Inzerce

Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)

( aktualizováno 24. září 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 39535x )

Pokud se u dítěte, zejména zařazeného do dětského kolektivu, znenadání objeví vyrážka kolem úst, na dlaních a na chodidlech, pravděpodobně se nakazilo virem způsobujícím syndrom ústa-ruka-noha. Jedná se o vysoce nakažlivé poměrně nezávažné dětské onemocnění, které obvykle doprovází mírně zvýšená teplota, nechutenství a apatie.

shutterstock.com

Syndrom ruka-noha-ústa (angl. Hand, foot and mouth disease - HFMD) je virové onemocnění, odborně označované také jako virová vesikulární stomatitida s exanthémem. Původcem jsou enteroviry, nejvíce Coxackie viry skupiny A (typ 16, ale také 4, 5, 9, 10) a Enterovirus 71. Nemocný vylučuje virus sekrety dýchacích cest, nachází se také v slzách, ve stolici a v obsahu puchýřků. Šíří se proto jak přímo, kapénkovou cestou, tak kontaktem, nebo přes kontaminované předměty (viry jsou poměrně odolné). V riziku infekce jsou hlavně děti a mladí dospělí. Inkubační doba se udává 1 - 15 dní, průměrně 3 - 8 dní.

Rodiče, ale v některých případech i méně zkušený lékař, může onemocnění zaměnit za spálu, plané neštovice, pásový opar nebo nepříjemné impetigo.

Nemocná osoba je infekční během prvního týdne onemocnění, ale virus se může vylučovat ve stolici ještě několik týdnů po odeznění příznaků. U některých osob může HFMD probíhat také asymptomaticky, bez klinických projevů. Rovněž tito jedinci bez příznaků mohou být zdrojem onemocnění pro další vnímavé osoby. Vzhledem k vysoké nakažlivosti bývají typicky postiženi současně i sourozenci dítěte. Dítě by nemělo přijít během nemoci do kolektivu a je vhodné po dobu 1 týdne nepouštět do kolektivu ani děti, které s nemocným přišly do styku. Je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu, mýt a desinfikovat si ruce, individualizovat osobní pomůcky (ručníky apod.). Opakované infekce jsou možné, především jiými sérotypy a původci.

Příznaky syndromu ruka-noha-ústa

Onemocnění se zpočátku projevuje mírnou teplotou, nechutenstvím a bolestmi v krku. V některých případech se u pacientů vyskytuje nevolnost, průjem a zduřelé lymfatické uzliny. Následně se objevují zarudlá místa na dlaních a chodidlech i na dorzech rukou a nohou a po stranách prstů. U malých dětí vzácně i na pažích, hýždích a v tříslech. Brzy se přidávají na těchto místech malé šedavé puchýřky velikosti 3–7 mm a aftózní projevy v dutině ústní (jazyk, dásně a bukální sliznice). Tyto mohou být bolestivé a dítě kvůli nim může odmítat jíst a pít. V některých případech jsou zasaženy i nehty.

  • Zvýšená teplota, bolesti v krku, popřípadě i břicha (chřipkové příznaky).
  • Afty v dutině ústní, na měkkém patře, někdy i v krku a jazyku (možná záměna s angínou).
  • Vyrážka (pupínky až puchýřky) v okolí úst, na prstech, dlaních a ploskách rukou a nohou. Spíše ve výjimečných případech i na kolenou, hýždích, pažích a obličeji.
  • V některých případech mohou bolet i uši.
  • Vyrážka bývá  silně svědivá až bolestivá, vyvolává nutkavé škrábání, někdy i brnění postižených končetin

Všechny tyto projevy se hojí bez komplikací a bez jizev obvykle v průběhu týdne.

Léčba syndromu ruka-noha-ústa

Onemocnění je nezávažné a obvykle odezní do 10 dní. Lékař malému pacientovi nařídí klidový režim na lůžku, dostatek tekutin a vitamínů, zvláště skupiny B. Vysokou horečku a bolest lze tlumit běžnými léky (paracetamol, ibuprofen). Zmírnění svědivých pocitů pomocí antihistaminik perorálně a lokální ošetřování kůže Fenistilem, tekutým pudrem, zinkovou mastí, chlazení studenými obklady, např. ledem nebo zmrazenými gelovými polštářky.

Prevence přenosu onemocnění

Jedinou možnou prevencí onemocnění je dodržování osobní hygieny a návyků, které minimalizují přenos onemocnění, podobně jako u jiných onemocnění např. u chřipky: časté mytí rukou mýdlem pod tekoucí vodou, dezinfekce špinavých povrchů a znečistěných předmětů. Dále je třeba zabránit blízkému kontaktu s nemocným člověkem například nelíbat a neobjímat se s nemocným, nesdílet s ním ručníky, utěrky, nádobí apod.

Komplikace syndromu ruka-noha-ústa

Syndrom ruka-noha-ústa je přes svou vysokou nakažlivost onemocněním nezávažným, s malým procentem komplikací. Určité riziko představuje možnost zanesení infekce do svědivé vyrážky, zvláště u ekzematických dětí s následným vznikem jizviček .

Další možnou komplikací v případě masivního výskytu bolestivých projevů v dutině ústní je odmítání tekutin a potravy, v takovém případě bude vždy vhodné konzultovat situaci s lékařem. Naprosto výjimečně může zhruba měsíc po onemocnění dojít k odloučení nehtů na rukách a nohách.

Vzácně se mohou vyskytnout i závažné neurologické komplikace. Zvýšené riziko výskytu těchto komplikací je u dětí do 3 let. Patří mezi ně například meningitida, encefalitida postihující mozkový kmen, periferní parézy podobné poliomyelitidě, neurogenní plicní edém. Závažnější může být infekce ženy v 1. trimestru těhotenství pro nebezpečí spontánního potratu.

Po proběhlé nemoci zůstávají ochranné protilátky pouze proti konkrétnímu původci. To znamená, že onemocnět lze i opakovaně, pokud se pacient nakazí jiným sérotypem. Obecně se uvádí, že v mírném klimatu má syndrom typicky sezónní výskyt. Nejvyšší množství nakažených je zaznamenáno v pozdním létě a pak výskyt prudce klesá.

Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Dětské infekční nemoci
Partner rubriky Dětské infekční nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 298 lidí

Mohlo by vás zajímat

Spála

Jedná se o tzv. streptokokovou anginu (původcem jsou bakterie-streptokoky). Je doprovázena exantémem (zarudnutím) a celkovými příznaky.

Spálou můžete onemocnět i víckrát za život

Spála je běžné infekční onemocnění dětského věku, které je způsobeno streptokoky. Tyto bakterie vytváří toxické sloučeniny, které jsou zodpovědné za vznik vyrážky. Nejčastějším způsobem přenosu je kapénková infekce – při vykašlání se streptokoky dostávají do okolí a mohou být vdechnuty. Vstupní branou infekce jsou proto nejčastěji právě dýchací cesty.

Neštovice

Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.

Spalničky jsou znovu na vzestupu

Počet lidí nakažených spalničkami v Česku stále roste. Podle odborníků je na vině snižující se proočkovanost populace.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.