jednotce intenzivní péče.
Pokud máte podezření na onemocnění spalničkami, je nutná i vzájemná ohleduplnost k ostatním - zůstaňte doma a nešiřte tak onemocnění dále. Kontaktujte svého lékaře a dále postupujte podle jeho pokynů.
Obecné rady, jejichž dodržování sníží riziko nákazy:
Nejúčinnější plošnou prevencí je samozřejmě vakcinace.
Zdroj: www.szu.czVyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Anketní otázka
Chodíte pravidelně ke svému zubaři?