Inzerce

Nejmodernější preventivní kroky, které můžete udělat pro zdraví svých očí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4919x )

Nesprávné vidění je jedním z nejrozšířenějších, ale také nejvíce podceňovaných zdravotních problémů na světě. Jaké jsou nejaktuálnější „módní trendy“ v péči o oči a jak se o ně můžeme sami starat, tak, aby byly opravdu zdravé? Přečtěte si několik tipů a vyzkoušejte třeba tzv. sunning, běh nebo konzumujte potraviny s astaxanthinem.

shutterstock.com

„Podzimní období je typické kratšími dny, úbytkem slunečního svitu a přirozeného denního světla se sníženou viditelností, což naše oči velmi unavuje. A je dobře známý fakt, že v šeru nebo ve tmě se zhorší vidění i u zdravého oka. V horších podmínkách se navíc projevují více oční vady, jako jsou například krátkozrakost nebo astigmatismus,“ říká primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum a doplňuje:
„Starat se o svůj zrak je velmi důležité, bohužel očního lékaře podle řady statistik pravidelně navštěvuje asi jen polovina Čechů. Za ideální považuji dvouletý interval preventivní prohlídky u lidí do 40 let, u osob nad 40 let je pak vhodné nechat si oči zkontrolovat častěji. Zrak se totiž s přibývajícím věkem mění a přirozeně zhoršuje, zároveň se zvyšuje riziko různých onemocnění očí.“

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Platí tedy, že je třeba pravidelně si nechat zrak a jeho správné fungování zkontrolovat odborníkem, nicméně také my sami se v péči o oči můžeme angažovat, a dobré a bezproblémové vidění si tím udržet.
„V rámci vlastní péče o oči nám mohou pomoct různé přírodní preparáty, masti, kapky nebo gely, dobrá hygiena očních víček, cvičení očí, ale také zdravý životní styl a úprava podmínek v pracovním nebo domácím prostředí,“
vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta oční kliniky Gemini. Většina z nás už pravděpodobně zná ty nejzákladnější kroky, jak se o oči starat, nicméně i tato oblast jde neustále dopředu a také v péči o zrak se objevují nové a nové trendy. Některé aktuálně nejmodernější, které by stály za zkoušku, jsme vybrali níže.

Čtěte také: Okno nejen do duše: Oko ukáže až 500 zdravotních problémů

Novinkou v jídelníčku pro zdravé oči je astaxanthin

Ke klasickým potravinám, které se doporučují jíst pro dobrý zrak, se začínají postupně přiřazovat i nové potraviny nebo přírodní látky. Mrkev tak doplňuje třeba kurkuma nebo astaxanthin, což je jeden z nejsilnějších antioxidantů, který působí na imunitu, ale i dobrý zrak. Astaxanthin se řadí do skupiny karotenoidů a najdeme ho především v řasách a lososím mase, v humrech nebo krevetách. Z řas se dá kultivovat do podoby výrazně červeného prášku, který se pak používá například v potravinových doplňcích. S konzumací proniká poměrně snadno do očních tkání a pomáhá napravovat jejich poškození UV zářením a obecně je regenerovat po námaze. Platí totiž, že oční orgány jsou snad nejvíce ze všech vystaveny oxidaci, tedy působení vnějších vlivů. Proto je třeba je vyživovat. Astaxanthin je vědecky prokázaným pomocníkem v boji s makulární degenerací (degenerace sítnice vlivem stárnutí, může vést až k oslepnutí). Podle japonských studií rychle ulevuje unaveným a namáhaným očím a pomáhá také redukovat problémy, jako jsou rozmazané vidění nebo obtížné zaostřování na blízko. Kromě toho podporuje léčbu a samotnou prevenci zeleného zákalu.

Čtěte také: Měření nitroočního tlaku je základní vyšetřovací metoda k diagnostice zeleného zákalu

Sunning neboli sluneční lázeň stimuluje oči

Sunning: Sunning je další alternativou speciálního cvičení. Jedná se o jakousi „sluneční lázeň“. Podle mnohých odborníků je totiž dobré dopřávat očím dotyk slunečních paprsků. Podstatou sunningu je tedy vlastně stoupnout si uvolněně a vzpřímeně přímo čelem ke slunci, zavřít lehce oči a otáčet pomalu hlavou v rozsahu 180 stupňů ze strany do strany, nebo tak daleko, jak nám páteř dovolí. Pokud si najdeme každý den dokonce 10 minut na tuto aktivitu, budou naše oči jako v bavlnce. Kromě blahodárného slunečního účinku se navíc sunningem učíme rychle opakovaně stahovat a roztahovat oční zornici, a tedy chránit oči při prudkém osvětlení. Cvičení taky stimuluje sítnici a aktivuje nervová spojení jdoucí ze sítnice do mozku, snižuje oční tlak a slouží jako prevence zeleného zákalu.

Čtěte také: Odborníci varují: Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, je to nebezpečný nesmysl!

Sportem k lepším očím? I to může platit

Lékařské výzkumy naznačují, že běh nebo jízda na kole mohou fungovat jako preventivní aktivity u dvou častých civilizačních očních komplikací – u šedého a zeleného zákalu a makulární degenerace, která se pojí s věkem podmíněnou ztrátou zraku. Tyto sportovní aktivity totiž prokazatelně snižují nitrooční tlak a napomáhají lepšímu prokrvení všech orgánů včetně očního nervu. Rychlejší sport může doplnit oční jóga. Pro regeneraci oka je dobré najít si vždy na konci dne chvilku a provést několik cviků, které pomohou uvolnit oční svaly a oko takzvaně osvěžit, tedy zabrání jeho vysušování.

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Anketní otázka

Jak snášíte vysoké teploty?

Zatím hlasovalo 297 lidí
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Vidím, že nevidím aneb jak poznáte, že trpíte oční vadou?

Ačkoliv 60 % světové populace trpí oční vadou, pouhá čtvrtina problémy řeší. Ignorováním potíží si však můžete „zadělat“ na další zdravotní trable jako jsou bolesti hlavy či zvýšená únava, ale také nevratně ztratit zrak. Nepodceňujte proto pravidelné návštěvy očního lékaře, obzvlášť pokud pociťujete změny ve vidění. Ukážeme vám, jak se projevují nejrozšířenější oční vady a jak se jich můžete zbavit.

Operace očí a těhotenství? Jde to dohromady!

Máte naplánovanou operaci očí, ale zjistila jste, že jste těhotná? Žádnou paniku, ani jiný stav nemusí být překážkou pro to, abyste zákrok podstoupila. Vše záleží na vašem zdravotním stavu a na konzultaci s lékařem.

Umíte správně pečovat o své kontaktní čočky?

Mnoho lidí jim dnes dává přednost před klasickými brýlemi. Na rozdíl od nich nikde fyzicky nepřekážejí, neomezují vás při sportu a nemusíte ztrácet čas jejich věčným hledáním – sedí vám totiž přímo na očích. Víte ale, jak se o ně starat, aby dobře sloužily, a zároveň jste si nepřivodili nepříjemné zdravotní komplikace?

Šilhavé oči srovnají nastavitelné stehy

Každý třetí obyvatel ČR šilhá. Šilhání (strabismus) je velice rozšířenou oční vadou a má mnoho podob. Strabismus je porucha senzomotorické spolupráce očí. Je to stav, kdy jedno oko sleduje a druhé se uchyluje mimo rovnovážné postavení.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.