aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Nosní polypy

(doc. MUDr. Jan Plzák PhD. | přečteno: 271261x )

Nosní polypy postihnou asi 4% z Vás, vyskytují se stejně často u mužů i žen. Obvykle jimi trpí více lidé starší.

shutterstock.com

U lékaře

Počítejte s tím, že se Vás lékař začne nejprve vyptávat. Některé otázky Vám budou připadat „k věci“, jiné možná „úplně mimo mísu“. Ale i informace, které podle Vás nemají s Vaším nosem nic společného mohou být pro posouzení Vašich obtíží velký význam.

Po počátečním „oťukávání“ Vám lékař prohlédne Váš nos. Protože nos připomíná tmavou dutinu, kde není žádné světlo, vezme si lékař na pomoc takzvané nosní zrcátko (které však vypadá spíše jako kleště). Toto Vám vloží do nosní dírky a mírně ho roztáhne, do nosu si posvítí. Nebojte se, je to pouze dívání se, a to nebolí.

Nejspíše si poté vezme na pomoc endoskop. To je vlastně tenká trubička, která se zavede do nosu. Tento přístroj sám svítí a zvětšuje obraz. Tak umožňuje lékaři řádně si prohlédnout celou nosní dutinu, tak, že se před ním žádny nosní polyp neschová. Někdy před endoskopickým vyšetřením lékař do nosu nastříká či vloží na vatových tampóncích roztok, který nos znecitliví a stáhne v nose četně se vyskytující cévky.

Lékař Vás může poprosit o dýchání nosem do trubičky přístroje, který dokáže změřit, o kolik je zhoršená nosní průchodnost. Někdy je vhodné provést z nosu výtěr tenkou štětičkou a zjistit tak, zda není Váš nos sídlem nějaké škodlivé bakterie.

Nosní dutina je, jak z názvu vyplývá, dutinou, do které je obtížně vidět. Často (před operací vždy) je nutné zjistit rozsah postižení nosu pomocí rentgenového vyšetření. Používá se vyšetření počítačovou tomografií (CT). Pamatujte, že při tomto vyšetření po Vás bude laborantka chtít, abyste měli co nejvíce zakloněnou hlavu.

Na základě výsledků proběhlých vyšetření stanoví lékař, co budete proti polypům podnikat. Prvním krokem bývá používání nosního spreje, většinou jednou denně, při větším postižení dvakrát denně. Sprej obsahuje kortikoidy, které dokáží některé polypy zcela odstranit, někdy se jim podaří pouze další růst polypů zabrzdit. Tento sprej budete užívat alespoň jeden, lépe dva měsíce. Potom si zajdete za lékařem, aby zhodnotil, jak úspěšná léčba byla.

Lékař si znovu prohlédne Váš nos endoskopem. Jestliže zjistí, že polypy ustoupily, doporučí Vám další užívání kortikoidů ve spreji, který můžete stříkat do nosu neomezeně dlouho. Můžete se i domluvit na tom, že lékaře navštívíte s odstupem několika měsíců, kdy Vás zkontroluje, a do té doby nebudete užívat žádné léky.

Když nebude lékař spokojen s účinkem dosavadní léčby, může Vám doporučit krátkodobé (asi týden) užívání kortikoidů ve formě tabletek.

A co dělat, když dosavadní konzervativní léčba nepřinesla žádnou úlevu Vašim obtížím? Pak již nezbývá, než se nachystat k několikadennímu pobytu v nemocnici a podstoupit chirurgické odstranění polypů. Při operaci budete uspáni, lékař Vám endoskopicky, tedy nosem – bez jizvy na obličeji, odstraní polypy. Zákrok není bolestivý. Nepříjemné však je, že po operaci máte ucpaný nos obvazem. Ten se za několik dní odstraní.

Po operaci je třeba dodržet asi dva týdny fyzický klid, aby rána v nose nezačala krvácet. Určitě si budete opět stříkat do nosu sprej s kortikoidy. Na dohojení je výborná Vincentka, také ve spreji.

kapitola
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Tomáš
22x

Jsem po operaci nosních polypů,také po několikráte odstranění polypů lokálně. bohužel,ani po letech se nic nezměnilo. Stále mám ucpaný nos nic necítím a nemám chuť. Stratil jsem jakoukoli naději na zlepšení. Přece nebudu chodit,každý rok na operaci a mít maximálně měsíc klid. S pozdravem Tomáš

Hanka
4x

jsem po 4 operacích nosních polypů-naposledy v r.2009,nyní mám opět problémy a obavu,že budu muset znova na operaci,jsem alergik a astmatik,takže kombinace přímo ukázková,nejhorší je vždy 6týdenní neschopenka

Jirka
5x

Bohužel, jsem caa. 2,5 roku po operaci polypů v obou nosních dírkách a v součestné době se chystám na opakovanou opperaci na klinice v HK. prakticky mohu říci že splnuji všechny podmínky ve shora napsaném článku v četně astmatu ač jsem 3O letý nekuřák. V součastnosti mám totálně zacpanou LN dírku a u druhé špatnou průchodnost. Při těší fyz .práci navíc v prašném prostředí a naftových splodinách je to skutečný zážitek.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 150. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Plánujete očkování proti žloutence?

Zatím hlasovalo 84 lidí

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Hemofilie, cystická fibróza a další monogenní choroby

Dědičné nemoci, které jsou způsobené mutaci v jednom jediném genu, nazýváme monogenní choroby a jejich dědičnost se řídí tzv. Mendelovými zákony. Je jich popsáno několik tisíc, a k nejznámějším a nejčastějším patří hemofilie A, trpaslictví, fenylketonurie, Marfanův syndrom, adrenogenitální syndrom, či cystická fibróza.

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce