Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Noční pomočování u dítěte (enuréza)

(MUDr. Marie Kmoníčková | přečteno: 34818x )

Mimovolné úniky moče v dětském věku patří k nejčastěji řešeným, dlouhodobým obtížím. Každé dítě je v časném věku fyziologicky „inkontinentní“.

shutterstock.com

Příčiny enurézy

Příčinou nočního pomočování je opoždění neurobiologického vývoje, spočívající ve třech problémech – vyšší noční tvorbě moče, izolované větší noční aktivitě svalstva močového měchýře a nevyzrálosti budící reakce. V průběhu prvních 6ti let dítěte dozrává nejenom reflektorická regulace močení, ale také hormonální regulační systém produkce moče. Ten zabezpečuje, že v průběhu spánku se vytváří ve srovnání s denní bdělou fází zhruba poloviční množství moče. U části dětí se  nástup této regulační funkce opožďuje v souvislosti se sníženou noční tvorbou vazopresinu. Tyto děti pak v noci produkují nepřiměřeně velké množství moče. Funkce močového měchýře bývá u většiny dětí s enurézou normální, jen u některých z nich kapacita měchýře nedostačuje k tomu, aby udržela vytvořené nadměrné množství moče.

Při výskytu nočního pomočování byla jednoznačně prokázána role dědičnosti. Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině. Z různých průzkumů vyplývá, že pomočováním je postiženo až 45 % dětí, u nichž jeden rodič trpí enurézou. Děti rodičů, kteří jsou oba enuretici, mají 77% pravděpodobnost, že se jim tento problém nevyhne.

Dříve byla noční enuréza považována za psychiatrické onemocnění. Dnes je jednoznačně prokázáno, že příčinu primárního nočního pomočování u dětí nelze hledat v psychopatologii či stresových faktorech v rodině. Naopak, noční pomočování představuje pro děti problém s řadou psychologických a sociálních dopadů. Děti a jejich rodiče se za problém s pomočováním stydí a dochází k omezování aktivit spojených s pobytem dětí mimo domov. Děti se vyhýbají účasti na školách v přírodě, letních táborech či sportovních soustředěních. Noční enuréza narušuje život celé rodiny, je překážkou pobytů u příbuzných, ovlivňuje výběr dovolených. Ve srovnání se svými vrstevníky mají  enuretické děti snížené sebevědomí a sebehodnocení. Případné psychologické odchylky jsou tedy následkem nočního pomočování, nikoliv jeho příčinou.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

30%
70%
Zatím hlasovalo 73 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce