Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Nenápadná znamení, která mohou upozornit na onemocnění srdce

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 16770x )

Díky osvětě a novým léčebným metodám dnes lidé umírají na srdeční onemocnění méně než v minulosti. Nicméně srdeční choroby stále patří mezi hlavní příčiny úmrtí, i proto bychom si měli dávat pozor na varovné signály.

shutterstock.com

Někdy jsou příznaky srdečního onemocnění celkem zřejmé, jindy se ale ohlašují velmi plíživě a nenápadně naznačují problém v srdeční oblasti.

Čtěte také: Fibrilace srdečních síní – skrytá hrozba mrtvice

Příznaky, které mohou upozornit na onemocnění srdce

Spánková apnoe

Když je váš spánek narušován pauzami v dýchání, váš mozek nemusí být dostatečně zásobován kyslíkem. Vysílá signály do krevních cév a srdce, aby pracovaly lépe, aby udržovaly průtok krve. To zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, abnormálních srdečních rytmů, mrtvice a srdečního selhání. Naštěstí je spánková apnoe léčitelná.

Žluto-oranžové hrbolaté výrůstky

Extrémně vysoké hladiny triglyceridů mohou způsobit, že se na kůži vytvoří nažloutlý ohraničený útvar, ve kterém se hromadí tukové látky, depozita cholesterolu. Často v okolí kloubů a na dlaních v blízkosti šlach. Na pohmat je spíše měkký a může mít různé velikosti. Tento útvar je neškodný, ne však jeho příčina vyvolávající vysoké hladiny tuků a cholesterolu, které jsou často spojeny s jinými stavy, které vás vystavují riziku onemocnění srdce a mrtvice.

Čtěte také: Věděli jste, že vysoký cholesterol můžete zdědit?

Špatná síla uchopení

Síla ruky vám může říct něco o síle vašeho srdce. Pokud je pro vás těžké uchopit objekt, je vyšší pravděpodobnost, že máte nebo byste mohli mít problémy se srdcem.

Tmavé místo pod nehty

Pokud jste si v nedávné době nepoškodili prst nebo jeho špičku, malé tečky krve uvězněné pod nehtem  by mohly poukazovat na zánět osrdečníku nebo chlopně nazývanou endokarditida. Tyto krevní skvrny se mohou také objevit, když máte cukrovku. A lidé s tímto onemocněním mají dvakrát až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost výskytu onemocnění srdce a mrtvice.

Příliš bledé nehty

Příliš bledé nehty mohou být obvykle pouze znakem stárnutí nebo důsledek špatné výživy nebo podvýživy. Mohou být však i projevem srdeční nedostatečnosti.

Změny barvy kůže

Modré nebo šedé prsty by mohly být způsobeny špatnou cirkulací krve bohaté na kyslík, často kvůli srdeční chybě, při které se zúžili nebo zablokovali krevní cévy. Purpurový vzhled se objeví, když cholesterol uvízne v malých cévách. Krvavé skvrny těsně pod kůží na vnitřní straně vašich rukou a na nohou, mohou upozornit na endokarditidu.

Závratě a motání hlavy

Závrať je často přímým důsledkem toho, že něco není v srdci v pořádku, protože nečerpá dostatek krve do mozku. Závratě může být příznakem abnormálního rytmu nazývaného arytmie. Srdeční selhání, což znamená oslabení svalu, může také způsobit, že jste nestabilní. Točení hlavy by mohlo být způsobeno zablokováním v tepnách, čímž dojde k poklesu krevního tlaku, nebo chybnou chlopní, která nemůže krevní tlak zvládnout. Jedná se také o jeden z mnoha méně známých příznaků infarktu.

Čtěte také: Srdeční infarkt u žen může mít jiné příznaky než u mužů

Závratě však mohou mít mnoho příčin, jež nemají žádnou souvislost se srdečním zdravím. Často se vyskytnou při nadměrné fyzické zátěži, dehydrataci, nebo příliš rychlé změně pozice především z lehu do stoje. Pokud však trpíte závratí příliš často, měli byste o tom informovat svého lékaře. Příčinou závratí totiž někdy mohou být i vedlejší účinky některých léků nebo problémy s vnitřním uchem.

Sexuální problémy

Některé problémy v ložnici mohou znamenat, že máte onemocnění srdce a větší riziko srdečního záchvatu nebo mrtvice. Muži s erektilní dysfunkcí mohou mít problémy s oběhem v souvislosti s vysokým krevním tlakem nebo úzkými tepnami z nahromaděného cholesterolu. Tyto problémy s průtokem krve mohou také u žen snížit libido a schopnost vychutnat si sex.

Krvácející dásně

Odborníci zcela nerozumí spojení mezi onemocněním dásní a srdečními chorobami. Studie však naznačují, že krvácení, otoky nebo mírné dásně mohou vést k potížím s vaším tickerem. Jedna teorie spočívá v tom, že bakterie z vašich dásní se dostanou do krevního oběhu a vyvolávají zánět ve vašem srdci. Máte-li onemocnění dásní, které může vést ke ztrátě zubů, může se také zvýšit vaše šance na mrtvici.

Dušnost a lapání po dechu

Zadýchávání může ukazovat na vrozenou, zatím nerozpoznanou srdeční vývojovou vadu, poruchu srdeční chlopně, zánět srdečního svalu nebo srdeční selhání. Upozorněte svého lékaře, pokud se snažíte chytit dech poté, co děláte věci, které byly pro vás dříve snadné, nebo když máte potíže s dechem v leže.

Otoky dolních končetin

Otoky končetin se objeví, když dlouhou dobu stojíte nebo také často během těhotenství. Navýšení kapaliny může také vyplynout ze srdečního selhání a špatného oběhu v nohou. Oteklé nohy by mohly být ze sraženiny, která blokuje návrat krve z dolních končetin do srdce. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud se náhle objeví otok.

Nateklé nohy kvůli srdeční nedostatečnosti obvykle doprovází i další příznaky jako dušnost či únava. Otoky nohou však mohou také způsobovat léky na krevní tlak či cukrovku.

Čtěte také: Časté mýty o nemocech srdce a cév: trombóza postihuje hlavně ženy a vyhýbá se sportovcům

Únava

Extrémní dlouhotrvající únava a vyčerpání může být signálem, který vám vysílá vaše srdce. Za velkou únavou totiž může stát nedostatek kyslíku, který může být způsoben právě srdečním onemocněním. Nicméně pokud je dlouhodobá únava váš jediný příznak, nemusíte se hned začít obávat o své srdeční zdraví. Návštěva lékaře však neuškodí.

Úzkost, pocení a nevolnost

Pokud vás náhle přepadne úzkost, začnete se hodně potit a je vám nevolno od žaludku, zbystřete. Sice se může jednat o náhlý záchvat úzkosti, ale také se může jednat o příznaky srdečního infarktu. Pokud tyto rané příznaky srdečního selhání doprovodí dušnost (i když se nehýbáte), extrémní únava nebo pocity plnosti nebo bolesti na hrudi, které mohou, ale nemusí, vycházet ze zad, ramen, paže, krku nebo hrdla, potom se co nejrychleji dopravte na pohotovost.

Deprese

Deprese patří celosvětově mezi nejčastější zdravotní problémy a obvykle nepoukazují na srdeční onemocnění. Duševní pohoda je však úzce spojena s fyzickým zdravím a již mnoho odborných studií ukázalo, že depresivním jedincům hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Deprese a úzkosti mohou zhoršovat srdeční onemocnění, existuje i tzv. vazospastická angina pectoris, kdy dojde k nekontrolovanému stahu koronárních cév, který může skončit infarktem myokardu.“

Zdroj: www.webmd.com

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 23 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bypass

V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.

Cévní mozkové příhody

Cévní mozkové příhody představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.

První pomoc - defibrilace

Při podezření na zástavu oběhu krve (náhlé bezvědomí, zástava dechu, nehmatné pulzace na tepnách krku) je nutno ihned zahájit resuscitaci stlačováním hrudníku a dýcháním z úst do úst.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.