aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Nosní polypy

(doc. MUDr. Jan Plzák PhD. | přečteno: 271261x )

Nosní polypy postihnou asi 4% z Vás, vyskytují se stejně často u mužů i žen. Obvykle jimi trpí více lidé starší.

shutterstock.com

Časté otázky

Nikdy jsem nosní polypy neměl. Mám se bát, že mě postihnou?
Pokud netrpíte výše uvedenými chorobami, není tato pravděpodobnost nijak vysoká. Bohužel však pro snížení rizika nemůžete nic udělat.

Nemohu mít obtíže jako u nosních polypů, ale mít v nose nádor?
Tato možnost je málo pravděpodobná, ale nelze ji zcela vyloučit. Proto lékař provádí endoskopické vyšetření nosu. A proto Vám při neúspěchu konzervativní léčby doporučí chirurgické odstranění polypů. Všechny vyndané polypy jsou poslány patologovi na zpracování. On je prohlédne pod mikroskopem. Jestliže by zjistil, že se nejedná o polypy, ale o nádorové onemocnění, následovala by příslušná léčba.

Nespletl se lékař, když mi doporučil stříkat si kortikoidy do nosu dva měsíce, když všichni přece vědí, jaké mají kortikoidy nežádoucí účinky?
Nespletl. Kortikoidy, které si stříkáte do nosu, účinkují pouze v nose. Tam potlačují zánět a růst polypů. Nedostávají se krví do celého těla. Ani kortikoidy v tabletkách Vám nezpůsobí žádné nežádoucí účinky, protože je budete brát jenom týden. Za tu dobu stačí zaúčinkovat proti polypům, ale nestačí udělat něco škodlivého jinde v těle.

Co když budu souhlasit s operací, nebude mne to bolet? Nebudu mít ošklivou jizvu?
Jizvu nebudete mít na obličeji vidět žádnou, polypy se operují endoskopicky přes nosní dírky. Tento typ operace nebolí. Jestliže byste měli pocit, že nějaký lék proti bolesti potřebujete, jistě Vám ho zdravotníci v nemocnici dají.

Jaká jsou rizika operace?
Principem operace je odstranění toho, co do nosu nepatří. A ponechání všeho, co má v nose správně být. Při operaci se tedy odstraňují jen polypy, nic jiného. Proto se užívá termín funkční endoskopická chirurgie nosu. Z toho vyplývá minimální rizikovost operace, jestliže je prováděna zkušeným chirurgem. Nutné je dodržení fyzického klidu po operaci, aby nedošlo ke krvácení.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tomáš
22x

Jsem po operaci nosních polypů,také po několikráte odstranění polypů lokálně. bohužel,ani po letech se nic nezměnilo. Stále mám ucpaný nos nic necítím a nemám chuť. Stratil jsem jakoukoli naději na zlepšení. Přece nebudu chodit,každý rok na operaci a mít maximálně měsíc klid. S pozdravem Tomáš

Hanka
4x

jsem po 4 operacích nosních polypů-naposledy v r.2009,nyní mám opět problémy a obavu,že budu muset znova na operaci,jsem alergik a astmatik,takže kombinace přímo ukázková,nejhorší je vždy 6týdenní neschopenka

Jirka
5x

Bohužel, jsem caa. 2,5 roku po operaci polypů v obou nosních dírkách a v součestné době se chystám na opakovanou opperaci na klinice v HK. prakticky mohu říci že splnuji všechny podmínky ve shora napsaném článku v četně astmatu ač jsem 3O letý nekuřák. V součastnosti mám totálně zacpanou LN dírku a u druhé špatnou průchodnost. Při těší fyz .práci navíc v prašném prostředí a naftových splodinách je to skutečný zážitek.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 150. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 84 lidí

Mohlo by vás zajímat

Hemofilie, cystická fibróza a další monogenní choroby

Dědičné nemoci, které jsou způsobené mutaci v jednom jediném genu, nazýváme monogenní choroby a jejich dědičnost se řídí tzv. Mendelovými zákony. Je jich popsáno několik tisíc, a k nejznámějším a nejčastějším patří hemofilie A, trpaslictví, fenylketonurie, Marfanův syndrom, adrenogenitální syndrom, či cystická fibróza.

Chronická rýma

Trpím akutní rýmou a bez NASIVINU nebo OLYNTHU si už nedovedu představit život. Střídavě tyto kapky užívám několikrát denně 4 měsíce. Mohou mít tyto léky nějaké vedlejší účinky? Kamil

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce